Лямбліоз — хвороба брудних рук

На вигляд гарненькі, а насправді...

Лямбліоз — широко поширене у світі захворювання. Причому найчастіше на нього хворіють діти, адже юним «чомучкам» хочеться все оглянути, поторкати і спробувати. За статистикою майже половина дітей страждає на цю недугу. Що ж є причиною лямбліазу, як уберегти від нього свою дитину та які методи діагностики та лікування цієї підступної недуги? На ці та інші питання, які цікавлять багатьох читачів нашої газети, відповість головний лікар Чернігівської міської дитячої поліклініки № 1 Людмила Овсієнко.

— Що викликає лямбліоз та які шляхи передачі цього захворювання?

— Основним джерелом інфекції є хвора людина, яка виділяє цисти лямблій, та деякі види тварин (кішки, собаки, свині, мишоподібні гризуни тощо). Збудники лямбліозу — найпростіші організми. В організм людини вони потрапляють при вживанні зараженої води, немитих овочів, фруктів, через заражені цистами предмети. Недарма ж лямбліоз називають «хворобою брудних рук». Близько 90% дітей, які гризуть ручки та смокчуть пальці хворіють на лямбліоз.

- Які основні ознаки захворювання?

- Потрапивши з брудною їжею в шлунково-кишковий тракт, лямблії проходять весь цикл розвитку в тонкому кишківнику.. Тому найчастіше у хворих спостерігаються наступні симптоми: нудота, блювота, здуття і бурчання у животі, понос або закріп (або ж чергування поносів і закрепів). Дитина скаржиться на тупі болі в животі. У деяких дітей біль локалізується в правому підребер'ї. У хворих на лямбліоз понижений імунітет, вони часто хворіють на простудні захворювання, скаржаться на слабкість, млявість, поганий апетит. Такі діти бліді, хворобливі. У деяких хворих з’являються симптоми ураження дихальної системи, такі пацієнти страждають астматичними нападами кашлю. Часто лямбліоз супроводжується різними дерматозами: лущенням шкіри, шкірною сверблячкою, кропив'янкою. Так що, це захворювання має найрізноманітнішу клініку, тому його дуже складно виявити. Особливо це стосується хронічної форми, коли клінічна картина захворювання дуже змазана. При гострій формі найчастіше спостерігається підвищення температури, блювота, нудота, понос, часто смердючий і у багатьох випадках пінистий.

- Які ж існують методи діагностики цього захворювання?

- Найпростіший метод - це здати аналіз калу, бажано зробить це три рази для кращого виявлення лямблій. Але, на жаль, ефективність цього методу складає всього 50%. Інший метод — імуноферментний аналіз крові на антитіла до лямблій (ІФА), теж не завжди дає достовірний результат, оскільки антитіла зберігаються в крові протягом всього декількох днів, потім можливе нове зараження тими ж лямбліями або їх цистами. Тож без копрологіческого дослідження робити ІФА не має сенсу. Та і роблять аналіз далеко не в кожній міській і районній поліклініці. Можна отримати достовірний результат і при дуоденальному зондуванні, адже в цьому випадку береться вміст прямо з дванадцятипалої кишки, але зараз цей аналіз практично не проводиться через його складність і хворобливість.

- Яке лікування призначається пацієнтам, які страждають на лямбліоз?

- Лікування повинне бути комплексним, тривалим і поетапним. Таким хворим треба обов'язково налагодити відтік жовчі. Для цього необхідно приймати жовчогінні препарати. При гострій або ж запущеної стадії для очищення організму призначають сорбенти. Ну і, звичайно, препарати, що вбивають лямблій. Вони достатньо агресивні, для того, щоб понизити їх негативний вплив на дитячий організм призначається супутнє лікування: імуностимулятори, препарати для лікування дисбактеріозу, вітаміни. На весь час лікування і подальший відновний період потрібно дотримувати дієту: виключити молочне, смажене, солодке, копчене. Після лікування треба обов'язково здати повторно аналізи калу і спостерігатися у гельмінтолога.

- Які заходи профілактики треба дотримувати, щоб не захворіти цим підступним захворюванням?

- Обов'язково дотримуйте санітарно-гігієнічних норм. Привчіть вашу дитину мити руки перед вживанням їжі, після відвідин туалету та прогулянки на вулиці. Ретельно мийте фрукти і овочі, не купуйте продукти на стихійних ринках. Не пийте воду з відкритих водоймищ, навіть водопровідну воду бажано кип'ятити.

Лікуємось народними методами

Травник Микола Томилко радить. Цей рецепт я запозичив у відомого фітотерапевта Віктора Скачка. Я його апробував та вніс свої зміни, ефект від лікування чудовий, тож раджу попробувати. Зберіть клейкі молоді листочки берези розміром з 2-5 копійки, посушити їх ( можна сушить навіть у вітках, а потім пошморгати). Покладіть три з верхом ложки висушених листів берези в емальовану каструлю або іншу посудину залийте їх 150-200 мл ( склянка) холодної води та настоюйте 3 години. Поставте каструлю на маленький вогонь, закип’ятити й варити 5-7 хвилин після того, як піде пар. Після того як відвар буде готовий, приберіть каструлю з вогню, кришку не відкривайте до повного його охолодження. Відвар повинен стояти разом з листям, для вживання проціджуйте необхідну порцію. Відвар приймають по 30-50 мл за 10-15 хвилин до їди. Курс лікування 3-4 дні, потім зробити перерву на 3-4 дні. Бажано пройти 2-3 курсу лікування усім членам родини.

 

Олена БЕРЕЗКІНА

11.07.2017

 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.