Органічні сади родять понад двадцять років

chervoni_yabluka1.jpg

– Для продажу за кордон варто орієнтуватися на сорти іноземної селекції, такі як Голден Делішес, клони Джонаголд, Гала, Фуджі та ін. Сорти Айдаред та Ренет Симиренко більше підійдуть для внутрішнього ринку, – каже Валентина Лановенко, із села Побійна Жашківського району Черкаської області, власниця органічного розсадника. – Раніше сади формувалися за принципом: «Усе для Росії» і не потрібно було думати про упаковку чи сортування. Тепер варто вибирати сорти закордонної селекції, але які вже за кілька років прижилися й звикли до нашого клімату. Типу Джонаголд, який в Україні вирощують більше 15 років.

Саджанці складаються із сорту та підщепи. Вона буває карликова та високоросла. На карликовій дворічний саджанець дає пер­ший урожай уже наступного року. Високоросла родить на 7-8 рік.

Дерева висаджують на відстані менше метра

— Сучасний рентабельний сад – це карликові дерева до 3 метрів. На гектарі можна висадити 5-8 тисяч саджанців. Це не 10-ме-трове дерево, яких на тій же пло-щі можна розмістити лише 100 штук, – продовжує Валентина Лановенко.
Сади на карликових підщепах закладають на 20-30 років, тому треба уважно вибирати сорти на тривалий час. Серед яблук найбільш популярними є клони Джонаголд, клони Фуджі та Голден Делішес. Серед груш лідерами є Ноябрська та Конференція. Вони дають 45 тонн яблук чи груш із 1 га.
– Найтиповіша помилка садівників – це недотримання відстані між деревами. Має бути близько метра. Люди відступають 1,5-2 метри. Для дерева важливо навпаки, щоб був обмежений простір. Воно має розуміти, що ліворуч і праворуч від нього щось є, тоді й плодоносить краще. За більшої відстані й волі дерево буде активно рости, а для плодів користі не буде, – пояснює фахівець.
Правильно підібрані сорти карликових саджанців на під-щепах і висаджування з вказаною щільністю – це і є так званий інтенсивний сад. Далі вже вибір садівника – вирощувати його ор-ганічним способом чи хімічним.

Органічний сад сертифікують три роки

— Зараз триває ера хімічних засобів захисту та мінеральних добрив. Земля настільки захімічена, що люди хочуть всього органічного. Ця тенденція актуальніша в Європі. У них для органічних продуктів виділені навіть окремі магазини, – розповідає Валентина Лановенко.

Утім, помилково вважити, що органічні продукти необроблені взагалі. Під час їхнього вирощування варто дотримуватися дозволеної системи захисту. Використовують біопрепарати на основі бактерій і різних грибів, які не шкодять ні рослині, ні лю-дині. Також допускається пропо-лювання чи застосування препа-ратів від бур’янів без гербіцидів.

— Найкраще закласти органічний сад на землі, яка тривалий час не оброблялася. Для органічного саду також має бути буферна зона. Тобто на відстані не менше 100 метрів не має бути дерев, оброблених хімікатами. Вони легко переносяться вітром і в плодах будуть знайдені. Тоді їх не можна буде експортувати за кордон, – уточнює власниця органічного розсадника.

Саджанці та препарати вигідно купувати оптом

Органічний садок висаджу-ють як звичайний. Головне – об-прискувати двічі на місяць від хвороб біопрепарами і замість використання гербіцидів землю навколо саджанця потрібно просапати. Міжряддя засівають низькою травою, інакше рости­муть бур’яни. Далі йде звичайний догляд – обрізування гілок і проріджування зав’язі. Різниця в препаратах.

– Біопрепарати на гектар саду на весь сезон обійдуться в тисячу євро. Хімічні приблизно 2200 євро. Більшість людей або не чули про них, або взагалі не цікавляться. Їх можна знайти в клубах органічного землеробства. Компанії-виробники біопрепарати в роздріб не продають, купити їх можна в окремих відділах насіння та засобів захисту в спеціалізованих гіпермаркетах. Або хіба що, коли домовитися з кількома людьми, щоб придбати одну партію на всіх, – пояснює Валентина Лановенко.

У складчину також радить купувати саджанці, якщо це сад для себе, а не промисловий. Тоді можна придбати мінімальну партію в спеціалізованому розсаднику. У роздріб вони не торгують.

– На базарі людина ніколи невгадає, чи її не обманули із сортом. Тільки в розпліднику придбаєте деревце належної якості та з розвинутою кореневою системою й замотане в плівку.

Якщо людина купує саджанці на сад від гектара землі, ми з нею направляємо фахівця, який на місці проконсультує щодо подробиць посадки та деталей обрізування. Також покупець отримує таблицю рекомендацій із захисту. Просто продати дерева недостатньо. Треба людині підказати всі деталі стосовно догляду, щоб справа була успішною, – підсумовує Валентина Лановенко.

Карина ХОМЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.