Кооперативна крупа смачніша за магазинну

Керівник все тримає під контролем

У Світлому Токмацького району Запорізької області виробляють своє борошно, крупи, олію та паливні брикети

Село Світле невелике. Але в ньому тепер розміщені виробничі потужності сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Відродження-2015». І хай вони не можуть похизуватися великими розмірами й обсягами, а розміщені в кімнатах колишнього колгоспного гаража, проте справа пішла відразу, і місцеві господині вже замішують тісто зі своїм, кооперативним, борошном. Запуск мікроцеху з очищення, переробки та пакування зерна почався з урочистостей, де були присутні члени кооперативу, координатори проекту Європейського Союзу та програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», а також представники обласної та районної рад.

– Важливо, що селяни Балківської громади, ні на кого не сподіваючись, самотужки поліпшують власне життя. Тому вони створили кооператив, наважилися відкрити один, а тепер уже й другий цех, – зауважив Геннадій Устимов, координатор проекту ЄС ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» в Запорізькій області. – Першим їхнім проектом був запуск мікроцеху з виготовлення паливних брикетів. Із того часу вони практично стали енергетично незалежними. А тепер перероблятимуть на борошно й крупи зерно, що отримують за оренду паїв. Окрім того, відбувається ще й міжкооперативна співпраця: жителі Світлого встановили контакти з колегами села Кінські Роздори Пологівського району Запорізької області, де працює цех із виготовлення макаронних виробів. Його також запустили з допомогою проекту ПРООН. СОК «Відродження-2015» постачатиме туди борошно, а йому віддаватимуть готові макаронні вироби.

На реалізацію проекту Європейським Союзом було спрямовано 252 тис. гривень. Токмацький район і Запорізька обласна рада вклали 170 тис. грн, а сам кооператив – 30 тисяч гривень. «Відродження» не продаватиме борошно, крупи чи олію. Адже він неприбутковий. Але його члени (а це – жителі сільської ради) мають право продавати такі продукти на базарі. На площі в кілька соток встановлений млин, який щогодини вироблятиме вісім тонн борошна, машина з очищення зерна, крупорушка, яка ще й калібруватиме крупу – від манки до «картечі». Є також машина, яка фасуватиме продукцію в слюдяні мішечки. У кожен – по кілограму крупи. Борошно пакуватимуть у мішки і зашиватимуть на спеціальній машинці.

Перший проект кооперативу від другого відділяють лише вісім місяців. Перший – із виробництва паливних брикетів – вартував 559 тис. гривень. За ці гроші закупили ударно-механічний прес, подрібнювач гілок, сушарку пневматичну, екструдер зерновий і соломорізку. І торік, у вересні, почали роботу.

– Перший проект уже показав свою доцільність. Приходять тепер люди за паливними брикетами, робимо також екстрагування зерна на корм тваринам, – розповідає голова СОК «Відродження-2015» Ірина Бєліца. – Брикети виготовляємо із соломи, лушпиння соняшнику, підсушеного бур’яну, дрібних гілок тощо. Щодо економічної вигоди: тонна вугілля коштує чотири тисячі гривень (а цього року, ближче до зими, може бути й дорожчою), а брикети для члена кооперативу – 1,5 тисячі гривень за тонну. А стосовно другого проекту – ми зібралися, обговорили, що є найнагальнішою потребою й вирішили – вироблятимемо борошно та крупу. Це те, що потрібно щодня для їжі. А на сепараторі зерна можна навіть посівний матеріал гарно відкалібрувати. Мікроолійницю придбали за власні кошти. Тому в селі з переробкою зерна та насіння соняшнику не матимемо жодних проблем. Постачатимемо борошно й у Кінські Роздори, де нам виготовлятимуть макаронні вироби.

Допомагає кооператорам і сільська рада, зокрема, сільський голова Зінаїда Сальникова. За що голова кооперативу їй дуже вдячна. Спочатку членів кооперативу було 70, тепер їх – 85. Голова СОК упевнена, що з реалізацією другого проекту до них приєднається ще багато жителів Балківської сільської ради. Усього їх проживає на території близько 800 осіб. Тому резерви, за її словами, ще є. Приймають же до кооперативу всіх бажаючих без винятку.

– Хочеться нам придбати трактор, щоб був свій, – каже Ірина Вікторівна, – косарку, прес-підбирач для різнотрав’я тощо. Але це в майбутньому.

У селі найбільшою проблемою є зайнятість населення. Кооператив не додав багато робочих місць. І все-таки вони тут є. Нині працюють нові два оператори з обслуговування машин, голова й бухгалтер. Поки що всі – на громадських засадах. Піде виробництво – щось матимуть, можливо, і на зарплату. Планують додати ще дві одиниці штату – робітників.

Другий кооператив на Токмаччині

Не так давно мікроцех із переробки молока відкрили в селі Покровське. Саме тому голова Токмацької держадміністрації Гурам Джіоєв зазначив: – Ми на Токмаччині починаємо вже звикати до таких свят. Величезна праця вкладена кооперативом, який відродився на наших очах і діє, працює, виробляє продукцію. Я впевнений, що й українська економіка стабілізується й розвиватиметься, коли працюватимуть отакі громадські колективи. Велике спасибі всім, хто взяв участь у створенні й становленні кооперативу! Побажаю його працівникам, щоб вони мали стабільну роботу, постійний дохід і зарплату, щоб ніколи не розчарувалися у своїй праці.

Пилип ЮРИК 

21.07.2017

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.