Раків ловлять на житній хліб із часником

rakybotle.jpg

Олег Столярчук із селища міського типу Попільня Житомирської області називає себе майстром із вилову раків. Раніше мішками возив продавати в столицю, а тепер робить тільки в задоволення. Жаліється, що здоров’я вже не те і важко ночами бродити по річках.

– Раки мають добрий нюх, тому запахи відчувають здалеку. Найбільше охочі до часнику. Розчавлюю кілька зубків і змішую з розмоченим у воді житнім хлібом. Замотую в марлю, зав’язую вузликом, – розповідає Олег Столярчук. – Пробував і рибу кришити. То з плотвою ще півбіди – ловляться, а на щуку й окуня влаштували бойкот. Навіть не рипнулися з нір. Тільки ніч даремно перемотлошив. Мабуть, погано пахнуть.

У липні відкривається сезон літньої ловлі

Із квітня по кінець червня та з серпня по вересень триває заборона на вилов раків. У цей перiод раки линяють i стають малорухливими. Вони скидають старий панцир. Під ним утворюється новий м’який покрив. Поки він не затвердіє, рак росте завдовжки. Повне затвердіння панцира відбувається за 1-1,5 місяця. У цей період раки дуже вразливі, тому й накладено заборону на їхній вилов.

– Липень якраз є золотим часом для вилову раків. Перестає діяти заборона й тіло рака встигає нарости, – говорить чоловік.

Раків шукає в прибережних ямках, під корчами, поваленими деревами, на кам’янистому дні. Ловить здобич на глибині 40-50 см. Хоча можуть бути й глибше, якщо піти ловити ще засвітла.

– Найкраще ловиться рак із початком сутінків і до півночі. Десь через 2-3 години після заходу сонця, коли раки починають виповзати на мілину. Не треба всю ніч там висиджувати. Лову все одно не буде. Жор у них уже пройшов. Люблю їх ловити в мряку чи легкий дощ. Тоді вони вилазять зі своїх нір і не треба шукати під камінням, – продовжує Олег Столярчук.

Раків ловлять саморобними сачками

– Якось із хлопцями наловили раків велику картату сумку і поїхали нічним автобусом до поїзда. Мали в Києві біля метро продавати. Чи то сумку погано закрили чи автобус у велику яму вскочив, але так трусонуло, що раки по всьому автобусу порозповзалися. Поки ми їх у темноті збирали, на зупинці вони повиповзали надвір. Так було жаль роботи, що аж заплакав. Вийшли з автобуса й пішли додому пішки. Не було вже сенсу з тими кількома десятками їхати так далеко, – пригадує чоловік.

Раки ловить не руками, а саморобними раколовками. Їх можна також купити.

– Вони недорогі, але руки мені нащо, сам наклепав, – хвалиться чоловік. –Вони придумані, щоб рак легко потрапляв усередину, але не міг потім звідти вибратися.

Зі сталевого дроту скручує 2 кільця різних діаметрів. Велике 50 см і мале – 20 см. Перше є дном конструкції, а менше – входом до неї. Обтягує велике кільце сіткою і прив’язує її капроновими нитками. Щоб зафіксувати мале кільце, треба великим із сталевого дроту робити три розпірки, які фіксують мале кільце над великим. Кільця кріпить на відстані 15 см один від одного, щоб раколовка надійно стояла на дні.

Рибу для приманки розрізують по хребту

– Щоб було видно, де стоять раколовки, прив’язую буйки з пінопласту. Стараюся, щоб були на відстані 10 метрів одна від одної, – радить раколов.

Раколовку прив’язує до довгої палиці, яка виставляється з берега. Усередину ракового сачка кладе приманку, опускає у воду на дно. Для отримання більшого улову використовує екран. За конструкцією він схожий на раколовку, але прямокутної форми. Скручує зі сталевого дроту 3-4 квадрати, які прив’язує до жердини на відстані 20 см один від одного. Тоді обтягує сіткою дно і бокові стінки екрана. У центр прив’язує наживку і ставить конструкцію у воду. Через відкритий верх раки заповзають за приманкою. Приманку кріпить до дна раколовки. Інакше вона випаде. Свіжу рибу розрізує вздовж спини, щоб краще пахла, і примотує дротом, а м’якуш хліба чи бабку з макухи приколює шпилькою. До наживки додає часник.

– Одягаю рибальські чоботи, раколовку в руки і вперед, – заохочує чоловік.
Перевіряє раколовку на улов через дві години після встановлення. Різко підіймає вгору.

Анатолій ПОЛІЩУК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.