Пак-чой росте менше місяця й за рік дає чотири врожаї

pakchoy.jpg

– Поки ще стоїть тепла погода, сію скоростиглу капусту, яка дозріває за 20-25 днів після висадки розсади, – розказує Лариса Паляниця із села Врублівка Романівського району Житомирської області. – У серпні сію її четвертий раз і ще встигає вирости, бо добре переносить осінні холоди.

Капуста пак-чой найбільше любить другу половину літа, бо тоді спадає спека й вона дає найбільший урожай. Це родич пекінської листової капусти. Головка нагадує зібрані в пучок листки капусти, але в середині яких немає качана. Стебла схожі на селеру.

Виростає капуста заввишки 35-50 см. При цьому коріння проникає в ґрунт не глибше 15 см. Відстань між рядами капусти має бути 25-30 см.

– Не саджу на місце, де минулого року росла хоча б якась капуста. Від неї набереться хвороб і навіть якщо й вистоїть, то буде повільно наростати листя. Кращий попередник для китайської капусти – огірок, – продовжує жінка.

Висіває насіння в торф’яні стакани, бо китайська капуста погано переносить пересадку. Спочатку два тижні росте в хаті, а потім господиня висаджує її на грядки.

– Поки в хаті, то стебло зміцніє й не пропадатиме під час нічного похолодання. Ми ж зараз живемо як в Африці. Удень сонце пече, немає чим дихнути, а вночі різкий перепад температури, – сміється господиня. – Якщо сіяти відразу на грядці, то її потрібно на тиждень накрити поліетиленовою плівкою.
Висаджує розсаду після утворення чотирьох справжніх листків. Щоб розсада пак-чой швидше прижилася, після висадки вранці та ввечері обов’язково її обприскує водою. Так продовжує близько тижня. Оскільки рослина виростає чималою, підгортає її землею, як картоплю. Перед цим посипає грядки деревним попелом і загортає ґрунтом.

– Насправді ця капуста невимоглива до догляду, підживлення, але дає багатий урожай. Вирощуючи її, уже так розлінилася, що почала менше садити білоголової капусти. Так тільки, щоб на зиму було що покласти в погріб. Голубці чи борщ можна і з пак-чою приготувати, – каже Лариса Паляниця.
Вирощує сорти Веснянка, Ластівка і Прима. Вони скоростиглі, і перший збір зелені можна робити вже на 18-20 день після появи сходів. Тоді на рослині формується 10 листків. Коли головка виростає повністю, то заважує 2-3 кг. Вириває рослину не з коренем. Тільки зрізує сам плід. На стеблі наростає ще головка. Із коренем витягує тільки в кінці вересня, коли починається сезон дощів. Тоді вже стає прохолодно, і капуста не встигає нарости й віддати врожай.

– Якщо не зрізати стебло на зиму, то наступного року рослина викине жовтеньку квітку. Із неї можна зібрати насіння та сіяти новий урожай, – уточнює господиня.

Китайська капуста не боїться ні похолодань, ні хвороб. Хіба що шкідників – хрестоцвітну блішку та капустяного листоїда, які за неправильного догляду за рослиною можуть знищити більшу частину врожаю. Блішки – жучки розміром із сантиметр, що зимують у ґрунті й об’їдають розсаду та висисають сік. Місце проколу мертвіє й листя розсади в’яне. Відлякує шкідника посипанням деревним попелом в однакових пропорціях із тютюновим пилом. Якщо блішки вже обліпили рослини, обприскує препаратами Актеллік або Фосбецид.

– Листоїд капустяний – невеликий жук, схожий на яйце. Їх можна позбутися схожим способом як і блішок, але до тютюнового пилу додаю стільки ж гашеного вапна. До початку утворення головок можна використовувати біопрепарат Банкол, – радить Лариса Паляниця.

До посадки на наступний рік починає готуватися ще з осені. Вносить на кожен квадратний метр по 0,5 відра перегною, 2 ст. л. суперфосфату, 1 ст. л. сульфату калію. Тоді перекопує ґрунт на штик лопати й залишає так город до весни.

Карина ХОМЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.