Навесні зростає падіж худоби через недбальство й необізнаність господарів

cow.jpg

Цієї пори господарі часто згодовують худобі залишки овочів і часто труять її. Передовсім позеленілою картоплею, пліснявілим зерном. Весна – найнебезпечніший час, бо, наприклад, корова може отруїтися навіть паростками тюльпанів, які випадково скубне з клумби дорогою на перший випас.

– Звернулися з підсобного господарства військової частини, бо в них одночасно захворіли всі три корови. Вони лежали, згорнувшись у клубок, ні на що не реагували. Були прохолодними, текла слина й була діарея. Під час розмов із солдатами встановив, що корів виводили пастися на територію військового містечка. Бійці пригадали, що найжвавіше корови хапали молоді паростки тюльпанів. Вони їх з’їли на всіх клумбах. Рятував, але з трьох корів одна загинула, – пригадує Василь Усатенко, ветеринар.

Окрім тюльпанів, отруту мають конвалії, нарциси, люпин, бузок, наперстянка тощо. Щоправда, навіть кімнатні рослини можуть бути смертельними для тварин. Василь Усатенко пригадує випадок, коли в нього під час огляду на руках померла кішка, яка перед тим об’їла декоративний деревоподібний молочай. В іншому випадку не вдалося врятувати козу. Теж через недбальство господарів. Вони терли навесні хрін, а його очистки викинули на подвір’ї. Коза їх підібрала. Уже за кілька годин почала кашляти, чхати, бити себе під живіт ногами. Господарі здогадалися, у чому річ, залили їй олійне проносне, але коза все ж здохла.

– Було й таке, що довелося проводити ціле розслідування з кількома виїздами на місце подій, відборами проб у лабораторію й сварками з господарями, – продовжує ветеринар. – В одному із сіл масово гинула птиця. Підозри на пташиний грип не підтвердилися. З’ясувалося, що гуси отруїлися зерном кукурудзи, ячменю й пшениці, що було протруєно. Птиця зайшла на тракторний парк і наїлася зерна, яке висипалося із сівалок. Перед посівною ними розсипали мінеральне добриво. Його залишки потрапили в зерно.

Щоб запобігти весняному падежу, ветеринар радить не тільки слідкувати, куди ходить худоба, де пасеться, звідки п’є воду, а й самому не давати пі­дозрілих і зіпсутих кормів.

– Можливо, інколи більш безпечно пропустити одну годівлю, ніж нагодувати тварину неякісними кормами, – застерігає Василь Усатенко. – Також знищуйте на пасовищі та сінокосах отруйні рослини. При роботі з хімічними препаратами дотримуйтеся правил їхнього використання, не допускайте потрапляння в зону мешкання тварин.

Анатолій ПОЛІЩУК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.