Цесарки збирають колорадських жуків

цесарки

Олена Артюх із Баришівки Київської області вирощує цесарок порід загорська білогруда та сіро-крапчата. На дві цесарки повинен бути один самець.

– У цесарок не так як у курей – один півень на всіх. Вони дуже товариські, ходять гуртом. Одного разу цесарка загубилася з вольєра. Повернулася назад на крик решти. Багато людей через специфічні звуки їх не люблять, мовляв, надто галасують, але я звикла. Птиця хоч і галаслива, але й невибаглива. Цесарки легко витримують зміну клімату й дуже неперебірливі щодо їжі, – розповідає Олена Артюх.

Популярніші білогруді цесарки, бо їхнє м’ясо світле, схоже на куряче. У сірих воно має незвичний темно-фіолетовий колір. Зате дієтичне, смачне, низькокалорійне. У ньому майже немає жиру. Самка важить понад кілограм. Тушка самця – до півтора кілограма.

– Цесарки цінуються також завдяки поживним яйцям. Вони багаті на цинк, залізо, кальцій і вітаміни. За поживністю подібні до перепелиних, лише більші. До того ж, завдяки товстій шкарлупі, яйця цесарок можуть зберігатися півроку, – стверджує жінка.
Зазвичай цесарки починають нестися в один і той же час, у квітні-травні. Із вересня несучість знижується. За сезон самочка несе до ста яєць.
Молодняк кілька тижнів годує спеціальним комбікормом для індичат. Як підростуть, переводить на дорослий раціон.

– В основному вони харчуються зеленню. Теж даю перемелені горох, ячмінь, пшеницю та овес. Зернової їжі має бути приблизно сто грамів на одну голову, а тваринної – п’ятнадцять грамів, – уточнює господиня.

Цесарки також можуть їсти колорадських жуків, але до цього їх треба привчати змалку.

– Їх можна сміливо випускати на картоплю. Цесарки не розгрібають землю, а їдять лише тих жуків, що сидять на бадиллі, – розказує жінка.

Цесарок тримає у вольєрі. Його висота 2 метри, щоб птахи не змогли перелетіти.

– На дві голови треба квадратний метр загорожі, – стверджує господиня.– Узимку цесарки можуть жити в курнику постійно, а ось із настанням тепла випускаю на вулицю в загорожу. Бажано, щоб у вигулі росли чагарники для створення умов, подібних до природних.
У приміщенні, де утримується птиця, не повинно бути протягів.

– Кожні 3-4 тижні роблю дезінфекцію пташника. Молоді пташки досить чутливі до інфекційних захворювань і паразитів. Для профілактики даю ліки проти глистів, – наголошує Олена Артюх.
Сітка в клітці повинна мати суцільне покриття, але не гладке, щоб цесарки могли нормально ходити. Не можна використовувати сітку з очком більше 10 мм для птахів віком від 3 тижнів. Для менших особин узагалі не рекомендується сітка – вони часто ламають пальці, коли по ній бігають. Також не можна часто перемішувати птицю. В одній клітці не можуть жити білі й чорні цесарки, бо птахи битимуться.

Мар’яна ОЛІЙНИК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.