Майбутнє тепличного бізнесу за гідропонікою

6_Своя справа_гідропоніка .jpg

Родина Гариг із Деренівки, що на Тернопільщині, заробляє на зелені, прянощах та овочах. Вони єдині в області використовують систему гідропоніки. Рослини ростуть без ґрунту, на розчині поживних речовин.

– Якщо купувати готовий розчин, то потрібно десь тисячу гривень на тиждень, – розказує батько, Богдан Гарига. – Ми ж робимо його самі й заощаджуємо 80 відсотків вартості. Для кожної культури свій набір поживних речовин. Конкретного рецепта немає. Є лише діапазон речовин, необхідний тій чи іншій рослині.

Спершу рослини вирощують у касетах із торф’яним субстратом, а потім їх пересаджують у контейнери й поливають розчином. На одному квадратному метрі вміщається 18 рослин. Усе росте в теплиці.

– Хотіли облаштувати теплицю з гідропонікою ще кілька років тому, але не було грошей, – розповідає син, Семен Гарига. – Свого часу я був на практиці в Голландії, то побачив на власні очі, як ця система працює. В інтернеті доступна література вирощування рослин на гідропоніці хіба що англійською, а розпитати тут не було в кого. Довелося все самим дізнаватися методом проб і помилок. У нас дві теплиці, будували їх удвох із батьком, майстри лишень допомогли правильно вигнути металевий каркас. Якщо порахувати, то десь 30 відсотків заощадили.

Дві теплиці з утепленням і гідропонікою обійшлися родині в 800 тисяч гривень. За підрахунками господарів, потрібно близько 3 років, щоб покрити всі витрати на будівництво теплиці. Але такий бізнес вважається доволі рентабельним.

– Торік узимку за кілограм салати оптом платили 120 гривень, улітку – 20. А позаторік салата в червні була по 50 гривень. Серед прянощів, які ми вирощуємо, найдорожче ціниться базилік. Холодної пори його ціна може сягати і 700 гривень за кілограм, а теплої – 60, – розказує Семен Гарига.
Урожай салати збирають кожних два місяці. Спершу зелень продавали на ринку, потім віддавали перекупникам, згодом у ресторани.

– Щоб створити клієнтську базу, пропонував продукцію за привабливими цінами. Ходив від одного закладу до іншого, потім почали самі телефонувати й замовляти. Нині в моді мікрогрін – рослини, яким не більше 2 тижнів. Їх почали спеціально вирощувати на замовлення одного ресторану. Намагаємося йти в ногу із часом і слідкувати за модою на ринку зелені та прянощів, – каже Семен Гарига.

Мар’яна ОЛІЙНИК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.