У серпні розмножують лозу й збирають полин для її захисту від мишей

vngrd.jpg

На початку серпня роблять окулірування винограду. Перед цим добре поливають кущ водою. Чим більше буде вологи в тканинах, тим краще приживеться підщепа. Одне вічко потрібного сорту прищеплюють на зелений цьогорічний пагін.

Окулірована лоза родить наступного року

– Це технологічно найпростіший спосіб розмноження винограду. Роблю його тільки рано-вранці. Рослина за ніч насичується вологою і тоді краще приживаються прищепи. Коли їх багато, стараюся встигнути до 10 години ранку. Якщо сонце вже на небі, повертаюся до нього спиною, роблячи тінь. Цього року робив процес ще й у кінці травня. Тоді неабияк намучився. Приступав до роботи о 4 ранку, бо сонце дуже пекло, – розповідає Олексій Кравченко, агроном-плодоовочівник із села Бобрівник Зіньківського району Полтавської області. – Штангельциркулем вимірюю діаметр прищепи та підщепи. Так камбіальні шари будуть тісніше притискатися і деревина швидше зростеться.

Вічко прокинеться навесні наступного року і з нього проросте пагін. На ньому виросте сигнальне гроно і можна буде вже й спробувати на смак. І не треба чекати три роки, поки приживеться саджанець і дасть перший урожай.

– Торік приживив новий гібрид, а вже цього року маю шість грон на пробу. Цей сорт ще мало в кого є – Кишмиш Яся. Плоди сині, продовгуваті, без насіння всередині. Виноградина розміром із сірникову коробку. Достигає в першій половині серпня, – хвалиться виноградар.

Латекс від сонця обмотують фольгою

Цього року прищепив 46 нових гібридних форм. Біля кожної вішає ярлики, щоб знати, де що. Щеплені живці перемотують поліетиленовими стрічками, які із часом самі розкладаються, але вони дорогі.
– Пробував заміняти їх повітряними кульками, але вони не прилягають щільно до деревини. Найкраще працювати з презервативами. Цей спосіб хоч і смішний, але дієвий, що перевірено роками на практиці. Латекс гарно притискає компоненти підщепи і прищепи. Обов’язково зверху замотую ще шматком фольги або тканини, інакше латекс на сонці плавиться, – радить садівник.

Виймає з упаковки презерватив і в складеному вигляді розрізує навхрест на чотири частини. Розмотує кожну й примотує живець. Саму прищепу обмотує живим листком, який розміщений нижче на гілці. Прив’язує мотузкою. Виглядає як обгортка на цукерці чи капустяний листок у голубцеві. Усередині буде як волога камера, де добре приживається прищепа. Через три тижні щепи йдуть у ріст, і тоді послаблює обв’язку. Вона не повинна врізатися в живі тканини.

На одному кущі росте кілька сортів винограду

– У мене в маточнику 167 кущів винограду. Щоб розвести побільше сортів, роблю дерево-сад. Це коли на одному кущі прищеплюю кілька сортів винограду. Для цього й використовую метод окулірування, – продовжує агроном. – Сорти підбираю по мірі дозрівання, щоб урожай достигав одночасно.

Кущ із кількома сортами потрібно частіше підживлювати. На початку літа виноградар розводить курячий послід із водою в пропорції 1 до 20. У другій половині літа вносить калійно-фосфорні добрива. Бере монофосфат калію. Розводить за вказаною інструкцією. Чим міцніший скелет лози, тим більше він витримає плодів. Кущ не має кінцевого терміну служби. Він не виснажується від такого прищеплювання. Для його підсилення рукави винограду періодично змінює.

Гризунів відлякують полином та очеретом

– Улітку треба встигнути запастися квітучими стеблами гіркого полину. Розкладаю його під кущі на зиму, коли вкладаю лозу на землю. Якщо під лозою полин, миші до неї навіть не потикаються. Минулі роки про цей спосіб не знав, і ці гризуни наробили мені багато лиха. Погризли вічка та кору. Найбільше люблять мускатні сорти, – продовжує чоловік.

Також у шаховому порядку розкладає у винограднику парафіновані приманки. Вони виглядають як льодяники. Продаються у ветеринарній аптеці. Завдяки парафінуванню не втягують у себе вологу.

– Миша їсть приманку й до винограду не підходить. Без неї можуть повигризати всю надземну частину, особливо коли накрити її соломою. Тоді взагалі нічого живого може не залишитися. Я накриваю зверху матами з плетеного очерету. До цього додумався, бо не маю поблизу сосен. Накривання потрібне не так від морозу, як від зимового сонця. Лоза взимку не має нагріватися і прокидатися. Тоді може пропасти від перепаду температури, – радить спеціаліст.

Карина ХОМЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.