Духмяний цвіт макаронного дерева

Катальпа

Скажіть, чи можна виростити катальпу з насіння?

Валерія Тихончук, Київська обл.

Це гарне дерево висотою від 5 до 30 м із великими листками у формі серця та гронами квітів, що пахнуть яблунями, вражає своєю неординарністю. Цвіте протягом кількох тижнів, починаючи із середини червня до кінця липня. Вузькі й довгі стручки, що формуються натомість, здалеку нагадують макарони, звисаючі з гілок. Звідти й пішла назва «макаронне дерево», хоча офіційна – катальпа.

Всі види декоративні, їстівних немає. Відмінність цієї рослини від більшості дерев, які скидають листя, у тому, що восени її листові пластини не жовтіють, а просто опадають за температури нижче нуля. Крім того, листя катальпи виділяє специфічний сік, який розбризкується по периметру крони, через що трава й інші рослини під катальпою не ростуть. Цікаво, що це дерево із листям, як слонячі вуха й стручками, як мавпячі хвости, у декоративному садівництві відносно молоде. Воно було завезене до Європи в XVIII столітті, а в Україну – у XIX. Ще два десятки років тому його можна було зустріти хіба що в ботанічному саду або дендропарку, а нині катальпа широко використовується в озелененні міст, приходячи на заміну традиційним тополям і липам. Розмножують катальпу насінням і живцями. Перед висівом насіння замочують у теплій воді на 7-12 годин. Посів здійснюють у лютому-березні на місце з розсіяним сонячним світлом. Насіння присипають тонким шаром землі й накривають плівкою або склом. За регулярного поливу й температури 15-25 градусів сходи з’являться протягом місяця. Після цього укриття знімають.

Догляд за сіянцями триває до травня, потім саджанці переміщують у відкритий ґрунт. Живцювання проводять у другій половині літа в шкілці. Зрізають живці довжиною 10 см, садять їх у суміш торфу й піску. Догляд здійснюється так само, як і при розмноженні катальпи насінням. Саджанці зі сформованою кореневою системою пересаджують у відкритий ґрунт. Місце для катальпи має бути добре освітлене, захищене від вітру. Потрібно уникати місць із близьким розташуванням ґрунтових вод. Посадкову яму роблять завглибшки 1-1,2 м. Відстань між ямами може бути від 3 до 6 метрів, залежно від обраних форм. На дно кладуть попіл, листову землю, пісок і торф, суперфосфат. Рясно поливають. Після посадки саджанці проливають, а пристовбурні кола мульчують торф’яною землею.

Цвітіння має розпочатися на п’ятий рік. Молоді рослини можуть підмерзати. На зимовий період їх стовбури обмотують ялиновим гіллям або мішковиною. Землю під деревом вкривають товстим шаром листя. Покриття прибирають на початку весни, коли припиняються сильні морози. Ранньою весною обрізають підмерзлі гілки. Частого поливу рослина не вимагає, достатньо рясно поливати катальпу раз на тиждень. Підживлення проводиться під час посадку і 2-3 рази за сезон. Із органічних добрив можна порекомендувати коров’ячий перегній. Для підтримки чудового вигляду катальпу потрібно обов’язково обрізувати. Після цієї процедури дерево дуже швидко відновлює крону, тому можна сміливо брати секатор і формувати її без будь-яких побоювань. Формуйте як штамбове дерево з головним стовбуром.

Владислава ПАТОКА

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.