Кам’янець-Подільський першим в Україні перейшов на біопальне

Майданчик із переробки гілля в тріску

У Кам’янець-Подільському на Хмельниччині відкрили теплову електростанцію, яка виробляє енергію та тепло із залишків соломи, кукурудзи, соняшнику та деревної тріски. На відкритті відразу показали заповнений некондиційною деревиною майданчик і процес переробки гілля в тріску. Завдяки цій станції Кам’янець-Подільський стає першим в Україні, а також третім у Європі та п’ятим у світі містом, яке використовує сучасний метод виробництва тепла. Аналогічні ТЕС працюють у Парижі, Гонконзі, Берліні та Гельсінки. Будівництво станції в Україні профінансував Світовий банк. Це важлива інвестиція для розвитку регіону.

Збудувало ТЕС місцеве комунальне підприємство «Міськ­тепловоденергія» за рахунок кредиту від Світового банку.

– На зведення станції було залучено 23 мільйони доларів інвестицій. Кошти взяли в кредит під 0,01 відсотка, – розповідає Вадим Лозовий, голова Хмельницької ОДА.

Нова біоелектростанція замінить використання 8 мільйонів кубометрів газу щорічно. Загалом Кам’янець-Подільський завдяки новій станції планує зменшити споживання природного газу на 15,5 млн кубометрів на суму 115 млн гривень.
– У минулому опалювальному сезоні ми зменшили використання блакитного палива на 25 відсотків, а з 24 березня - взагалі його не споживаємо. Зараз гаряче водопостачання повністю забезпечують твердопаливні котельні, – зазначає Василь Тарасюк, головний інженер КП «Міськтепловоденергія».

Повністю окупити проект планують за 5 років. Станція безперебійно постачатиме тепло і гарячу воду майже 22 тисячам людей. Це 190 будинків, 3 дитсадки та 5 шкіл.

– Великий плюс такої станції в тому, що її використовуватимуть не лише в бюджетній сфері, а й у житловому секторі. Переймати досвід Кам’янець-Подільського, сподіваюся, будуть й інші міста України, – наголосив Сергій Савчук, голова Держенергоефективності. – Нова теплоелектростанція на біомасі стане ще одним сигналом про вигоду інвестування в проекти із заміщення газу в Україні.

Тепло, згенероване станцією, подаватиметься в мережу за стимулювальним тарифом. Електроенергія, вироблена з біомаси, реалізовуватиметься за «зеленим» тарифом за ціною 12,4 євроцента кВт/год. Такий стимул закладено в Законі України щодо конкурентного виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії. Також, згідно із цим Законом, інвестор отримуватиме надбавку до «зеленого» тарифу, адже на станції працюють котли українського виробництва. На новітній Кам’янець-Подільській станції встановлено 2 твердопаливних котли загальною потужністю 15 МВт і два резервних газових котли потужністю 12 МВт, а також 3 когенераційні установки загальною потужністю 1,89 МВт. Устаткування має екологічні паспорти. Теплоелектростанція оснащена турбінами, у системі яких замість водяної пари випаровуються органічні рідини. Тому вона екологічно чиста. Поруч із ТЕС розташована когенераційна електростанція, яка використовуватиметься для комбінованого виробництва електричної та теплової енергії.

Нагадаємо, що на Херсонщині нещодавно запустили сонячну електростанцію на 74 тис. панелей. Сонячну станцію «Рубанівка» побудували за 4 місяці. За попередніми підрахунками, вона неабияк збільшить податки до місцевих бюджетів. Нова сонячна станція – це ще й додаткові робочі місця. На «Рубанівці» їх 8. Додаткові кошти влада обіцяє спрямувати на розвиток соціальної інфраструктури – дитячі садочки, дороги, освітлення та інше.

Ярослав СОЛОГУБ

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.