Холодні ночі й дощ сприяють фітофторі

фітофтора

Цього року через раптову весну та тому, що в окремих регіонах тиждень дощило, фітофтора може раніше вразити рослини. Спочатку хвороба пошкоджує листя. Воно вкривається плямами й починає сохнути. Тоді переходить на плоди, від чого вони гниють.

– Не встигла посадити розсаду помідорів, як на ній уже жовтіють листки. Це вже перші дзвіночки фітофтори. Вона прийшла цього року раніше через дощі й раптову спеку. Для фітофтори ці перепади температури тільки сприяють, – жаліється Майя Черкаська із селища міського типу Солоне Дніпропетровської області. – Боюся, що буде з рештою городини. Торік фітофтора за тиждень рознеслася по всьому городу. Цього разу все обприскала мідним купоросом, щоб перемогти грибок на початковій стадії.

Господиня змішала по 1 ст. л. соди й мідного купоросу в 2 л води. Перелила цей розчин у відро з 8 літрами води й обприскала. Але ємності мають бути з пластмаси, розчин не має контактувати з металом. Також допомагають препарати Квадрис і Ридоміл. На грибок добре діє не лише хімія, а й народні методи. Для профілактики варто обробити посадки настоянкою часнику. Подрібнити 50 г подрібнених зубчиків часнику та заливати 10 л води. Добу настояти й процідити. Також допомагає настій із дріжджів. Змішати 100 г свіжих дріжджів, 1,5 л сироватки та 10 л води. Або залити 1 кг порізаного чистотілу на 1 л води. Розвести цей розчин у 10 л води й обприскати рослини. Повторити обробку за два тижні.

– Фітофтори не буває у спекотну та вітряну погоду. Найсприятливіші умови для цього грибка вологість і холод. Якраз кілька тижнів тому були холодні ночі й на рослинах з’явилися темні плями, – розповідає Юрій Молчанов, заступник директора з інвестиційного забезпечення Інституту овочівництва та баштанництва НААН України. – Першими заражаються листки, які торкаються землі. Вони стають коричневими, а в пізнішій стадії зараження покриваються білим нальотом. Тому потрібно уникати контакту рослин із ґрунтом. Обривайте нижнє листя, замульчовуйте ґрунт, а вражені листки чи рослини відривайте й спалюйте.

Фітофтора вдаряє в загущені посадки. Тому після дощу рослина має добре провітрюватися.

– Для гарної циркуляції повітря обрізую нижні листки та бічні пасинки на помідорах. Залишаючи тільки основні пагони, – розказує Анатолій Мондзолівський, агроном із села Дідівщина Фастівського району на Київщині. – Спори фітофтори передаються через ґрунт, тому не можна кілька років садити пасльонові культури на одне й те ж місце. Це стосується баклажанів, перцю, помідорів і картоплі. Щоб грибок не переходив із томатів на картоплю й навпаки, роблю просторову ізоляцію між культурами.

Анатолій Мондзолівський також використовує у боротьбі із фітофторою ЕМ-препарати та йод.

– У пластмасову 50-літрову діжку кидаю кропиву та полин. Заливаю водою й вливаю ЕМ-препарати. Продаються в садівничих магазинах. Додаю цукру, щоб краще бродило. У теплі постоїть тижні два-три – й готово. Літр на обприскувач ллю й обробляю. Можна 10 крапель йоду додати, – розповідає Анатолій Мондзолівський.

Антигрибковий розчин із препаратів

Надія Волонська з села Мала Олександрівка Бориспільського району Київської області не має фітофтори вже понад 10 років. Хоча раніше грибок вражав не тільки овочі, а й ягоди. Розводить у півлітрі води по 20 горошин препаратів Здоровий сад та Екоберін. Цей розчин виливає у 10 л води. Додає по 100 г Мікосану та Ріверму. Настоює 10 хв і обприскує кущі. Повторює процедуру кожні 10 днів у період ризику враження фітофторою.

Карина ХОМЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.