Урожай цибулі забезпечить посадка до травня

 лука.jpg

– Цибулю треба встигнути посадити до травня. Схожість залежить від температури та наявності вологи. Цибулиння щільне й просочене ефірними оліями, воно довго набухає. Рослині потрібна волога, якої багато відразу після зими. Якщо посадити цибулину в суху землю, вона зійде через місяць, а не через тиждень-два, – розповідає Ольга Біленька, кандидат сільськогосподарських наук, науковий співробітник Інституту овочівництва та баштанництва НААН України.

Навіть якщо встигли посадити рано, але не дотрималися умов, цибуля не проростає. Це було характерно для минулого року.

– Коренева система росте за 15 градусів, а торік ударило 25 градусів і цибуля ніяк не могла вкоренитися. І тут уже нічого не поробиш. Не можна ж самому змінити температуру. Цибулина виросте, тільки вже меншою. Тоді період її формування якраз потрапить на короткий день. На полі бачу, що чим раніше цибулина проклюнеться з-під землі, тим більшою й виросте, – ділиться науковець.

Цибуля посухостійка та жаростійка культура, яка витримує 40 градусів. Але коли вже сформувалася. Якщо цибулина потерпає від посухи на початку розвитку, то вона виростає навіть при трьох справжніх листках. Правда, плід буде дрібним, як сіянка.

– Від посухи на цибулині формується суха луска ще в ґрунті. І вже ні поливи, ні підживлення не можуть стимулювати ріст, – уточнює Ольга Біленька. У розмірі цибулі важливим є проривання. Багато хто робить це тільки з буряками, а дарма. Між рослинами має бути 8-10 см. Тоді буде достатня площа живлення.

Овоч любить сонячні місця з пухким ґрунтом. Перед оранкою на ділянку під цибулю експерт радить внести добрива. На квадратний метр – 5 кг перегною та по 20 г селітри і суперфосфату. Рядки робити на відстані 10 см. Садити на глибину 2 см. Щоб не поливати цибулю, мульчую перегноєм, компостом або скошеною травою. Товщина покриву має бути не більш 2 см. Місце посадки треба змінювати щороку. Найкращими попередниками для цибулі є капуста, огірки, помідори, кабачки й картопля. Повернути овоч на старе місце можна через 3-4 роки. Для профілактики появи шкідників між рядками цибулі добре відразу посіяти кріп або моркву.

– Новинка цього сезону середньостиглий сорт цибулі Варяг. Цей сорт вивели науковці нашого інституту рік тому. Врожай цибулі Варяг добре зберігається до травня наступного року. Це основна перевага сорту. Смак гострий, величина цибулин 80-130 грамів. Форма округла, плеската, – розповідає фахівець. – Вегетаційний період цього сорту 103-110 днів.

Для цибулі Варяг підходить будь-який ґрунт, найкраще – чорнозем. Сорт легко пристосовується до будь-яких умов і дає гарний урожай – до 32 тонн із гектара. Цибуля Варяг адаптована до умов вирощування в лісовій і степовій зоні, на відміну від сортів, які пристосовані тільки до однієї зони.

Кілограм цибулі Варяг коштує 800 гривень. За таку ж саму ціну можна купити й інші сорти, які вивели в Інституті овочівництва, а саме сорт Ткаченківська, Глобус і Любчик.Остання з них виростає не круглою, а продовгуватою. Дорожчими йдуть сорти червоно-фіолетової цибулі – Веселка та Мавка. За кілограм кожної потрібно віддати 1000 гривень.

Карина ХОМЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.