Життя без ілюзій

Ілюзії часто псують наше життя

«Масова» психологія стверджує: думай про хороше, шукай позитив у всьому. Але тільки реальне бачення себе і ситуації дозволяє щось реально змінити у житті

Людська психіка – дуже лукавий механізм, який вміє створювати ілюзії. Вони бувають різними. Наприклад, установки у жінки: я подобаюсь всім чоловікам – це ілюзія. Так само як установка: чоловіки люблять тільки красунь, а я нікому не потрібна. Обидві – ілюзії, вигадки, оскільки не відображають реальний стан речей. І це дуже примітивний приклад. Насправді ілюзії є у кожного, і здебільшого дуже завуальовані. Що таке ілюзія і чим вона загрожує для нас? Це установка, не пов'язана з реальним життям, що змушує жити у вигаданому світі. Психіка таким чином намагається вберегтися від стресів.

–Ілюзії це таке знеболююче, при чому значно сильніше, ніж алкоголь, – пояснює психолог, керівник центру психологічної допомоги «Арта» Анна Музичук.– Адже п’ють, коли хочуть втекти від реальності, а ілюзії –це взагалі створення іншої реальності. Всі, мабуть, знають випадки, коли один із подружжя відкрито зраджує, а інший ніби нічого й не помічає. І повірте, справді не помічає. Адже, якщо прийняти цю ситуацію, доведеться щось змінювати – людська гідність такого приниження не переживе, але треба сили, сміливість, а їх немає. До того ж є двоє-троє дітей, матеріальна залежність – прийняття правди потягне за собою ще й безліч побутових, матеріальних проблем. І тоді психіка йде найлегшим шляхом: створює іншу реальність, де все добре, чоловік чи дружина любить, а все, що свідчить проти, ігнорується.

Парадокс полягає в тому, що будуємо ілюзії ми самостійно, а ось в їх руйнуванні звинувачуємо кого завгодно, тільки не себе. Хлопець звернув увагу на дівчину, кілька разів провів до дому, а вона вже й заміж зібралася, і двох дітей напланувала. А коли він охолонув до неї, то хто він? Негідник і обманщик. Кохання це саме та сфера, де ілюзії виникають дуже швидко і легко, але насправді ці химери проникли практично всюди. Вони часто виникають щодо розумових та професійних здібностей, зовнішності, а оцінювати тверезо власний характер взагалі здатні одиниці. Більшість спотворень відбуваються тому, що людина не хоче миритися зі скромною реальністю. Їй хочеться більше і прямо зараз. Або їй не хочеться вірити, що вона в чомусь неправа, має важкий характер, бо тоді доведеться потрудитися і виправлятися.

–Ілюзія це механізм психологічного захисту. Рятує від болю, але закриває правду і дуже псує життя. По-перше, людина з ілюзіями не може діяти адекватно: її психологічні реакції не вірні. Наприклад, ображається там, де нічого образливого не було, або придумує взаємну симпатію, де її немає. По-друге, усі «сліпі плями» в роботі психіки все одно проявляться. Якщо проблема не вирішується на емоційному рівні, вона переходить на фізичний. Вже доведено сотнями досліджень (а древні лікарі й так це знали), що більшість хвороб мають емоційну причину. При чому це в першу чергу ті емоції та проблеми, яких ми самі в собі не визнаємо. Так, виникнення гіпертонії, виразки шлунку, ревматоїдного артриту, алергії, хвороби щитовидної залози, медики пов’язують з роботою психіки. По-третє, для створення і підтримки ілюзії психіка витрачає дуже багато енергії (вся енергія виробляється мозком). Обманювати себе надзвичайно дорого. Замість того, щоб справді рухатися вперед, людина будує ілюзії. А правда буквально зцілює, – пояснює психолог. – Після того, як ви приймете реальність і звикнете до неї, можна подумати, як її поліпшити. Не раніше. Поки не встановлений діагноз, правильне лікування не можливе. Можна безкінечно повторювати собі «у мене все добре», як це радять у глянцевих журналах, і котитися у прірву ще глибше, а можна подивитися правді в очі, пережити дискомфорт і почати видужувати.

Тільки не плутайте ілюзію і мрію, адже вони кардинально відрізняються. Мрія, це вектор, спрямований у майбутнє, якщо хочете, це ваше прагнення, ваші цілі, все те, чого ви чекаєте від майбутнього, прикладаючи до здійснення планів максимум зусиль. Ілюзія ж не прив'язана до реальності, вона заколисує вас, змушуючи думати, що все і так добре, хоча якраз треба прокинутися і щось змінювати. Тому уникайте ілюзій, але не переставайте мріяти.

Інна ПЛЮТА

11.07.2017

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.