Після збору врожаю Інститут картоплярства назвав кращі сорти серед новинок

potato.jpg

– Цієї осені забракувала жовтий сорт картоплі Сакура. Жалкую, що купувала Імпалу. Це сорт супереліти. Дорогуща. За картоплину платила по 3-4 гривні, тоді як решта сортів по 5 гривень за кілограм. Прийшов час копати, а та Імпала, як горіхи, – розказує Ганна Кузьменко із села Валява Городищенського району Черкаської області.

Ганна Кузьменко має 70 сортів картоплі. Випробовувати сорти стало її захопленням, відколи вийшла на пенсію. Хвалить новинку сорт Родзинка. Зовні бульба яскраво-червона, а всередині – біла. Польський сорт Тайфун із посаджених 4 кг дав цьогоріч 13 відер урожаю. Найменша картоплина заважила 264 г. Перший рік також садила український сорт Легенда. З кілограма посадженої картоплі восени накопала 12 кг. За смаковими якостями рекомендує білоруський сорт Скарб та український Забава. Вони найсмачніші для пюре. Картоплю голландської селекції Пікассо садить для обміну на кавуни й цибулю. Виростає крупна і її швидко набирати в мішки. На смак теж хороша.

– Якщо картопля не дає врожаю в сім разів більше, ніж посадила навесні, то вибраковую його. А Гранада вродила в 10 разів більше від посадженого. Це мій цьогорічний чемпіон. Усі рекорди побив, – хвалиться городниця.

Картопля Гранада видовжено-овальної форми, її легко відрізнити між іншими сортами. Картоплини виростають близько 100 г. З одного зрілого куща збирають до 15 штук. Гранада не тільки врожайна, а й ідеальна для смаження. У ній мало цукрів і вона не пригорає. Хоча Гранада універсально смачна для будь-якого приготування.

– Це сорт німецької селекції, виведений і зареєстрований в Європі 2015 року компанією «Солана». Він добре росте на будь-якому ґрунті. Невибагливий і не боїться посухи. Щоправда, поки дозріє, його варто підгортати двічі. Завдяки цьому сформується акуратний кущ і наросте більше картоплі за рахунок утворення додаткових підземних стебел, – пояснює Ігор Завадський, директор компанії «Солана-Україна».

Гренаду потрібно садити на глибину 5-7 см. За час росту підгорнути на висоту 10 см, щоб картоплина була покрита землею на 17 см. Не більше. Тоді буде достатня площа наростання коріння.

– Щоб картоплини були одна в одну, тобто однакової правильної форми, треба садити в пухку землю без грудок. Сорт наростить сильну кореневу систему, яка з глибини тягнутиме вологу. Пересихання і важкий ґрунт провокують деформацію форми картоплини, – пояснює спеціаліст. – Краще садити не 20 соток картоплі, а 5. Зате полити й отримати рясний урожай товарного виду. Тоді не будете горбатитися й падати з ніг, а отримаєте задоволення від вирощування. Краще посадити менше й отримати значно більше, а не навпаки.

Гранада готова до збору врожаю через 4 місяці після посадки. Має високу стійкість до проростання, тому гарно лежить у погребі до травня. Майже не гниє.

– Сорту Гранада всього 3 роки, але він заслуговує на увагу. Завдяки високій урожайності. Дає 50-70 тонн картоплі з гектара. Але ми в інституті вивели сорт Княгиня, який дає 75 тонн із гектара. Схрещували сорти Белароса та Слов’янка,– розповідає Микола Фурдига, заступник директора Інституту картоплярства.

Окрім урожайності, картопля Княгиня стійка до фітофторозу. Зовні вона рожева із заглибленими вічками. Усереди­ні жовта. Ще одна новинка інституту червона продовгувата картопля Фотинія. Дає по 24 бульби з одного корча.

Загалом цей рік вдалий для картоплі. Але подекуди було занадто багато опадів. Від перенасичення вологою тепер виникає бактеріозна гниль. Тому опускати до погреба картоплю краще через два-три тижні. За цей час на заражених овочах буде видно гнилизну. Із цих же міркувань купівлю картоплі на зиму теж краще трохи відкласти, – радить Микола Фурдига.

Карина ХОМЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.