Жимолость від фінансиста

Руслан Крамаренко

Екс-заступник міністра ЖКГ, колишній головний фінансист Києва Руслан Крамаренко після того, як 2014 року пішов із команди нинішнього мера Кличка, несподівано для всіх став садівником. Тепер його звіт про роботу – це врожай жимолості, фундука (ліщини) і яблук.

– Коли я звільнився з посади, – розповідає Руслан Михайлович, – то пригадав, що неподалік Кременчука на Полтавщині є кілька гектарів батьківської землі. Туди й відправився.

Проте велике господарство започатковувати чоловік не став, бо з огляду на можливе зняття мораторію великі кошти сьогодні вкладати в землю вважає необачливим. Обмежився землею, що належить родині. Довго вибирав культуру для вирощування. Зрештою, зупинився на горіхах і яблунях. Чого саме на них? Спочатку надихнули гарні яблука, що ростуть у батькового сусіда. Потім на очі потрапила стаття про фермера з Черкаської області, який збирає по 50-70 тонн із гектара. Поїхав до нього, поспілкувався, подивився сад.

– Звичайно, раніше я щось вирощував на городі, бував у селі, але ж серйозного досвіду садівництва не мав, – каже Руслан Михайлович. – Тож цікавився всім. Далі замовив у того фермера чотири сорти яблунь і засадив ними 2 гектари. А з фундуком вийшло так. Із приятелем кілька разів їздив у Польщу, бачив там уздовж траси великі сади фундука. Став цікавитися, що змушує людей його вирощувати, який із нього зиск. Купив саджанців. Спочатку на 2 гектари, потім на 3. Нині маю 15 гектарів фундука сортів Каталонський, Барселонський, Халле. Знаю, що вони плодоноситимуть на одному місці 120 років. Але найбагатшим буде мій правнук, який потім виріже ці дерева та здасть їх на деревину, бо вона вважається однією з найцінніших.

Господар говорить, що особливих проблем із вирощуванням фундука немає. Звісно, трапляються заморозки й посуха. Але із посухою він навчився домовлятися, влаштувавши крапельний полив. Особливістю фундука є те, що він квітне… у лютому. Але бджілки йому не потрібні, тому що запилюється вітром, маючи чоловічі та жіночі деревця. І це слід враховувати під час посадки.

Ще одна особлива рослина в саду Крамаренка – жимолость, яка останнім часом в Україні набуває неабиякої популярності. Під цю вітамінну ягоду (що, як не дивно, є їстівною родичкою вовчих ягід) садівник віддав 20 соток землі, але, уточнює, що це лише початок. Наступного року планує засадити жимолостю вже 5 гектарів. А чом би й ні? Рослина добре почувається в нашому кліматі, дає щедрий урожай. Ягоди смачні. Дуже подобається всій родині. Є навіть думка із часом налагодити лінію з випуску яблуневих і жимолостевих джемів.

Найбільші витрати були в перші роки

Півтора року вносили в землю добрива, купували саджанці. Багато людей було потрібно на закладку саду. Нині в саду працює три особи. У допомогу їм – два трактори та кілька приладів до них. Механізація значно полегшує працю, адже горіхи доводиться обприскувати шість разів на рік. Агроном працює за угодою. Його викликають, як лікаря: приїхав, подивився, дав поради. За кілька років роботи Руслан Крамаренко вивів власну формулу успіху: не боятися помилитися, весь час вчитися та не нехтувати законними вимогами рослин.

Юлія БИЛИНА

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.