Будинок із солом'яних панелей зводять за читири місяці

2_0.jpg

– Для українців солом’яно-глиняні хати – найприродніше, що може бути. Наші предки століттями будували собі такі будинки, – розказує Артем Рижков, один з авторів технології.
Перший будинок із соломи Артем Рижков звів для власної сім’ї. Подружжя вирішило переїхати з квартири у власний дім. Побудувати хотіли енергоефективне, екологічне та дешеве житло. Так і прийшла ідея використати солому. Згодом Артем Рижков разом із Максимом Андріяновим організували компанію, що займається проектуванням і будівництвом житла із соломи. За п’ять років за цією технологією звели 27 будинків по всій Україні.

– Коли будував свій перший будинок, то технологія ще не була вивіреною, не мали спеціального обладнання, як зараз. Найважче було закладати верхній ярус. Адже солом’яні тюки треба було вирівняти під форму даху, – пригадує Артем Рижков. – Зараз солом’яні панелі робимо в цеху.
Із дерев’яних брусків складають порожнисту форму. Її заповнюють соломою за допомогою спеціального пресу. Його конструкція – комерційна таємниця компанії. Закладену в бруси солому підрізають електричною пилкою. На гладку поверхню легко наносити штукатурку. Розміри та конфігурації панелей різні. Є навіть трикутні, з яких формують фронтони будинку. Висота панелей від 90 см до 3 метрів. Ширина – від 40 см, довжина – від 40 см до 1 метра. Щільність соломи – 120 кілограмів на метр кубічний. Квадратний метр солом’яної панелі коштує 32 долари США. Це приблизно 860 гривень. Кількість панелей, їхня форма залежить від проекту будинку.

– У селі Новосілки ми зібрали дім із готових панелей за 39 днів. І це при тому, що він двоповерховий, загальна площа будинку – 175 метрів. Пішло 98 панелей. Їхня загальна площа 174 квадратних метри. По вартості це майже 150 тисяч гривень, – підраховує Артем.
Спочатку заливають фундамент, а вже потім зводять стіни зі солом’яних панелей і накривають дахом. Термін будівництва від чотирьох до восьми місяців. Підприємці зізнаються, що багато хто побоюється, що солома просяде, у стінах заведуться миші.

– Солома довговічніша за дерево. Стіни не погниють, бо вологість соломи в блоці становить не більше восьми відсотків. Ще й має здатність швидкого випаровування зайвої вологи, солом’яні технології застосовуються навіть для будівництва бань, а також будинків у вологому кліматі, – запевняє Артем Рижков.

Стіни блоків покриваються вогнестійкою штукатуркою. Дім із соломи відповідає вимогам пожежної безпеки. Висока щільність соломи в блоках і штукатурне покриття надійно захищають будинок не тільки від вогню, але й від шкідників.

– Технологія екологічна, використовуємо солому, яка не проходила жодної хімічної обробки. Тому не виділятиме ніяких токсичних речовин, – продовжує підприємець. – Це ще й енергоефективний будинок. Фахівець, який проводив заміри тепловізором, був вражений, бо будинок майже не втрачає тепло.

Як запевняє Артем Рижков, для обігріву будинку площею 140 квадратів його родині вистачає в середньому 250 кубів газу на місяць. Навіть у найхолодніші дні температура в домі на рівні 24 градусів. Його ж друзі на опалення цегляного будинку такої ж площі витрачають майже 900 кубів газу щомісяця.

Оксана КОВАЛЬЧУК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.