Баклажани від жуків захищає укриття

укриття

У липні достигають баклажани. Саме в цей час активізуються колорадські жуки. Шкідник нападає на цю культуру ще більше ніж на картоплю. Але, на відміну від неї, обприскувати баклажани хімічними препаратами не можна. Овоч на поверхні й піддається обробці отрутами. Щоб запобігти цьому й вберегти рослину, чимало господарів оббирають жуків вручну. Це трудомістка праця й забирає весь час. До того ж не всі городники мають змогу цим займатися. Тому винайшли чимало способів захистити баклажани від колорадських жуків. Зокрема, дбають про це ще під час висадки культури. Садять поміж рядами баклажанів селеру, кріп, календулу, матіолу, чорнобривці, нагідки. Запах цих рослин частково відлякує жуків. Якщо ж цього не зроблено з весни, то зараз захистити баклажани від шкідника допоможе пластикова пляшка.

– Зрізаю з пляшок дно та верх і надягаю на кожен кущ баклажанів. Рослина наче в ковпаку. Жуки можуть залізти тільки через верх, але вони ковзаються по пляшці й падають. Щоб уже зовсім від них закритися, то ще зверху на пляшках можна простелити марлю, – розповідає Анатолій Козачук із Тетієва Київської області.

Баклажани від жуків також накривають москітною сіткою. Щоб вона не злітала, її прикопують у землю. Оберігає й півметровий паркан із плівки. Для цього по кутах грядки з баклажанами закопують грубі патики й обтягують її цупкою плівкою.

– Жук має смак, тому його відлякує відвар гірких рослин. Полин або чистотіл на третину заливаю водою і на повільному вогні проварюю 15 хвилин. Поки охолоне, ще настоїться. Потім проціджую й розводжу водою 1 до 20 і бризкаю баклажани, – ділиться Марія Кузьменко із Жашкова Черкаської області. – Щоб засіб краще прилип до листя й тримався, тру господарське мило.

Таку ж дію на колорадського жука мають відвари гіркого перцю, настій часнику або листя тополі. Щоб приготувати суміш, 50 г сушеного гострого перцю заливають 5 л окропу і варять 2 години. Для часничного препарату беруть 100 г подрібненого овоча й заливають 5 л води. Настоюють 4 доби. Обприскувати також краще із додаванням мила.

– Обробку від жуків із листям тополі робила сваха із сусіднього села. Казала, допомагало, поки дощ не пішов. Змив і знову заново треба кропити, – продовжує Марія Кузьменко. – Настоювала листя у воді чотири дні, а потім обробляла баклажани.

Найкраще обприскувати рослину ввечері, у безвітряну погоду. Природний препарат тримається до 5 днів. Потім обробку треба повторювати. Але краще робити її після збирання врожаю.

– Жуки – це одно, а ще й попелиця нападає. Настій часнику її теж бере, але в мене чоловік курить, то прошу, щоб попіл скидав у баночку. Майже завжди збирає, бо це хороше добриво і засіб від різних паразитів, – каже господиня.
Півтори склянки тютюнового попелу розводить у 10 л води. Настоює добу, а потім втирає 50 г господарського мила й обробляє баклажани. Цей засіб також виводить попелицю з інших рослин і плодоягідних кущів. Для посилення ефекту разом із попелом настоюють і недопалки від цигарок.

– Читала, що попелиця боїться настою листя горіхів. Але це треба заготовляти його з осені. Цього року спробую. Опале листя треба скласти в якусь бочку й залити доверху окропом. Накрити й нехай так стоїть до весни. Потім брати літр цього настою й розводити в 10 літрах води і обприскувати. Спробую, може, і на картоплі жуки від нього попадають, – сміється жінка.
Імовірно, що горіховий настій захистить рослини й від грибкових хвороб і фітофтори. Адже в горіхові, як і в дубі, є багато дубильних речовин і природних антибіотиків.

Мирослава МИГИДЮК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.