На бідні роги наших годувальниць

Ігор Присяжнюк

Восени 2016 року Південну Європу захопила вірусна хвороба – заразний вузликовий дерматит (ЗВД). Зафіксовані випадки захворювання і в нашого східного сусіда – Росії. Тільки зима зупинила поширення та проникнення збудника вірусу на територію України. Але тепла пора року дає всі підстави для побоювань, що інфекція просунеться до кордонів країни.

Такої думки дотримується Ігор Присяжнюк, ветеринарний лікар Асоціації виробників молока. У березні цього року він представляв Україну на семінарі з профілактики і боротьби з ЗВД, який було проведено ФАО в Будапешті. У інтерв’ю нашій газеті він пояснив, кому найбільше загрожує ця хвороба і яких заходів треба вжити.

– Ігоре Вікторовичу, хто в зоні ризику?

– Серед тварин, як правило, велика рогата худоба. Людина не вразлива до збудника заразного вузликового дерматиту, а значить, не може заразитися від хворої тварини чи при вживання її м’яса.

– Які втрати при цій хворобі?

– За різними даними, летальність становить від 10 до 40 відсотків. Решта поголів’я впродовж місяця одужує. Та все одно господар зазнає великих економічних збитків, бо в хворої тварини значно знижується молочна і м’ясна продуктивність, якість шкіряної сировини. У корів порушується статева циклічність, у тільних корів виникають аборти. Для України як держави зараження поголів’я вірусним дерматитом загрожує тим, що буде заборонений експорт живих тварин і продукції тваринного походження.

– Які області України найбільш вразливі?

– Області Східної України, а саме Донецька, Луганська, Харківська та Сумська, які межують із Росією. Торік ми відслідковували поширення вузликового дерматиту в Російській Федерації. На жаль, офіційна інформація не збіглася з тією, що з’являлася в ЗМІ. Через це контролювати ситуацію дуже складно.

– Наскільки стрімко розповсюджується ЗВД в інших країнах? У яких саме?

– 2016 року вірус лютував у балканських країнах. Минулого року вся їхня велика рогата худоба була вакцинована та вже завершено цьогорічну весняну вакцинацію. Наразі виявлено лише один випадок ЗВД – у Греції. Румунія та Молдова є буферною зоною між нами та балканськими державами. І хоч там не було спалахів ЗВД, викликає непокоєння те, що в цих країнах не проведено вакцинацію.

– Як відбувається зараження?

– Головним чином через кровосисних комах: комарів, ґедзів, москітів і мух деяких видів. Тому поширення відбувається дуже швидко, відразу на значні відстані – до 100 км за добу. Також існує ризик передачі вірусу при контакті тварин, через молоко від корови до теляти, корми, воду, предмети догляду та транспортні засоби.

– Як проявляється хвороба?

– Інкубаційний період становить від одного до трьох тижнів. На початку хвороби в тварин до 40 градусів підвищується температури тіла. Набрякають слизові оболонки ротової й носової порожнин, статевих органів, є виділення з очей і носа. Хода стає скованою. На шкірі з’являються специфічні вузлики – від 15 до 650 штук. Хворі тварини відмовляються від кормів, швидко худнуть, у них різко знижуються надої. Через деякий час усередині вузликів утворюються впадини, і тканина там відмирає. При одужанні набряки й вузлики зникають, шкіра поступово замінюється новою.

– Чи може власник худоби убезпечити її від загрози?

– За великим рахунком – ні. Потрібні державні програми із закупки вакцин і масового щеплення. ЗВД – це вісповий вірус. Він дуже активний у поширенні. Тому вакцини, які використовують для профілактики, живі. Вводяться під жорстким контролем ветеринарної служби. Але частково господар може захистити свою череду. Передусім, він має підтримувати на фермі чистоту, віддалено зберігати гній, адже саме він приваблює комах, що розносять вірус. Шкіру тварин слід обробляти репілентами – засобами, які відлякують комах. Нових тварин треба обов’язково витримувати в карантині.

– Чи існують у нас державні програми з вакцинації ВРХ?

– Через активне розповсюдження вузликового дерматиту Асоціація виробників молока звернулася з офіційним листом до Ради національної безпеки і оборони та вищих органів влади. Відбулося обговорення цієї проблеми з представниками профільних асоціацій і Держпродспоживслужби. Розроблена спеціальна інструкція, яка наразі погоджується. Крім того, наша асоціація поставила питання про створення буферної зони в 100 км до кордону з Росією. Там треба провести вакцинування в першу чергу. Як повідомило керівництво Держпродспоживслужби, гроші на 100 тисяч доз уже знайдено. Тепер чекаємо на саму вакцину.

Питання щодо заразного вузликового дерматиту (нодулярного дерматиту) можна поставити телефонами: Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів (Держпродспоживслужба) – 044-279-49-48; Державний науково-дослідний інститут із лабораторної діагностики та ветсанекспертизи – 044-377-53-85.

Марина ТЕРЕЩЕНКО

06.05.2017