Актінідію від котів накривають відром

280463_52635.jpg

Із серпня до кінця вересня збирають актинідію. Це українське ківі, але з трохи дрібнішими плодами і пахне як ананас. Садять дерево у вересні. Тому вже тепер варто придивитися до сортів і приготувати місце в саду. Актинідія любить легкий ґрунт, особливо зверху. Для посадки викопують яму 60 на 60 см. На дно кладуть 10-сантиметровий шар битої цегли або щебеню. Додають 5 кг перегною, 150 г суперфосфату та 2 склянки деревного попелу. Зверху присипають землею, щоб не попалити корінці саджанця. Між рослинами залишають відстань у 3 метри. Садять одразу по кілька дерев, наприклад, одну чоловічу і три жіночі. Вони мають перехресно запилятися, інакше родити не будуть. Усі дерева мають бути одного виду. Біля них вкопують стовпи, між якими натягують три проводи. Перший на 50 см від землі, інші через 100 см один від одного. По цих проводах актинідія буде плестися. Це дерево-ліана. Стовпи мають бути міцні, бо на одному місці актинідія росте більше 40 років.

– Після збору врожаю наприкінці липня – початку серпня з кущів зрізую живець із кількома бруньками і верхнім листком. Потім на добу ставлю його у воду й саджаю в землю, щоб брунька з листком була над землею. Живець поливаю і накриваю плівкою. Якщо температура на вулиці дуже висока, під плівку необхідно покласти вологу бавовняну тканину. При випаровуванні з неї води температура навколо живця знизиться, – розказує про розмноження актинідії Леся Тарасова із селища міського типу Любешів Волинської області. – На молодий саджанець одягаю високе відро чи бідончик без дна. Так коти не доберуться до основи стовбура. Вони від запаху актинідії дуріють, як від валеріанки.

Поки рослина не приживеться, її краще прикрити папером від потрапляння сонячних променів. Плодоносити актинідія починає в чотирирічному віці. Ягід тоді небагато. Справжній урожай наростає на сьомий-восьмий рік. Тоді з однієї актинідії можна зібрати 20-30 кг плодів. При гарному підживленні ще й більше. Дозріває рослина нерівномірно протягом серпня. Стиглі ягоди часто обсипаються від дотику чи подиху вітру. Тому краще обірвати всі відразу.

– Зриваю їх у коробку й поблизу розкладаю яблука. Їхні фітогормони позитивно діють на актинідію й пришвидшують дозрівання, – ділиться садівниця. – Із салатових плоди мають стати темно-зеленими.
Після збору врожаю актинідію потрібно підживити. Внести по 20 г калію та фосфору на кожен квадратний метр. Це підвищить зимостійкість рослини.

– Гранули добрив закопую в землю навколо стовбурів на глибину 10 сантиметрів і поливаю водою, – пояснює жінка. – Навесні, після сходження снігу, вношу таку ж до пропорцію добрив, тільки ще додаю 35 грамів азотних. Тоді рослина матиме сили на ріст нових пагонів.

Пагони ліани дуже швидко відростають, щоб вони не сплелися в щільний клубок, їх треба обрізувати тричі на рік на півметра.

– Вибираю чотири сильні пагони і прив’язую їх по боках, як рукави в сорочки. Решту обрізую, – уточнює Леся Тарасова. – Після листопада в залишених пагонів відрізую ще й верхівку, щоб наступного року з них виросли молоді бічні. Улітку вибираю найсильніші й підв’язую до дроту, направляючи в різні боки.
Землю навколо актинідії не розпушує. Таке просапування може попсувати корінці, які й так розташовані близько біля поверхні.

Марина Бондаренко

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.