Восени на стовбурах дерев роблять розрізи ножем

appletree.jpg

– Думав, уже пропав мій Джанатан, поки не зробив надрізів на стовбурі. Для мене це дуже дорогоцінний сорт яблуні. Такого зараз ніде купити. Пробував тричі, та підсовували Білий налив. Дерево пошкодив сам. Оце так називається, передав куті меду. Хотів більший урожай і часто підживлював. Від цього дерево активно пішло в ріст, а кора не витримала й порепалася, – розповідає Юрій Гуркевич із селища міського типу Окни Одеської області. – Жінка як побачила з вікна, що я його ріжу, то аж хліб перестала місити і прибігла мене відмовляти. Вона ж не знала, що я так лікую нашу яблуньку. Дерево зміцніло й швидше омолодилося.

Продезінфікованим ножем садівник зробив поздовжні розрізи на глибину 1 або 2 міліметри з північного боку стовбура, починаючи від землі до скелетних гілок. Робити таку процедуру можна на 4-5-річному дереві. Далі повторювати її раз на 5 років. Але вже зі східного, західного та північного боків дерева. Головне не потрапити в попередні рани.

– Лікуванням кори треба займатися не тільки навесні, а й ранньою осінню. Тоді є чимало тріщин від сонячних опіків. Там накопичуються мікроби, бактерії, віруси, що викликають різні інфекції. Від сильної спеки виникає порушення структури тканин стовбура, що викликає розтріскування й іноді навіть відмирання цілих ділянок кори, – продовжує чоловік.
За місяць рани на дереві заростають. З’являється нова кора й товстішає стовбур.

– Помітив, що бороновані дерева дають більше плодів, порівняно з іншими в саду, – уточнює Юрій Гуркевич.

Кору при цьому розрізати на всю товщину, до самої деревини.
Якщо на стовбурі вже є рани і немає як робити борознування, робить компрес зі щавлем. Дрібно його ріже й прикладає зелень шаром у 1,5 см. Потім обв’язує мішковиною або поліетиленом. Через місяць пов’язку змінює, прочищає тріщину і замінює щавель.

– Борознування – ефективний метод, але зараз його рідко використовують. Перейшли на сади короткого циклу. Садять переважно дерева, які не живуть більше 15-20 років. Тому не дивно, що мало хто знає про такий агротехнічний прийом, – розказує Олег Китаєв, кандидат сільськогосподарських наук Інституту садівництва НААН України. – Повесні робити його найкраще, до початку сокоруху. Тоді всі рани швидше загояться, а пізніше може початися відмирання. Борознування можна робити тільки на грушах чи яблунях. Кісточковим деревам – вишні, черешні, сливі, аличі – не підходять. У них почне активно текти сік, який в народі називають клей.

Марина Бондаренко

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.