Розпочалася земельна децентралізація

Анатолій Мізерний, голова Корнинської ОТГ на Житомирщині

До об’єднаних територіальних громад почали приєднувати землі, які раніше перебували поза межами населених пунктів. Процедуру з 1 лютого 2018 року розпочав Кабінет Міністрів України. Встановлено черговість, за якою розглядаються документи, подані ОТГ на отримання територій сільськогосподарського призначення, проводиться інвентаризація з наступною передачею від селищних рад до громад.

Отримані землі громади можуть використовувати самостійно або надавати в оренду фермерам, отримувати таким чином кошти на розвиток. На сьогодні землі сільської ради – це городи місцевих жителів і пасовища. Розташованими за межами населених пунктів ділянками розпоряджається Держгеокадастр. Керівники ОТГ приєднання земель чекають із нетерпінням – кажуть, червоними днями в календарях відзначають дні, коли має відбутися процес передачі, мають усі необхідні документи, які вимагають державні служби, і приміряють проекти, куди витрачатимуть гроші, зароблені на ділянках.

Соснинецька селищна об’єднана територіальна громада, до якої ввійшли 15 населених пунктів Чернігівської області, очікує приєднання земель улітку. Кажуть, засмутилися, коли почули, що нардепи не підтримали закон про передачу земель ОТГ, проте все одно подавали заявки на отримання ділянок до місцевої ради.

– Такі серйозні питання, як передача земель, треба вирішувати не на рівні постанови Кабміну, як це зараз відбувається, а закріплювати законом. Бо завтра зміниться політика держави, буде прем’єром не Гройсман, а хтось інший, і скажуть, щоб віддавали землі назад. Більше того, має не лише бути прийнятий у другому читанні закон, а й розширюватися масштаби розподілу, – каже Андрій Портний, голова Сосницької ОТГ. – Окрім земель сільськогосподарського призначення, є ще землі лісового фонду, надра, які розташовані під землею. Громади, обрані ними представники, які здійснюють управлінську діяльність, мають розпоряджатися всіма ресурсами, які є на їхній території.

Попри те, що нині постанова передбачає передачу земель виключно сільгосппризначення, за потреби, після завершення процедури отримання, ОТГ зможе розпоряджатися ними на свій розсуд.

– У нас передаватиметься 4,5 тис. га. Громада об’єднує майже 20 населених пунктів, 10 800 тис. населення. Розтягнута площа, як у Карпатах, – густота населення мала, а територія дуже велика, тому й земель до приєднання більше. Я бачив, що деякі громади вже отримали. Але їм уже передали значно менші площі – 700, 800, до двох тисяч гектарів. У нас площі великі, тому чекаємо рішення конкретно по цих землях, – пояснює голова ОТГ. – Зараз визначено, що на землях можна буде займатися сільським господарством або передавати в оренду суб’єктам господарювання, фізичним та юридичним особам. Однак існують законні процедури, які дозволяють змінювати призначення, якщо хтось, скажімо, захоче побудувати завод або фабрику, створити додаткові робочі місця для жителів своїх сіл.

Документальним оформленням процесу передачі займуться державні органи. Витрати на таку роботу понесе державний бюджет, а не кошики громад.
– Готуватиметься так званий проект відведення. Кожній земельній діляночці буде присвоєно номер. Її межі будуть нанесені на публічну кадастрову карту. Цих ділянок, призначених для однієї громади, може бути не одна, не дві, а сотні, можливо, навіть десь тисячі. Кожна потребує кадастрового номера. Після цього буде передана в управління органів місцевого самоврядування, – продовжує Андрій Портний.

Корнинська ОТГ на Житомирщині об’єднує 8 населених пунктів, має менше землі та очікує на приєднання трохи більше тисячі гектарів землі. Гроші, отримані від нових ділянок, допоможуть утримувати в належному стані дороги, утеплювати стіни шкіл і дитсадків та дбати про медицину в селах.

– У нас є 4 садочки, 4 школи, зробили одну опорну школу, проводиться термосонація шкіл – утеплюємо стіни, поміняли вікна, цьогоріч будуватимемо новеньку амбулаторію, у якій зможуть не лише працювати, а й проживати медики, гроші на розвиток отримуємо з обласного бюджету, але треба мати й свої, так само потрібні ділянки. Нещодавно приїздили хлопці, шукали, де б побудувати завод із виробництва соків на 200 робочих місць для наших селян. Думаю, давно треба було робити цю децентралізацію. Бо районні адміністрації пороздавали, порозтринькували кошти. Бо прийшли до голови РДА, дали хабара, та й взяли дешево в оренду. Тепер, якщо отримаємо ділянки, буде вирішувати сесія громади, кому дати в оренду та за які гроші, чи здавати місцевим фермерам, чи заїжджим «гастролерам», яких ніхто не знає та котрі не надто готові дбати про чужі для них землі, – каже Анатолій Мізерний, голова ОТГ.

Оксана ТУПАЛЬСЬКА

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.