У квітні сплановують сусідство рослин на грядках для кращого врожаю

photo_site.jpg

Раїса Мирончук із міста Нетішин Хмельницької області сіє на городі овочі змішаними посадками. Завдяки правильно підібраному сусідству різних культур збирає в кілька разів більший урожай, ніж її сусіди. Навчилася цього в Клубі органічного землеробства, який відвідує вже три роки.

– Помітила, що огірки, обсаджені кукурудзою, дають на третину більший урожай. Ці злаки створюють особливий мікроклімат на ділянці. Також кукурудзяні стебла чудово замінюють шпалеру, по якій плестимуться огірки. Опору вже не треба купувати і клопотатися встановлювати, – радить Раїса Мирончук. – Поміж рядками огірків сію календулу. Рослини цвітуть одночасно. Запах квітів календули приманює до ділянки комах, які запилюють огірки.
Поруч з огірками Раїса Мирончук сіє буряки, кріп, садить цибулю, часник і капусту. Біля огірків також корисно посіяти горох або квасолю. Вони мають на коріннях азотні бульби, які живлять ґрунт необхідними елементами. Варто уникати поблизу огірків посадки пряних трав, томатів, редиски і картоплі. Огірки також погано ростуть біля помідорів. Томати ж, у свою чергу, не люблять сусідства з капустою. Несумісність виникає через летючі ефірні речовини, які виділяють рослини.

– Ідеальні сусіди – морква і цибуля. Вони своїм запахом одна від одної відганяють морквяну та цибулеву муху. А от мене здивувало, що селера шкодить моркві. Вона приманює запахом шкідників на грядку, – уточнює городниця.
Моркву можна висаджувати разом із горохом, квасолею, редискою, помідорами, салатою та часником, які пришвидшують її дозрівання. Кріп і петрушка навпаки сповільнюють ріст цього овочу.

– Якщо посіяти моркву біля яблуні, то врожай обох культур буде з гірчинкою. Не знаю точно, у чому причина, але так перевела яблука з двох дерев, – підкреслює господиня.

Не радить садити поруч картоплю, помідори, болгарський перець і баклажани. Усі вони належать до родини пасльонових і бояться однакових хвороб і шкідників. Завдяки сусідству ці овочі ними обмінюються між собою. Томати найпримхливіші. Їм важко знайти компанію на городі. Наприклад, огірки, картопля, капуста та кріп погіршують їхній смак. Краще обсадити ділянку з помідорами базиліком і мелісою. Вони підживлюють ґрунт. Помідори стимулюють ріст цибулі, гороху, квасолі.

– Баклажани добре садити біля базиліку, квасолі, салати, гороху та шпинату. Для гороху злісними ворогами є цибуля та часник. Вони притуплюють його ріст. Горох поєднується з морквою, огірками, редискою, салатами та ріпою, – продовжує Раїса Мирончук.

Капуста добре поєднується із селерою, салатами, буряком, морквою та шпинатом. Для захисту капусти від комах поруч садять пахучі рослини – кріп, чебрець, шавлію, розмарин, м’яту, чорнобривці. Небажані сусіди для капусти – цвітна капуста, помідори та броколі. Зате поруч із броколі добре вродять буряки.

– Буряки також краще родять поблизу капусти та салати. Перевірила це сама. Раніше родили дрібні й ликоваті. Посіяла біля капусти, у перший же рік виросли розміром із кулак і повністю вишневі, хоч сорт брала той, що завжди, – переконує жінка.

Небажаними сусідами для столових буряків є гірчиця та квасоля. Біля квасолі краще посіяти гарбузи. Вони люблять підживлену органікою землю. Саме квасоля й горох збагачують її азотом. Тому бобові гарні сусіди гарбузам.

– Ніяк не могла допетрати, чому в мене картопля не родить. Уже вкинула в город багато перегною, сорти змінювала, сівозміну робила, а причиною був соняшник. Свекруха щороку сіє його по межі. Торік вона поїхала до сестри в іншу область, а мені з голови вилетіли її соняшники. Ніхто їх не посіяв. Зате врожай картоплі був на славу, – пригадує Раїса Мирончук.

Карина ХОМЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.