У квітні щеплюють яблуні та груші

2018-04-11 13.39.00.jpg

– Цього року така погода, що місяць ношуся з живцями для щеплення. То в підвал, то надвір, щоб не проростали, – жаліється Віктор Цоненець із села Руське Поле Тячівського району Закарпатської області. – Усе життя пропрацював бригадиром у плодорозсаднику. Більше 30 років займаюся щепленням, тому на них руку добре набив. Спочатку щеплював тільки яблуню. Зараз поєдную сливу з абрикосом, абрикос з аличею. Пробував прищепити яблуню на груші. Виходить, але не довговічно. Родить кілька років і починає всихати.

Кісточкові дерева щеплюють до початку сокоруху. Зерняткові – на початку сокоруху, у перші тижні квітня. Тобто яблуні та груші щеплюють уже тоді, коли їхні бруньки починають набухати.

– Щеплюють дерева однієї пори дозрівання. Хоча допускається й зближене, наприклад, осінні сорти з літніми або осінні із зимовими. Але в жодному разі не зимові з літніми сортами. Це пов’язано з різними фазами розвитку самої рослини та періодами нападу тих чи інших шкідників, хвороб, – пояснює Віктор Соболь, завідувач відділу розсадництва, кандидат сільськогосподарських наук Інституту садівництва Національної аграрної академії наук.

Щепити можна не тільки дички сортовими живцями, а й дорослі дерева, щоб змінити їхній сорт. Спочатку на дереві треба зробити омолоджувальну обрізку, щоб повиростали молоді пагони. Тоді на них можна щеплювати живці, навіть якщо дереву 30-40 років. Проте найдоцільніше щеплювати дерева від 4 до 8 років. У цей вік уже є перші врожаї, і видно, чи підходить сорт.
– На одне дерево можна прищепити три-чотири сорти. На одній гілці можуть рости червоні, а на іншій – зелені яблука. Немає різниці, який колір плодів, – уточнює спеціаліст.

Живці для щеплення мають бути заготовлені з осені. Це пагони завтовшки 8-10 мм, нарізані до перших заморозків. Вибирають із 2-3 бруньками. Робля­ть косий зріз знизу догори з протилежного боку від нижньої бруньки. Готові живці встромляють до половини у вологий пісок і зберігають у погребі до весни. Періодично підливають. Весною живці промивають і перед щепленням ставлять на ніч у воду. Це допомагає відновити кору.

– Під корою розташований камбій. Це тканина, завдяки якій відбувається потовщення гілки. Треба підбирати такі живці, щоб цей камбій наростав якнайшвидше. Для цього частина пагона, на який щеплюється, і сам живець мають бути однакової товщини. Тоді вони гарно зійдуться і швидко приживуться. Якщо живець меншого діаметру, його треба зміщувати, щоб хоча б з одного боку, краще нижнього, зійшлися краї живця та щепи, – продовжує фахівець.

Радить робити щеплення купуліровкою. Це щеплення на пагони дерева однорічного віку. Дворічними та трирічними пагонами можна прищеплювати тільки сливу чи аличу.

– Пагін на дереві обрізуєте на відстані 15-20 см від основи, місця росту. На ньому та на живці робите косі зрізи завтовшки 3 сантиметри й прикладаєте зрізами докупи. Тісно обмотуєте поліхлорвініловою плівкою. Вона продається в садових магазинах, гарно розтягується й міцно притискає. Завдяки їй усередину не потрапляє волога й живці гарно приростають. Якщо спеціальної плівки немає, її можна замінити поліетиленовим пакетом. Щоб не злетів, мотати краще по колу косими кільцями знизу догори, – роз’яснює Віктор Соболь.

Поліетиленовий пакет Віктор Соболь рекомендує одягати на весь живець, прищеплений до кісточкових – вишні, черешні, сливи тощо. Це створить парниковий ефект. Унизу зав’язувати неміцно, щоб під плівку-парник усе ж був доступ повітря і пагони не спарилися. Через 1-1,5 місяця після щеплення пов’язки можна зрізати ножем. Якщо дерево було прищеплене минулої весни, то тепер треба вибрати два найміцніших пагони, які виросли з прищепленого живця, а з решти позривати по три верхні листки. Це допоможе кращому росту щепи.

Карина ХОМЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.