В’юнка – мандрівниця, кущова знає своє місце

Квасоля кущова

Сіємо квасолю, а якщо вже посіяли, то правильно доглядаємо за нею

Квасоля – хоч зернова, хоч спаржева (стручкова) – віддає перевагу добре освітленим сонячним місцям. Хорошими попередниками для неї є капуста, картопля, коренеплоди, огірки, перець і помідори, а поганим – горох. Хоча на коренях квасолі утворюються азотні бульбочки, для самої культури цього недостатньо. Їй необхідні комплексні добрива. Більше того, якщо літо холодне і дощове, то бульбочки взагалі можуть не утворитися. Якщо тепло і сухо, вони починають утворюватися лише після цвітіння. Гірше квасоля росте на кислих ґрунтах, краще – на нейтральних.

Насіння квасолі висівають, коли ґрунт на глибині 10 см прогрівається до 10-12 градусів і мине загроза заморозків. При посіві в холодний ґрунт насіння просто застигне, а в надто вологий – згниє. У південних районах України і на Закарпатті зазвичай сіють у третій декаді квітня, у Лісостепу й на Поліссі – у кінці квітня та першій декаді травня. Та з огляду на травневі приморозки, сіяти квасолю ви не запізнилися й зараз. Останній термін посіву: у Лісостепу і на Поліссі – третя декада червня, південних районах – 15 липня. Для останнього строку сівби використовують тільки ранньостиглі сорти. За місячним календарем квасолю краще сіяти на зростаючому місяці (2-а фаза, тобто після 1-ї чверті) при Місяці в Тельці, Близнюках, Раку, Терезах, Скорпіоні або Рибах. Цей період поточного року припадає на 1-6 червня. А ранньостиглі можна посіяти ще й 20-24 червня. В умовах зрошення на півдні насіння висівають на глибину 4-6 см, у північних і західних районах глибше – 5-10 см. На легких ґрунтах велике насіння закладають глибше, на важких – вище. У рядку відстань між рослинами повинна бути 5-10 см, між рядками – 20 см.

У неї спраги не буває

Розпушування ґрунту проводять обережно, бо коріння знаходиться неглибоко. Полив у південних районах проводять 2-4 рази, в Лісостепу – 1-2 рази. Перший раз поливають після появи перших зав’язей, більш ранні поливи можуть викликати її осипання. Зернову квасолю треба помірно поливати під час цвітіння та під час наливу зерна. Навіть при короткочасному затопленні рослини можуть загинути. У другій половині вегетації волога рослинам шкідлива, тому що затримує дозрівання насіння, та й потім воно буде погано зберігатися. Більш того, зайва волога провокує виникнення багатьох грибкових хвороб. Як тільки кущики піднімуться на висоту 15-20 см, їх злегка підгортають. Це покращує стійкість їх до вилягання в період формування врожаю і при вітрі не обриваються дрібні корінці, вимиті при дощах або поливі. Квасоля буває кущова й в’юнка. Для в’юнкої, тільки-но стебла піднімуться до 20 см, потрібно створити опору. Це можуть бути: сітка, паркан або високі кілки. Мені особисто більше подобається кущова квасоля: уся на виду, не лізе туди, де її не чекають і куди не просять. При зборі жоден стручок не пропустиш. Дозріли стручки – кущ висмикнув, підсушив, тобто дав дозріти, стручки позрізав, бадилля подрібнив – і в компостну купу або яму.

Квасоля як супутник

Кущову квасолю найкраще висівати або окремою грядкою, або як ущільнювач інших культур. Висіваючи як ущільнювач, слід пам’ятати, що існують рослини-супутники і рослини-антогоністи. Квасолі добре в компанії з кавуном, динею, капустою всіх видів, картоплею, кукурудзою, морквою, огірками, помідорами, редискою, всіма видами салатів, буряком, селерою, гарбузом, чабером, шпинатом. Це тому, що квасоля зі своїми поверхневими коренями ні є для них конкурентом, а її здатність збагачувати ґрунт азотом дає добрий урожай названих культур. Кукурудза для в’юнкої квасолі – опора, чим часто користуються селяни. Чудова пара для неї – чабер і картопля, які відлякують від квасолі зернівку сіру. Квасоля, у свою чергу, відлякує від картоплі крота й колорадського жука. Пригнічують квасолю гладіолуси, всі види цибулі, часник. Погано їй по сусідству з горохом, гісопом, фенхелем, соняшником, буряком.

Невидимий ворог

Головний ворог квасолі – зернівка сіра. Ця муха робить свою чорну справу в травні, коли квасоля тільки починає цвісти, відкладаючи всередину крихітних зародків яйця. Квасоля зріє на грядці, потім сохне, ми прибираємо зерна на зберігання, навіть не підозрюючи, що всередині їх уже давно сидить і чекає свого часу жук. Серед зими варто тільки потримати зерна квасолі в квартирі тиждень-другий, як із них полізуть сірі жуки, а зерна покриються дірками. Продукт зіпсований остаточно. Як заходи захисту рекомендують щосезону висівати квасолю на новому місці, під час цвітіння обприскувати рослини настоями ароматичних рослин, наприклад, хвої сосни. Застосувати отрутохімікати можна лише при вирощуванні зернової квасолі на окремому полі.

Мартин ЕРШОВ

07.06.2017

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.