Бджолиний рій ловлять на м’яту

bees.jpg

– Коли рій планує вилетіти з вулика, то матка співає. Видає ні на що не схожі звуки. Подібно співу пташки водночас із дзижчанням, – розповідає Віктор Коваленко із села Побережка Богулавського району Київської області. – Коли бджоли перестають літати та тягнути вощину, тоді готуються до роїння. Воно має бути під контролем. Бо всі бджоли повилітають і буде пустий вулик.

Віктор Коваленко – пасічник із 22-річним стажем роботи. Має близько 100 бджолиних сімей. Згадує, як забув накрити вулик і пустився дощ. Їхав о десятій годині вечора на велосипеді за вісім кілометрів, щоб накрити. Якось цеглина в хаті нетісно приставала в стіні, то бджоли туди позалазили. Тоді покропив водою, струсив їх у відро, накрив рушником і заніс у темне приміщення, щоб вони заспокоїлися. Підійде й погріб. Після цього переніс у вулик.

– Переловив уже не одну сотню бджіл. Їх треба зверху скропити водою. Тоді стають спокійнішими та слухнянішими. Думають, що йде дощ, – пояснює пасічник.

Коли рій сідає на дерево, то до довгої палиці прив’язує мокрий віник, протягує до дерева, на якому сидить рій. Кропить водою. Матка перелітає на руку і притягує решту бджіл.

– Виліт бджіл із вулика – нормальний процес, який закладений у них природою. Вони час від часу діляться. Коли людина бачить, що рій десь летить, краще відійти в бік. Головне – не махати руками. Тоді точно можуть людину закусати. 100 укусів є смертельними, – попереджає бджоляр.
Віктор Коваленко пригадує, як на початку роботи з бджолами його за раз кусало приблизно вісімдесят комах. Алергія пішла по організму і почав розпухати. Приймав антигістамінні препарати.
– Добре, що маска була на обличчі, врятувала голову. Туди укуси найнебезпечніші. Це по телевізору люди ставлять рекорди і роздягаються, щоб бджоли повністю покривали їхнє тіло. Таке можливо тільки в Індії. Їхні бджоли не кусають.

Якщо рій, який вилетить із вулика, сяде на коня, від укусів тварина вмирає. Такі випадки непоодинокі. Тому такий рій ловити треба обережно.

– Навчився ловити диких бджіл у діда. Він брав коробку з картону чи збивав ящик завдовжки 50 сантиметрів, завширшки та заввишки – 33 сантиметри. На бічних брусах вибивав пази, в які вставляв рамки для приманки бджіл. Входило шість рамок із вощиною. Стінки коробки натирав прополісом, апельсиновою шкіркою, гілками смородини, м’яти або меліси. Бджолам це пахне й вони залітають усере­дину. Там уже їм приготовані рамки. Як тільки попадали в ящик, одразу його накривав кришкою, – розказує Ігор Криворученко із селища міського типу Чуднів Житомирської області.

Перевозити бджіл у такій коробці можна не довше 2 годин. Рамку з маткою потрібно переставити в постійний вулик. Решту комах просто струсити з неї. Вони залазять через льоток вулика.

Карина ХОМЕНКО

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.