Є відводок – буде сім’я!

Бджолина родина росте гарно як раз на початку літа

Науковець радить у першій половині літа створювати відводки, аби збільшити пасіку

– Відводок – це маленька сім’я, яка має плідну матку. Завдання пасічника зробити все можливе для того, щоб відводок перетворився на велику бджолосім’ю, – роз’яснює Федір Притула, старший науковий співробітник ННЦ «Інститут бджільництва імені П.І.Прокоповича».

За словами цього досвідченого бджоляра, є чотири способи утворення відводків. Перший – це розділення бджолосім’ї на дві частини. Ту частину рамок, у яких є черва (личинки) та молоді бджілки, потрібно перекласти в інший вулик і поставити його на місце основного, тобто того, сім’ю з якого розділяють. А основний вулик, в якому залишилася матка та частина бджіл, потрібно поставити в іншому місці. Робочі бджілки повертатимуться у вулик, де є черва, і виведуть нову матку. Через десять днів потрібно вибрати найкращий маточник і залишити його. А доросла матка червитиме, тобто відкладатиме яєчка, в іншому вулику і, таким чином, розвиватимуться дві бджолосім’ї.

Другий спосіб здавна називають «сипанцем». Його суть у тому, що в спеціальну кліточку пасічник забирає запасну матку. А також відбирає в переносний ящик кілька рамок із медом. Причому бере не з одного вулика, а з кількох по одній-дві рамки. Також – бере бджіл. Їх найкраще брати з вуликів, де комахи висять внизу рамок. Це свідчить про те, що вони готуються до роїння. Транспортувавши крилатих трудівниць до нового вулика, бджоляр відкриває його дашок і сипле бджіл з ящика та ставить рамки. А через добу запускає до вулика матку. Такий відводок є сильним і міцним за рахунок великої кількості бджіл, узятих із різних вуликів. Третій спосіб полягає в тому, що пасічник, вибравши гарний, спокійний день, оглядає вулик і забирає з нього матку. С

ам вулик переносить на нове місце, а там, де він стояв, ставить новий. У нього вкладає чотири рамки зі свіжою вощиною й впускає матку. Відповідно, «королева бджіл», як інколи ще називають матку, починає червити, а робочі бджілки, які повертатимуться у вулик, нестимуть пергу і працюватимуть на рамках. Щоправда, через три-чотири доби потрібно підставити нову рамку з червою, аби бджолосім’я мала молодих комах. Четвертий спосіб. Пасічник із кількох вуликів бере рамки з червою та бджолами. Загалом сім-вісім. У жодному там не повинно бути матки. Її крилаті трудівниці виведуть самі. За рахунок черви у вулику буде багато молодих бджіл, і такий відводок принесе гарний урожай меду.

Олена ГАВРИЛЮК

30.05.2017

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.