Штамбові помідори не хворіють фітофторою

20180730.jpg

– Маю такий город біля хати, що нічого толком не можна втулити. Хіба що кріп із петрушкою і кілька рядків моркви з капустою. Є велика ділянка за селом, але ж там не поллєш вчасно і хтось врожай збере ще раніше мене, – розповідає Світлана Майданюк із села Грушка Кам’янець-Подільського району Хмельницької області. – Знайшла вихід із плетючими огірками по жердині та штамбовими помідорами. Вони дають компактний кущ, який не росте вище 70-80 сантиметрів. Їх ще називають помідорами для ледачих. За ними майже не треба доглядати. Достатньо висадити розсаду й підживити. Пасинкування їм не потрібне. Завдяки слабкому наростанню, рослина кидає всі сили на формування більшої кількості плодів.

Кущ формує в 1 стебло, а не в 2-3. Тоді плоди виростають солодшими. При пересадці розсада майже не хворіє й добре приживається. Росте до утворення на кущі п’ятої китиці. Оскільки не витрачає багато сил і часу на нарощування листків, швидше зав’язуються й дозрівають плоди.

– Завдяки ранньостиглості, помідори встигають достигнути до масового розвитку хвороб і шкідників. До того ж на кущеві мало пагонів і листків, тому він добре провітрюється й не вражається грибками, – продовжує господиня.

Штамбові сорти відрізняються швидким формуванням зав’язей і прискореним дозріванням плодів. Головною їхньою перевагою є рання і повна віддача врожаю. Поки ще інші сорти тільки зав’язують зелепухи, то тут уже червоніє весь кущ.

– На столі виглядають, як звичайні помідори. Поки не подивитися на город. Там же ці міні-дерева всипані плодами. Ці трудівнички аж гнуть пагони від ваги помідори, але товстий стовбур усе вперто витримує, – уточнює жінка.
Завдяки компактності, штамбові томати можна вирощувати не тільки на городі, а й у квартирі, лоджії чи на балконі. Штамбовим сортам зазвичай не потрібне підв’язування, але за великої кількості плодів воно не завадить.

– Яких вже тільки сортів не перепробувала й зупинилася на вирощуванні найбільш вдячних. Вони щороку дружно віддають щедрий врожай. Сорт Флорида петіт є ультраскоростиглим, бо плоди визрівають за 90-95 днів. Кущі ростуть 30-40 сантиметрів. Вміщаються по 8-10 штук на квадратному метрі. На кожному кущі одночасно достигає 20-30 червоних круглих помідорів по 25 г, – розповідає городниця.
Помідори Човник мають продовгувату форму, через що й мають таку назву. Є середньоранніми. Від дня посіву до дозрівання проходить 100-120 днів. Кущі заввишки 45 см вміщаються по 6-8 штук на 1 м2. Плоди мають солодку м’якоть, тонку шкірку і важать 60 г. Така ж форма й у помідорів Веселий гном, хоча й визрівають на 20 днів раніше. Важать 80-90 г.

– Помідори Непас 10 посадила для краси. Гарно виглядають у салатах, бо є двоколірними. Червоні плоди, ніби знизу охоплені жовтими язиками полум’я. Мають овальну форму із заокругленим носиком вагою 80 грам. Сорт ще називають «смугастий помідор». Дозріває за три місяці після посадки. Кущі виростають близько 70 сантиметрів, – говорить Світлана Майданюк.

Із крупних є сорт Роза вітрів, у яких плоди виростають 130-140 г. Мають рожевий колір. Покриті тонкою шкіркою, яка не розтріскується при дозріванні плоду. Кущ виростає майже 50 см. Урожай віддає через 110 днів із моменту посіву насіння. Сорт стійкий до похолодання, посухи та фітофторозу.

– Онучкові даю тільки помідори сорту Золотий. Від червоних у нього висипання, а цей їсть за дві щоки. Змагаються з котом, хто більше з’їсть. На кущеві виростають плоди, як круглі лимончики. На смак солодкі й достигають рано, на 90-100 день, – уточнює господиня.

Карина ХОМЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.