В Україні вперше народилися джерсійські телята

2_0.jpg

Фермер Руслан Сало із села Поляни Жовківського району Львівської області обіймає теля спеціалізованої молочної джерсійської породи. Його народила одна з корів, яких завезли в Україну з Данії вперше за останні 25 років. Телиць доправляли 3 дні в спеціальній двоповерховій фурі. Її водії спеціально навчені й дорогою доглядали й годували тварин. У машину поміщається саме 45 нетелів, тому стільки й привезли. За кожну заплатили по 2 780 євро. Руслан Сало купив 12 телиць.

– Коли вперше побачив своїх корівок, то аж руками сплеснув. Ці створіння були дуже милими, як оленята. На мордочках білі смуги навколо очей, ніби вони підфарбовані, – пригадує Руслан Сало. – За характером худоба спокійна й легко звикає до нових людей і умов.

Фермер назвав корів людськими іменами: Катерина, Христина, Тетяна, Дарина, Ольга, Оксана й тільки одну звуть Канада. На честь програми навчання з догляду за джерсійською породою, яку Руслан Сало проходив перед тим, як придбати нетелів.

– Зараз їх легко розрізняю, хоча спочатку були однаковими. Це як поїхати в чужу країну, і люди там усі на одне обличчя. Настільки вже вивчив їхній вираз мордочки, що неможливо сплутати, – продовжує чоловік.

Нещодавно джерсійки вже народили 8 теличок і 4 бичків. Самців продав односельцям у тижневому віці по 4 тис. грн. Теличок фермер, можливо, продаватиме наступного року.

Джерсійська порода корів виведена в Англії на острові Джерсі, звідси її назва. Має світло-руду масть і зріст у холці 120 см. Нижчі, ніж голштинська та українська чорно-ряба. Важать 400-550 кг. Джерсійські корови менше з’їдають кормів. Мають добру конверсію харчів – гарно перетворюють їх у молоко. Його жирність 6,4 відсотка з вмістом білка 4-4,5 відсотка Надій у середньому за рік виходить 4000 кг.

Порода невибаглива і спокійна

– Вибрав цю породу, бо вона вигідна. Завдяки високій жирності молока, збільшує варіанти його збуту. Тобто можна не тільки продавати як сировину, а й організувати переробку. Прийшло мені таке в голову, коли старша донька поїхала в Голландію вивчати технології виготовлення сирів, – пояснює Руслан Сало.

Фермер об’єднався з двома місцевими фермерами й разом купили нетелів у Данії. Саме там найкраща племінна худоба джерсійської породи. Датська селекція, на відміну від канадської, спрямована на отримання жирнішого молока, а не збільшення його кількості.

Джерсійські корови дуже прив’язані до людей. У стаді поводяться спокійно, але якщо одна джерсійка потрапляє між корів інших порід, обов’язково стає там лідером. Порода також невибаглива до утримання та годування. Їдять те ж, що і корови інших порід. Щоб виробляли більше білка, їм лише потрібно давати багаті на протеїн добавки.

Новонароджені телята вдвічі менші за інших

Відрізняються джерсеї ще й скоростиглістю. Перший приплід можуть привести з двох років.
– Телята народилися меншими, ніж у звичайних корів. Близько 20-22 кілограми. Це майже вдвічі менше, ніж у розповсюджених в Україні корів. Розтелювалися добре самі, без допомоги. У більшості пологи були настільки стрімкими та швидкими, що потрібно було тільки забрати народжене теля від мами, пообтирати і починати годувати, – згадує фермер.

Молодняк одразу відлучили від корів, щоб первісток легше було привчити до доїння апаратом. Також в окремій клітці зручно контролювати процес годування телят.

– Джерсійські корови в мене аристократки. Звісно, є кілька неохайних, але решта чистюлі. Ні за що не ляже в мокре місце й стоятиме всю ніч, – уточнює господар.

Під корівник переробив приміщення для свиней. Вміщується 20 корів. Місця вони займають мало через свої невеликі розміри. Облаштувати його допомогли спеціалісти дорадчої служби в межах проекту «Розвиток молочного бізнесу в Україні». Вони й проводили навчання, яке тривало півроку. Навіть після його закінчення фермер може зателефонувати в дорадчу службу для консультації щодо кормів чи ветеринарії.

– Молочний бізнес почав із чистого листа рік тому, коли отримав корів. На їхню закупівлю гроші взяв у кредит, який і досі виплачую. До цього тільки в дитинстві пас у баби з дідом у селі корів. Стояв у дверях, чекаючи, поки баба молока надоїть, щоб можна було гнати на пашу. Більше до них стосунку не мав. Працював у заповіднику лісогосподарем і більше займався озелененням, – розказує фермер.

Тваринам стелять гумові килимки

Основною умовою для фермерів було дотримання умов утримання корів. Без цього уряд Канади не надасть допомогу. Наприклад, потрібно облаштувати вентиляцію та гноївку, для відведення відходів. Руслан Сало отримав поїлки, лампи для освітлення, вентилятор із системою автоматичного управління, гумові килимки.

– Гумові килимки поклали під корову, щоб вона не змерзла від бетону. Килимок не стільки гріє, як не проводить холод від підлоги до ніг та вимені. На поверхні килима є технічний малюнок, який захищає від ковзання корови, – пояснює Руслан Сало.

Чоловік також вступив до кооперативу Загора в Жовківському районі, який надав йому холодильник для зберігання молока.

– Фермери отримали знання з догляду та заробляння грошей на утриманні корів і частину обладнання. Для визначення суми допомоги розробляли бізнес-план, – розповідає Іван Паньків, директор Львівської аграрної дорадчої служби. – Щоб людина отримала максимум від свої ферми, має знати багато деталей, яких ми й навчаємо. Наприклад, корови джерсійської породи можна осіменяти тільки биком такої ж, а не іншої породи. Інакше корова не зможе виносити й нормально народити великий плід. Тоді виникають розриви матки або й узагалі загине й корова, і теля. Якщо немає бика такої ж породи, можна купити сперму.

Сперму биків джерсійської породи в Україні продає фірма «Сімекс Альянс Україна» з Переяслав-Хмельницького в Київській області. Доза коштує 150-400 грн. Фірма навчає, як правильно осіменяти корову, і доставляє товар по Україні.

– Якщо злучити бичка джерсійської породи чи осіменити його спермою звичайну корову, то теля успадкує 50 відсотків особливостей цієї породи. А наступне покоління аж 70 відсотків. Так за п’ять поколінь народжуються корови вже чистої породи, – пояснює Іван Паньків.

Джерсійські корови дояться 15 років

Корова джерсійської породи може телитися й доїтися 15 років. За 5 років до кінця цього терміну продуктивність потроху зменшується.

– Щоб подовжити кількість років використання корови, потрібно доглядати за вим’ям. Щоб перевірити його стан, беруть молоко на аналіз збудників маститу. Нормою є 100-150 тисяч соматичних клітин, – продовжує фахівець.

Другий важливий орган корови – матка. Коли буде хвора, зародок плоду не приживеться й буде абортування. Потрібно стежити, щоб після пологів вчасно вийшли навколоплідні води й не виникло запалення.

– Занести інфекцію може й бик, який заразився від іншої корови статевим шляхом. Або після отелу під час першої охоти можна занести інфекцію інструментами для штучного осіменіння, – розповідає Іван Паньків.

Третя складова успіху корови – її ноги. При запальному процесі в ратицях вона не може ходити, їсти, спати, виробляє мало антитіл і починає хворіти.

– Завезені з Данії нетелі на 2-3 місяць після отелу давали 22 літри молока з жирністю 5,5-6 відсотків. Коли перевести його на молоко чорно-рябої породи з жирністю 3,6 відсотка, то в перерахунку виходить, що джерсейські дають по 31-32 літри на день. Це мова про первісток. Дорослі дають до 35 л. Тоді перерахунок буде ще більшим, – підраховує директор.

Завдяки проекту уряду Канади українські фермери мають корів високопродуктивної породи та рентабельні молочні ферми. До проекту приєдналися 18 господарів, які відкрили сімейні ферми.
– Ресурс проекту, який використовували для розвитку сімейних ферм, уже вичерпано. Матеріальна підтримка закінчується цього року. Люди можуть розраховувати тільки на отримання знань, – пояснює Іван Паньків. – Але можна долучатися до програм у своїх областях, які теж підтримують сімейні ферми та кооперативи. У тому числі й закупівлю високопродуктивних нетелів.

Карина ХОМЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.