Місце для криниці вибирають банками

DSCN7972 (1).JPG

– Набирали воду в сусідів із криниці. Але тягати відра за шістдесят метрів – то не жарт. Найняти копачів і викопати свою – недешево. Вирішив спробувати сам це зробити, – розказує Петро Гаєвський із села Дуби Коростенського району на Житомирщині.

Спочатку чоловік купив сім бетонних кілець, як і в сусідів. Потім почав вибирати місце для криниці.
– Старші люди порадили мені кілька способів пошуку підземних джерел. На глибину 5 сантиметрів шийкою вниз вкопав сухі півлітрові банки на відстані півметра одна від одної. Зробив це ввечері, а вранці, як тільки зійшло сонце, оглянув тару. Ті, де було найбільше конденсату, стояли над підземними джерелами. Це місце для копання криниці. Можна подивитися на дерева. Вільха, верба, береза хиляться кроною в той бік, де є вода, – уточнює господар.

Коли викопав достатньо глибоку яму й уже не можна було викидати з неї землю, встановив над майбутньою криницею триметрову триногу. На неї підвісив блок, через який пропустив мотузку з відром. У відро набирав ґрунт, а дружина витягувала його й викидала.

– Особливість копання криниці полягає в тому, що спочатку вибирається ґрунт по середині кільця, а потім рівномірно вибирається з-під стінок на однакову глибину. Це робиться для того, щоб не було перекосів у просіданні бетонних кілець, – зауважує Петро Гаєвський. – Адже, якщо кільце перекоситься, то воно зависне, і тоді вже нічого не зробиш. Тому потрібна уважність і ретельність у такій роботі. Копання криниці в нас із жінкою тривало шість днів. Останнє бетонне кільце я підкопував при надходженні в криницю води. Коли останнє кільце стало на місце, довелося викачувати воду, щоб замостити дно дрібною галькою й опорядити стики між кільцями цементним розчином.

Згодом господар купив насосну станцію, яку встановив у будинку, щоб на неї не впливали погодні умови. Потім викопав траншею завглибшки в один метр. Адже глибина промерзання ґрунту в цій місцевості досягає 70 см.

– Якраз на цій глибині був стик між кільцями криниці, і я зробив отвір у стику. Через цей отвір провів водопровідну трубу з забірником води і загерметизував отвір. Трубу провів до насосної станції й підключив. Від станції труби розгалузив до різних споживачів – таких, як бойлер, пральна машина, кухонні прилади та інші. Засипав траншею, і користуємося із задоволенням своєю криничкою і не рвемо спину, носячи воду від сусідів, – радіє Петро Гаєвський.
Зовні свою криниці чоловік оздобив гранітною бруківкою. Вона вологостійка й довговічна, не деформується.

– За камінь заплатив 340 гривень, за шість мішків цементу 300 гривень і за пісок 40 гривень. Перевіз ці матеріали в причепі своєї машини. На бензин витратив 673 гривні. Оце і все, – підраховує Петро Гаєвський.

Спочатку чоловік на відстані 1,5 м вибрав навколо криниці ґрунт. Копав завглибшки 30 см по периметру криниці.

– Забетонував площу контакту ґрунту із зовнішнім корпусом криниці. Потім залив бетон у викопану нішу трохи нижче рівня ґрунту, і поки бетон не повністю застиг, занурив по периметру камені під кутом 10 градусів від бетонного кільця до зовнішнього краю траншеї. Вони не повинні бути гладенькі, щоб не було слизько біля криниці. Після застигання бетону приступив до опорядження вертикальної стінки криниці. Оздоблювальні роботи проводив похмурого дня, бо під дією палючого сонця вода з цементного розчину швидко випаровується, що призводить до утворення тріщин. Під час обкладання криниці каменем намагався підібрати однорідні за формою камені, укладаючи рядок за рядком гранітну бруківку, – уточнює чоловік.

Щоб накрити криницю, господар придбав за 400 грн плиту ДВП завтовшки 40 мм. Поклав її на верх криниці й загерметизував.

Василь ШПАКОВИЧ

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.