Фермери можуть розбагатіти на обліписі

oblipykha.jpg

Обліпиху в Україні вирощують давно, але ягода не поширена. У промислових садах вона займає не більше 1-1,5 відсотка насаджень. Однак уже найближчим часом ця культура з нішевої може перетворитися на поширену. До цього спонукає підвищений попит на ягоду. Тим паче, що, продаючи за кордон навіть заморожену обліпиху, можна отримати ціну, яка покриє всі витрати на вирощування ягоди. Збільшення попиту експерти пояснюють тим, що зростає зацікавлення корисними плодами в фармацевтиці, косметології та харчуванні. Але забезпечити попит пропозиція не в змозі. 70 відсотків її виробництва зосереджено в Росії, Монголії й Китаї. Наразі попит шалено підвищився, а пропозиція впала до мінімуму. Зокрема, в Україні здебільшого збирають дикорослу обліпиху.

– В Україні неможливо купити обліпиху в необхідній нам кількості. Наша українсько-польська компанія відчула дефіцит якісної ягоди. Досвід закупівель на ринку не лише в Україні, така ж ситуація в Сербії, Польщі, Молдові, Білорусі. Тому ті українські фермери, які швидко зорієнтуються в запиті ринку, мають хороші шанси розбагатіти. Із гектара обліпихи можна заробити півмільйона, стверджує Юлія Шулімова-Мовчан, експерт-консультант із якості та безпечності харчових продуктів.

Попит на обліпиху сформувала Франція та її експерименти щодо косметики. Затребувані навіть кісточки з обліпихи, шипшини, кавуна тощо. Нині багато трейдерів звертаються до фермерів за великими партіями кісточок із яблук, груш, персиків, малини та навіть кісточок із садової суниці. Попит на обліпиху також провокує Сінгапур, де населення катастрофічно швидко старіє й тому переходить на харчі з високим вмістом антиоксидантів. Подібна ситуація в Японії та Південній Кореї, де за останній рік попит на бліпиху зріс на 40 відсотків.

– Українським фермерам варто захоплювати цю нішу вже, бо, наприклад, коли Україна почала заходити на ринок із малиною, то вже минув період надприбутків, які отримували Сербія й Польща, бо вчасно зорієнтувалися, – наголошує експерт. – Обліпиха – це тренд, який тільки-тільки відчувається. Це підтверджує і те, що ми звернулися по саджанці влітку торік, коли курсували розсадниками Польщі. З’ясувалося, що в них черги на обліпиху розписані аж до 2020 року, а в Росії – до 2019 року. Саджанці коштують від 3 доларів за штуку і по 7-9 євро в розсадниках господарств, які вирощують плодоносну великоплідну промислову обліпиху. Окреслюються всі ознаки тренду. Хто стрибне в поїзд – той і зірве собі надприбутки на старті ринку обліпихи.

Внутрішні ціни на ягоди дикорослої обліпихи зараз коливаються від 60 до 120 грн за кг. Сильного обвалу цін на обліпиху не варто чекати – він відбудеться через 5-6 років, із поступовим розростанням і вступом у плодоношення закладених раніше плантацій. Торік трейдери закуповували свіжу обліпиху на гілках по 22 тис. грн за тонну для власного заморожування. Сушені ягоди обліпихи з високим рівнем чистоти коштують 170 тис. грн за тонну. За сушену обліпиху із сертифікатом «organic» і всіма відповідними аналізами платять 190 тис. грн за тонну. Ціни без врахування ПДВ. Цього року трейдери готові були платити ще більше і була можливість вивезти українську обліпиху з маркуванням «organic» на експорт, але в Україні не знайшли потрібної сировини.

Мирослава МИГИДЮК

Детальніше про вирощування, переробку та збут на Kurkul.com

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.