В Україні вивели нову породу овець

ovcy.png

– Здорова вівця має бути бадьорою й стрибати як у мультику. Треба лапати, щоб у неї не був тугий живіт. Якщо він здутий, як барабан, значить, господарі про неї не дбали, – радить Олег Кулініч із селища міського типу Славське Сколівського району Львівської області. – Зараз найвигідніше купувати ягнят. На них низька ціна, та й кормів вживають небагато. Вигнали на пасовище, і до зими вже буде гарна вівця.

На початку літа вівці коштують недорого. Цьогорічні ягнята важать близько 15 кг, вартість такого 70 грн за кілограм. Тоді як за кілограм річної вівці потрібно буде віддати 50 грн. Саме їх купують найчастіше.
– Зараз пік попиту на м’ясо, а не на хутро вівці. Відправляють ці продукти на споживання в Євросоюз, Туреччину та Близький Схід, – розповідає Іван Помітун, професор, заступник директора з наукової роботи Інституту тваринництва НААН. – Тому й затребуванішими є м’ясні породи.

Для Карпат підходять каракулеві вівці

На Буковині найрозповсюдженіші каракульська порода та гірсько-карпатська, які гарно пристосовані до випасання на полонинах. У них груба вовна завдовжки 25-40 см, із невеликою кількістю пуху. Барани виростають 65 кг, а вівці 40 кг. Тварини добре переносять холодні зими.
– У південних регіонах традиційно займаються розведенням мериносів, асканійської тонкорунної та таврійської внутрішньопородного типу. Її вивели від схрещування асканійських овець з австралійськими мериносами. Ця остання порода відповідає всім світовим стандартам. Є однією з найкрупніших порід у світі, – говорить професор.

На Поліссі найкраще тримати породу прекос

У зоні Лісостепу та Полісся поширена порода прекос, завезена з Німеччини. Такі вівці дають тонку вовну і, на відміну від асканійської тонкорунної, мають більші розміри туші. Самці виростають до 110-120 кг.

– Однією з останніх новинок є придністровська м’ясна порода. Її створили в Інституті тваринництва Дніпропетровського державного аграрного університету. Такі ягнята в 4-6 місяців виростають до 35 кілограмів. У річному віці важать 60 кілограмів, – продовжує фахівець.

Великі вівці тримають на відтворення, а не на забій. До нього готові в 7-8 місяців.

– Немає поганих порід овець, є погані господарі. Кожну породу створюють спеціально для цілей, на які є попит. Довго в нас у загонах були мериноси, але вони поступово зникли через низький попит на вовну. Тепер усі бігають і шукають її. Через незатребуваність породу поступово перепрофільовують. Молочну в м’ясну або навпаки, – розповідає науковець.

Гісарські вівці стрижуть двічі на рік

Найбільше вівці дають молока у 3-6 років. Щоб захистити їх від маститу, треба поступово відлучати малят і коригувати харчування. Переводити на більш скромний раціон відгодівлі та зменшувати кількість соковитих кормів. Має більше їсти сіна, а не трави, яка сприяє виробленню молока. На ніч давати грубі корми – сіно, солому, а випас обмежити кількома годинами. Олексій Тарасов із села Татарів Яремчанської міської ради Івано-Франківської області тримає гісарські вівці, які стриже двічі на рік.

– Щоб безперервно отримувати молоко протягом року, умудрився обманути природу. Вийшов такий собі «молочний конвеєр». Зазвичай в овець окот буває зимою й дояться вони навесні. Я ж змістив терміни запліднення половини овець на весну й літо. Так вони після окотів дають молоко восени та взимку, – розповідає Олексій Тарасов. – Так у мене влітку є новонароджені вівці й уже старші. Одних відлучаю від молока і привчаю до твердих кормів, а інших беруся стригти.

Таджицькі вівці ростуть найшвидше

Із тритижневого віку молодняк привчає до споживання сіна й соковитих кормів. Кращим концентрованим кормом для ягнят є запарена вівсянка та варена картопля, а із соковитих кормів – дрібно нарізані морква й буряк. Для збалансування корму ягнятам до харчів на добу додають по 3 г солі, крейди, 2-4 г кісткового борошна.

– Не треба затягувати з привчанням ягнят до дорослої їжі. А то вже в 3-4 місяці їх треба зовсім відлучити від молока. До цього часу вони вже мають навчитися їсти все, – говорить Олексій Тарасов.

Окрім гісарських овець, Олексій Тарасов тримає таджицьку породу. Вона вирізняється високою швидкістю росту. Ягнята в 4-5 місяців уже важать 45 кг, а дорослі 80-100 кг. Таджицька має довгу шерсть, 16-17 см. Стриже їх двічі на рік. Уперше, як тільки потепліє. З однієї вівці виходить 1,5 кг вовни. Тварині зв’язує ноги та кладе на стіл. Щоб заспокоїти, гладить по голові.

Карина ХОМЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.