У липні можливий падіж корів

DSCN7946 (1).JPG

Микола Шпакович із села Барвінки Малинського району, що на Житомирщині (на фото), вивів пасти корову Марту. Улітку робить це о 6 ранку, поки сонце не пече.

– Пасу до дванадцяти, а потім веду назад додому. Стоїть у хліві, поки спека не спаде. О четвертій знову жену на поле. Як дуже жарить, то й пізніше, – розказує чоловік. – Бережу її, бо як наверне 30 градусів, а то й під 40, то корова може пропасти.

Із настанням літньої спеки, яку синоптики прогнозують на липень, худоба потерпатиме так само, як люди, і навіть може вмерти. У найбільшій небезпеці опиняться корови, які ходять пастися в череду. Перегони запиленими дорогами, випалене пасовище із сухою травою, віддаленість водопою й навіть випас біля водойм – це все ризики для тварини.

– У нас уже був випадок, коли від спеки на сонці в корови піднявся тиск і стався серцевий напад. Вона померла прямо на полі. Добре, що встигли дорізати, – розказує Надія Соколова із села Семирічка Гайсинського району на Вінниччині. – Худоба – жива істота, як і людина, тільки іншої форми й не вміє говорити. Її треба не просто доглядати, а любити і ставитися делікатно.

Після загибелі корови місцевий ветеринар попередив людей про небезпеку й нагадав про те, щоб за можливості худобу випасали в затінку, не обливали водою. Це може призвести до запалення легенів. Обов’язково давати вдосталь води, але не крижаної. Її потрібно набрати у відра зранку, щоб нагрілася на сонці до приходу худоби з поля. Інакше тварині ломитиме зуби й буде перепад температури в тілі, що теж може закінчитися втратою корови.

– Моїй Марті 5 років. За раз вона може випити 4-5 відер води. Набираю в спеціальний бак на подвір’ї й вода її завжди чекає, – продовжує Микола Шпакович.

Улітку треба розвішувати клейкі стрічки від мух у хліві, де стоїть корова. Час від часу обприскувати корову від комарів, який продають в аптеці для людей. Препарати від мух і ґедзів є й у ветаптеках.

– Порадьтеся з ветеринаром, зверніть увагу на те, чи не заборонений конкретний медикамент дійним тваринам чи тваринам перед забоєм, – радить Василь Усатенко, ветеринар. – Можна просто обтерти корову 0,5-1-відсотковим розчином оцту. Не можна мастити тварин соляркою, відпрацьованими мастилами тощо. Вони обпечуть шкіру корови та змінять смак і запах молока.

Під час перегону худоби на випас по ґрунтових дорогах у спекотну погоду в тварин забруднюються дихальні шляхи, подразнюються слизові оболонки очей. Це викликає кашель і сльозотечу.

– Жорстка трава, бур’яни злаків із ворсистим насінням можуть травмувати язик, глотку, стравохід. Грубий, твердий ґрунт, часто з грудками та камінням, може пошкодити ратиці, – попереджає Василь Усатенко. – Щоб цьому запобігти, потрібно продумувати маршрути перегону худоби, подбати про якість пасовища.

Коли корови ходять на випас, у них частішає захворювання на мастит. Вим’я червоніє, стає гаряче і в ньому відчуваються малі грудочки. Таке буває від застуди або недодоювання.

– Купила корову з характером. Буває, уранці дасть літр молока й усе. Бемкає на пасовище з повним вим’ям. Від цього воно запалилося, стало твердим, із дійок іде сир, – жаліється Ніна Матвійчук із села Новосілка Заліщинського району Тернопільської області. – Корова може від цього пропасти. За місяць-два треба буде здавати на м’ясо.

При таких симптомах корові допоможе мазь із бджолиного воску. Потрібно взяти шматок розміром із сірникову коробку й розплавити на невеликому вогні. Додати склянку олії та половину розчавленого вареного жовтка. Усе перемішати й залишити на 10 хвилин. Процідити через марлю. Мастити цією маззю вим’я корови.

– Яким би не був гарний засіб, без масажу вим’я не обійтися. Тоді краще тварина віддає молоко, і воно не застоюватиметься в дійках. Тоді маститу не буде звідки братися. Ця процедура важка на руки, але помічна для корови, – уточнює жінка.

Мастить дійки приготованою маззю на бджолиному воску або звичайним вазеліном й масажує від дійки до верху вимені. Розминати треба не менше 5-7 хвилин. Тоді корові не страшні ні болото, ні вода, ні обвітрювання, ні порізи від осоки. Удома вигортає гній і настеляє соломи, щоб було сухо, коли корова прийде з пасовища. Якщо лягатиме в мокре, то лікування без толку.

– Як тільки господиня бачить, що вим’я набрякло й починається мастит, потрібно витерти дійки спиртовою настоянкою або просто горілкою, – розповідає Надія Соколова. – Якщо немає ніякої настоянки, підійде мазь для суглобів. Дуже помічний Алізан, який продається у ветаптеці. Спочатку віддає холодом, щоб зняти жар і температуру, а потім зігріває все вим’я. Побутує думка, що допомагає обмащування рідкою глиною, але то тільки відтягування часу, і стан корови тільки погіршується.

Якщо немає можливості знайти цю мазь, можна замінити на іншу для суглобів. Наприклад, Фастум-гель. При маститі також виникає запалення, як і в суглобах. Кілька днів корова має постояти в хліві на сухому й не йти на пасовище. Змащувати потрібно через кожні дві години. Перед цим змивати залишки ліків від попереднього нанесення, щоб пори шкіри не були забиті.

– Якщо дійки дуже забиті й витікає не молоко, а сир чи сироватка, то треба вже викликати ветеринара, щоб колов антибіотики. Без них при запущеній стадії не обійтися, – продовжує господиня. 
Улітку проблемою в корів є також розтріскування дійок і сонячні опіки. Допомагає мазь Доктор, яка є дуже масткою і її надовго вистачає. Таку ж дію має й гусячий жир.

Карина ХОМЕНКО,

Мирослава МИГИДЮК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.