Пасічникам почали виплачувати дотації

bdzholy.jpg

Пасічникам у Ковельському районі Волинської області з районного бюджету виплачуватимуть гроші для розвитку галузі бджільництва. Дотації становитимуть по 50 гривень за кожну бджолосім’ю. Станом на 5 серпня, до управління надійшли відповідні документи від 15 пасічників району із сіл Дроздні, Воля Любитівська, Грушівка, Гончий Брід, Перковичі, Білашів, Воля Ковельська, Тойкут, де загалом утримується 383 бджолосім’ї.

– Виплата дотації за утримання бджолосімей здійснюється на підставі Програм і Порядків підтримки галузі АПК, що діють у громадах, – заявила Лариса Білинська, начальник управління регіонального розвитку райдерж­адміністрації. – Заяви на отримання дотацій із районного бюджету можуть подати тільки пасічники, яких занесено до реєстру фізичних осіб.

Такі дотації не є обо­в’язковими по всій Україні. Кожна область сама визначає, як розподілити кошти для розвитку бджільництва.

– Добре, що адміністрація залучила до своєї програми бджільницький проект. Це крок вперед для бджоляра. Але найкращий спосіб допомогти пасічникам – частково компенсувати витрати на закупівлю обладнання, реманенту, одягу, ветеринарних препаратів, кормів для бджіл і бджолиних маток. Це сприятиме розвиткові саме бджоляра та стимулює його покращувати реманент. Завдяки цьому для адміністрації стане зрозумілим, хто в області працює в цьому напрямку. Наскільки великі мають пасіки і чого найбільше потребують. Буде тісніший контакт між адміністрацією, пасічниками та виробниками товарів для бджільництва, – розповіла Тетяна Васильківська, голова правління громадської організації «Всеукраїнське братство бджолярів України». – Просто надавати матеріальну допомогу вважаю недоцільним. Тому що бджолярі тоді самі вирішують, на що витрачати гроші. Допомогти може тільки ведення звітності.

Є ж відпрацьована практика схожого відшкодування витрат на обладнання для фермерів. То чому ж не застосувати її й у бджільництві. До того ж це допоможе вести статистику кількості пасічників в області.

– Якщо бджоляр претендує на таку допомогу з бюджету, то він має виконати приписи законодавства – бути зареєстрованим, мати ветеринарний паспорт на бджіл і подати заявку на таке відшкодування, – продовжує Тетяна Васильківська.

Позитивним є також те, що в компанії, які виробляють цей реманент чи одяг, виникне конкуренція на кращу ціну. Так бджоляр матиме хорошу продукцію, частину вартості якої відшкодовує адміністрація з бюджету.

– Без бджіл занепаде сільське господарство, багато сільгоспкультур просто не виживуть. В Україні про це мало задумуються, на відміну від Європи, – розповідає Володимир Дмитрук, віце-президент Спілки пасічників України, заступник голови Гільдії медоварів України. – Там кілька років тому розробили програми на забезпечення пасік інвентарем, лікувальними препаратами, створені програми для закупівлі продукції бджільництва за високими цінами. При цьому кошти не надають безпосередньо пасічникові – це були цільові програми.

Наприклад, для членів Спілки пасічників у Польщі діють програми заміни застарілого інвентарю та вуликів. Пасічники мають можливість придбати нові медогонки із сучасних матеріалів, дотація на це становить від 70 до 90 відсотків. Оплачується це з держбюджету, а бджоляр вкладає лише невеличку частку. Єдина умова – він не може продати це обладнання впродовж п’яти років. Кошти також виділяються на обробку бджіл від хвороб, до 90 відсотків вартості лікувальних препаратів бджолярам компенсують. Упродовж кількох днів обробляються всі пасіки в країні для уникнення повторного зараження.

– У Польщі майже 97 відсотків пасічників об’єднані в громадські організації, які створюють кооперативи для спільного вирішення проблем. У них стільки грантів, що бджолярі не встигають їх освоювати. Про таке відношення наші пасічники можуть тільки мріяти, – уточнює спеціаліст.

Анатолій ПОЛІЩУК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.