На хвойних деревах за півроку можна заробити майже 350 тисяч гривень

tuya.jpg

Головне – підібрати хороші саджанці й правильно за ними доглядати.

– Дерево, що коштувало 20 гривень, через кілька років можна продати за 500. Хоча можна й дорожче. Наприклад, туя заввишки 2,5 метра коштує 2 тисячі гривень. Їх та ялівець купують найбільше. За місяць продаємо майже 350 дерев. Зараз є дерева віком 5-6 років, – розповідає Максим Новак із села Горське Попаснянського району Луганської області.

У це село чоловік із родиною переїхав до тещі внаслідок військового конфлікту в Луганську. Купив у селі земельну ділянку. На початок бізнесу отримав грант – 150 тисяч гривень від Програми розвитку ООН. На ці гроші збудував теплицю розміром 6 на 30 метрів за 100 тисяч гривень. Закупив 2 тисячі дерев. Половину в Польщі на 27 тисяч грн, решту в Тернополі та Сумській області на 18 тисяч гривень. Вирощує 15 видів хвойних дерев, у теплиці – розсаду, овочі та зелень. Починав вирощувати два види хвойних дерев, а тепер є аж 15 видів. Також збільшився й обсяг продукції з 2 до 20 тисяч саджанців.

– Це новий для мене бізнес. Ніхто з фермерів власних секретів не відкриває. Вчусь на власних помилках. Наприклад, вирішив зробити теплицю. ПРООН надав 100 тисяч на будівництво та котел. Я думав, що цього буде достатньо. Та коли почав будувати, виявилося, що потрібні труби для каркасу, дріт для освітлення та спеціальні лампи, стелаж. На одні полиці потрібно було 15 тисяч шурупів. Наче й коштують по 15 копійок, а загалом виходить велика сума, – ділиться чоловік.

Теплиця складається з двох відділень для різних температурних режимів. Опалюється дровами та вугіллям. У похмурі дні доводиться вмикати світло, бо без нього нічого не росте.

– Насіння спочатку купували голландське по 1,5 тисячі гривень за пакетик. Зараз перейшли на українських виробників по 20 грн, хоча і сходить лише половина з посаджених зернят, – не приховує підприємець.

В іншій теплиці вирощує помідори, огірки, салат і зелень. Саджає їх так, щоб достигали до свят. Тоді їх більше купують. Продає врожай на овочевих оптових базах, щоб було менше клопоту зі збутом. Для роботи в господарстві чоловік найн­яв п’ять працівників. Разом із дружиною команда із сімох людей повністю справляється з роботою.

– Щоб скоротити витрати на посадковий матеріал і продавати продукцію за нижчою ціною, планую сам живцювати рослини. Тоді їх не треба буде закупляти. Для цього необхідно побудувати додаткову теплицю й закупити нові сорти рослин, – планує Максим Новак.

Крім вирощування дерев та овочів, Максим Новак займається озелененням різних територій. Для розроблення проектів наймають на підряд ландшафтного дизайнера. Тоді своїми саджанцями засаджують територію згідно з окресленим проектом. Вартість кожного плану залежить від площі території та побажань клієнтів.

Ігор БОРОЗДЮК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.