Коня вигідно купувати взимку

кінь

– Без коня в селі ніяк. Цей помічник потрібен на обійсті протягом року. Із ним навесні засаджую городи, улітку підгортаю, восени викопую городину й звожу на подвір’я. Узимку вивожу на поля перегній, – розказує Олег Ковпашко із селища міського типу Машівка Полтавської області.

Чоловік радить купувати коня взимку. Ціна на них тепер нижча, бо після купівлі людина повинна ще кілька місяців до паші тримати тварину на заготовлених кормах. Улітку коні дорожчі, бо людям зручно купити й одразу вигнати пастися на луки чи город. Радить дивитися не на породу, а на зовнішній вигляд худоби. Порода може бути гарна, а сама тварина охляла.

– Коли вмер мій Сірко, мусив шукати йому заміну. На той час знайшов підходящу тільки молоду кобилу. Довго міркував, чи треба її брати, адже з нею клопоту більше. То вагітна – не може робити, то лоша треба збоку прив’язувати, а то хлів розвалює, якщо його продам. Вибору не було, узяв. А тепер і не уявляю, як без неї був би. Не встигає привести лоша, як його вже замовляють люди із села. Знають, що Каштанка в мене сильна і до роботи добра, – розказує господар.

При купівлі дивився кобилі на зуби. Вони вказують, скільки тварині насправді років, бо продавці часто лукавлять із віком, щоб якнайдорожче продати. До 10 років їхній приріст випереджає стирання, а потім навпаки.

– Треба стати ліворуч від голови коня, тримаючи за повід лівою рукою. Правою рукою взяти язик і відвести його вбік, а лівою рукою відсунути нижню губу від різців і оглянути їх, – пояснює чоловік.

У кобили 36 зубів, у жеребця – 40. Молочні зуби біліші й удвічі-тричі менші, ніж постійні. Із губного боку постійних зубів завжди є одна-дві вертикальні борозенки, чого немає в молочних різців. У 2,5 року молочні передні зуби вгорі починають випадати. Середні та окрайки прорізуються в 3,5-4,5 року.

– Так буде видно – спокійний чи хвицається, як ходить у возі. Варто проїхатися й перевірити, як кінь слухається на дорозі. А то тварина може бути дебелою, а в упряжі безтолкова. Не слухається команд і кидається на машини. Із молодими жеребцями таке буває, особливо, якщо ними їздили тільки полями чи селом. Під час купівлі коня не потрібен поспіх. Дивився на одного, хотів уже гроші давати, а роздивився, що шия в нього не дуже м’язиста, і не став. Вибрав свою Каштанку за довгий і широкий загривок. Він, на відміну від короткого, не натиратиметься, – каже господар.

Голова та шия коня – це важіль, яким він при перевезенні вантажу переміщує центр ваги. Спина в коня має бути пряма та широка, а не вигнута догори. Якщо в коня коротка спина та грудна клітка, то під час ходи кінь засікатиме передні ноги задніми. Під час огляду бажано промацати на нозі скаковий суглоб – п’ятку, чи немає в ньому гуль чи розростань. Вони виникають від дуже важкої роботи. Кісткові розростання проявляються конвульсійним посмикуванням ногою. Із часом кінь стає кульгавим.

– Щоб перевірити коня на ще не проявлену кульгавість, його круто повертають у різні боки й різко осаджують назад. Кінь із розростанням підсмикує хвору ногу, – пояснює Іван Левчук, ветеринар із міста Токмак Запорізької області. – Найкраще купувати 6-8-річного коня. Він уже трохи навчений і сильний. Середня тривалість життя коней – 25 років. Щоб гарно служив і не хворів, за ним треба доглядати, як за членом сім’ї. У коней часто виникає проблема з кашлем. Причина тут не в застуді, а в глистах. Тому щовесни та щоосені треба давати їм уколи для профілактики.

Під час купівлі коня також треба оглянути його копита. Вони мають бути міцні й без тріщин. Між стегнами ззаду не має бути горба. Якщо є, то тварина швидко стомлюватиметься.

Анатолій ПОЛІЩУК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.