Дерево хурми обсипають попелом

хурма

Іван Мерлавський із Чорткова на Тернопільщині вирощує майже 40 сортів хурми. Перші саджанці сортів Тамкам та Іччі кі кей джіро привіз з Америки.

– Вони морозостійкі, можуть витримувати температуру до -26 градусів. У мене на ділянці деревце прижилося відразу, жодних клопотів із ним не мав. У перший же рік навіть зібрав невеличкий урожай. Вага одного плоду була 200-250 грамів, – розповідає Іван Мерлавський.

Хурма буває чоловічої та жіночої статі. Для плодоношення садять у парі. Плоди ростуть на жіночому дереві. Хоча є й багато гібридних сортів. Для хурми потрібно обирати сонячне місце, щоб не було протягів.

– Після посадки хурму потрібно постійно поливати, – зауважує садівник. – Підживлювати дуже обережно, інакше деревце різко піде в ріст і не визріє деревина. Недаремно хурма добре росте на бідних ґрунтах.

Ґрунт і навіть листя дерева радить посипати деревним попелом. Це найкраща профілактика від шкідників.

– Завжди прищипую або обрізую головний пагін на однорічках, – зауважує Іван Мерлавський. – Тоді всі соки підуть у бічні гілки, вони швидше розвиватимуться. Загалом з хурмою дуже мало клопоту і вона не потребує особливого догляду.

Молоді деревця восени висадив не в ґрунт, а в горщики. Зимували в підвалі. Навесні пересадить на постійне місце в саду. Молодим саджанцям навіть корисно сформувати кореневище в більш теплому місці.

Низ горщиків господар завжди вистеляє шкаралупами волоських горіхів. Вони найкраще виконують функцію дренажу. Чорнозем для хурми не годиться, найкраще торф або спеціальний ґрунт для цитрусових. В контейнерах хурма зимувала у підвалі до весни. У сад її висаджуватиме у травні. Яма має бути викопана з таким розрахунком, щоб стовбур саджанця, який був поверх ґрунту, орієнтовно 10 см, опинився під землею.

Поливає молоді насадження приблизно двічі на місяць. Дерева, які висадив у попередні роки – один раз. Також весною перекопує грун навколо дерева. Хурма любить спушену землю. Восени стовбури саджанців, які вже плодоносять і зимують надворі, обмотує для утеплення.

Мар’яна ОЛІЙНИК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.