У березні готують худобу до випасу

1192_1cow.jpg

Після закінчення зими худобу потрібно поступово переводити на весняний раціон, а також виводити надвір. Це допоможе їй підготуватися до пасовиська й збагатить тварин вітаміном Д. Рання весна також час, коли потрібно застосовувати засоби для худоби від паразитів.

Корову виводять надвір

— Корові навесні треба чимало сої та перемеленого гороху. Із молоком виходить багато білка, а ці корми його поповнюють, – розказує Олександр Столярчук, начальник районної лікарні ветеринарної медицини із селища міського типу Нова Ушиця Хмельницької області.

Навесні чимало корів теляться, що теж вимагає поліпшеної годівлі. Після отелу в раціон додають зернові та соковиті корми – тертий буряк і картоплю. Щоб худоба краще адаптувалася на пасовищі, уже в березні її варто виводити в теплі сонячні дні на кілька годин надвір.

— Обори чи огороджені дошками двори є в усіх по селах. Туди кидають корові їсти й вона поступово звикає до свіжого повітря, – радить ветлікар.
Перед вигоном на пасовище радить профілактично застосувати антипаразитарні препарати.

— Паразити живуть у жовчних протоках печінки, а личинки переміщуються через легені. Коли в корови є глисти, то зменшується кількість жовчі, гіршає травлення й тварина сама шукає гірких трав. Якщо пожадливо їсть на пасовищі полин чи обгризає листя горіха, – це ознака наявності паразитів, – уточнює фахівець.

Свиням доливають сироватку

Узимку поросята можуть їсти гірше ніж весною чи влітку. Це зумовлено відсутністю зеленої маси. Інколи господарі докуповують свиням вітаміни та мікроелементи в аптеці. Це попереджає можливий авітаміноз, коли навесні худоба падає на ноги. Найчастіше таке трапляється зі свиноматками та коровами після отелення. Тому треба давати худобі вітаміни.

— Корисно в корм додавати молоко або сироватку. Це балансує раціон, бо без білка свиня не росте так як треба. Інколи дають розсіл із соління чи й трохи кидають квашених овочів, труть моркву. Але якщо годувати збалансованим комбікормом, тварина жвава, гарно їсть і росте, – каже Олександр Столярчук.

Курям пророщують зерно

Кислі огірки поліпшують травлення курей. Навесні їм також корисно давати макуху.

– Курям дуже добре сипати пророщене зерно. Найкраще жито, ячмінь та пшеницю. У них багато вітаміну Е та інших корисних мікроелементів для збільшення яйценосності. Птиця їсть його залюбки, тому можна ні з чим не перемішувати, – продовжує фахівець.

Разом з яйцем у курки з організму виводиться кальцій. Щоб поповнити його запаси, потрібно кидати їм шкаралупу. Паралельно ще давати трикальційфосфат. Якщо господар не запас із літа кропив’яних віників, то тепер можна посікти сіно й давати курям, що збільшить їхню несучість.

Кролям дають вербу

Коли в дерев весною йде сокорух, починається омолодження в гілках. Тому їх саме навесні корисно давати кролям. Першою йде верба, як тільки на ній з’являються котики.

— Гілки дерев також допомагають кролям сточувати різці та уникнути розладів шлунково-кишкового тракту, – розповідає Олександр Колесник, ветеринар із міста Романів Житомирської області. – Підійдуть березові, липові, осикові, кленові та тополеві. Головне не брати вишневі, абрикосові, черешневі та сливові. У них є шкідливі для кролів речовини.
На одного кролика на добу треба 150 г гілок. Нарізати ті, що не товщі 1 см.
В аптеці великий вибір вітамінів для поліпшення обміну речовин. Треба дивитися по фінансах. Ці препарати можна замінити натуральними продуктами. Наприклад, кролям і курям корисно кидати хвою із сосни. Вона захищає їх від авітамінозу.

Вівці схильні проносу

— Вівця має трикамерний шлунок, тому не дуже вибаглива до кормів. Більшість із них народжують у січні, тому на початку весни вистачає їм просто давати сіна й достатньо води, – каже Олександр Колесник.

Навесні важливо правильно перевести овець із сіна на зелену траву. Оскільки молода трава багата вітамінами і протеїном, то вона засвоюється добре, але при різкому переході може викликати пронос. Також ветеринар радить давати ячмінну, вівсяну та просяну солому. Так як вона складається з грубої клітковини, то молодняку рекомендовано не більше 1 кг, для дорослих – 2 кг на добу.

Коней навесні ситніше

Навесні, із початком польових робіт, коням дають більше кукурудзи, пшениці та ячменю. Так вони будуть більш витриваліші.

– Найкраще зерно для коней – це овес. Частину його можна замінити ячменем або ж змішати з пшеничним чи кукурудзяним борошном, – радить фахівець.
Кінь масою 500 кг, який працює близько 5-6 годин на день, повинен отримувати 6 кг соломи, 12 кг сіна, 4 кг зерна і до 8 кг коренеплодів.

Анатолій ПОЛІЩУК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.