Навесні кладуть садові доріжки у формах

10_Будівництво_1.jpg

Федір Харитоненко із селища міського типу Чорнобаї Черкаської області сам зробив не тільки доріжки на подвір’ї з бетонних фігурних плиток, а й форми для них.

– Вирізав прямокутники з листка металу болгаркою. Краї загнув. Скріпив саморізами по металу. Пробував робити з банок з-під консерви. Навіть заливав бетон, щоб вийшла плитка, у стару форму від хліба. Але те косе, те криве. Купив готову форму – небо і земля, – розказує Федір Харитоненко. – Купив три форми. Поки в одній бетон застигає, роблю інші. Швидко й головне – усі плиточки рівні, підходять одна до одної, легко класти. Форма легка – з пластику, але міцна. Мало займає місця в сараї.

Форму мастить зсередини вазеліном або олією. Для цього спеціально назбирав використану після смаження.

– Із помащеної форми боки в плитці рівнесенькі, легенько знімається, – пояснює господар. – Перед тим, як залити наступну, знов мащу форму.
Для міцності плитки на дно кожної форми, перед тим як залити бетон, кладе арматуру. Для заливання змішує в бетономішалці одну частину цементу з трьома частинами річкового піску. Коли колір стане рівномірним, наливає воду, поки розчин не стане, як густа сметана.

– Заповнюю форму розчином на 1/3, потім простукую молотком по краях, щоб бетон розрівнявся й усередині не було пустот. Доливаю розчин і зверху розрівнюю шпателем, – розказує чоловік. – За півгодини форму піднімаю, плитка залишається, заливаю наступну.

Бетон у формі в готовій плитці загустає за півгодину. Форму піднімає, а плитка для доріжки залишається. Ступати на неї можна не раніше ніж через добу, а то й дві для надійності. Має добре затвердіти. Під час кладки, яку починає від краю доріжки, весь час перевіряє рівнем чи рівно заливає.
– Важливо якісно підготувати низ під майбутню доріжку. Спочатку зробив розмітку мотузкою по всій довжині з обох боків майбутньої доріжки. Викопав траншею під бордюрні камені. Вибирав їх завширшки 7-8 сантиметрів і завдовжки півметра. Вибрав верхній шар ґрунту на 5-7 сантиметрів. На його місце насипав шар піску. Встановив бордюри. Пристукував їх зверху дерев’яним молотком, бо гумового, як у тих, що тротуари кладуть у мене не було, – ділиться досвідом Федір Харитоненко.

Коли бордюри стояли, між ними почав готувати основу майбутньої доріжки. Щоб була рівною, за потреби зайвий ґрунт вибирав. На низ всипав пісок. Якщо цього не зробити, то після першої зими плитка почне випирати із землі та потріскається. Щоб плитка «не грала», пісок треба дуже щільно утрамбувати.
На утрамбований пісок клав форми, у них прут арматури й заливав бетон. Тепер має доріжки, як на подвір’ї, так і в садку.

– Поміж ними посіяв траву, облаштував клумби. По чистому можна ходити від хати до літньої кухні, сараю, погреба, криниці й не місити болото. Навіть восени в дощову погоду. Це дуже зручно й гарно. А ще безпечно, бо раніше були трапи з дощок, то послизнувся на дереві й ледь голову не скрутив, – пригадує господар.

Уже має кілька замовлень від сусідів. Як зійде сніг, піде до них зі своїми формами класти доріжки.

– За форму платив 250 гривень. Собі поробив, а тепер ще й гроші на них зароблю. Поки не буде спеки, саме сезон. У спеку не заливаю, бо бетон буде крихким, – застерігає чоловік. –Треба враховувати, що по такій плитці не можна їздити машиною чи возиком. Я не продумав і якось повіз возик із буряками з городу, то край доріжки надщербився.

Якщо якась із плиток пошкодиться, то її можна перелити. Це дуже зручно.
– Коли від дощів просідає земля чи постійно капає вода на доріжку, окремі плитки можна замінити. Виймається ломом, ставиться туди форма й заливається нова, – пояснює Федір Харитоненко.

Перевага форм ще й у тому, що вони мають різну форму. Можна підібрати візерунок доріжки на свій смак чи під дизайн двору.

Ігор БОРОЗДЮК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.