Бронзові індики виростають понад двадцять кілограмів

Induky.jpg

– Завів собі на подвір’ї «американців». Маю трьох індиків бронзової широкогрудої породи. Це одна з найбільших у світі. Птиця має темне оперення з коричневим відтінком, що нагадує бронзу, – розповідає Віктор Грабар із села Карвинівка Романівського району Житомирської області. – Індик виростає до 17 кілограмів, а самка – майже до 10. Цього року хочу піти на рекорд. Виростити 22-25-кілограмового індика. Добре, що живу недалеко від обласного центру, то можу вдосталь купити добавок. Якихось певних не вирізняю. Просто купую у ветаптеці мінеральні добавки для індиків. Без них птиця не наросте в повну силу.

Бронзові індики затребувані не тільки завдяки своїм розмірам, а й швидку скоростиглість. Їх уже можна рубати на 4-5 місяць, за цей час нарощують 13-14 кг. Далі вже вага набирається повільніше. Буде тільки перевитрата кормів, що не вигідно. Самців від самок відрізняють розміри тіла та нарости над дзьобом, які називаються корали. Вони помітні відразу, але починають активно збільшуватися з 2-3 місяців. Під час агресії нарости наливаються кров’ю й синіють.

– Перед тим як оселити їх у себе, переробив півхліва. Перестелив підлогу та зліпив нові сідала. Не підійдуть ті, що для курей. Індики важкі, і тому можуть їх поламати. Зробив із товстого бруса сідала завширшки 40-сантиметрів на одну птицю. Так вони не розгойдуватимуться під вагою індика, як гамак. Щоб не було бійок, зробив усі на однаковій відстані від землі. Вибрав 60-70-сантиметрові. Якщо зробити одне-два трохи вищими – за них будуть постійно боротися. Щоб усім вистачило місця, понабивав горизонтальних брусків, а не так як для курей, що ставлять драбинку, – продовжує господар.

За рік індики цієї породи несуть 90-100 яєць. Вони великі, по 80-90 г. Майже всі запліднені, тому й гарна частка висиджування. Шкаралупа сіра, вкрита коричневими цятками. Індичка добре їх висиджує. Може й чужих прихистити. Нерідко, під неї підкидають качині чи гусячі.

– Індички дуже вперті. Як заходиться сидіти на одному місці, то хоч кілка їй на голові теши. Краще сюди й гніздо перенести. Бо від примусу перебратися на визначене вами місце може взагалі перестати нестися, – говорить чоловік.
Ця порода ідеально підходить, якщо немає багато місця для вигулу. Вона не пристосована до випасання надворі. Була створена для вирощування на великих підприємствах, де годують тільки кормами. Там птиця не ходить на пасовища. Господар годує їх мішанками, зерном і посіченою травою. Окремо сипле кісткове борошно та вітаміни. Перші два місяці тримає індичат у клітці. На одному квадратному метрі вміщується десяток пташенят. Далі вже вдвічі менше. З четвертого місяця вирощування переселяє їх у загони, бо на попередньому місці може бути тільки два індики. Тісноти не люблять. Починають погано рости.

– Що-що, а ці індики бояться холодної мокрої підлоги. Навіть більше ніж кури. Найкраще дерев’яна або бетонна із сухою підстилкою у вигляді деревної стружки, соломи або подрібнених стрижнів кукурудзи. На земляній підлозі легко застуджуються. Я для надійності на дерев’яну насипав гашеного вапна й накрив тирсою. Воно всотує зайву вологу і не дає підстилці закиснути. Пішло півкілограма на квадратний метр підлоги, – уточнює Віктор Грабар.
Якщо це не хлів, а прибудова, зовні її стіни треба позатуляти, щоб не було протягів. Багато хто робить це поліетиленом, але він заважає вентиляції й створює парниковий ефект. Від цього збирається волога й птиця потерпає від задухи всередині приміщення.

– Індики замолоду слабкі здоров’ям. Достатньо заселити їх у необроблене приміщення і можна втратити весь виводок. Особливо вбирають у себе інфекції дерев’яні стіни. Тому обприскую Монклавитом чи Бактерицидом. Немає їх, можна використовувати й інший антисептики. Головне, щоб не шкодило птиці, – розповів господар.

Для захисту від вологості ставить для індиків ніпельні поїлки. У них вода не розбризкується й залишається чистою. Для неї в пластиковій трубі просвердлює отвір під ніпель. Відстань між двома ніпелями має бути 30-40 см. В отворі мітчиком нарізує різьбу, щоб ніпель можна було вкрутити. Робить це й на трубу встановлює каплевловлювач. Коштує майже 6-7 грн. Схожий на пластикову тарілку з палицею з тильного боку.

Марина Бондаренко

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.