Зітхали 25 років – зробили за рік

Зібрались з силами і змогли!

Білоцерківська територіальна громада пройшла шлях об’єднання однією з перших на Полтавщині. Що ж здобула?

Навколо Білоцерківки Великобагачанського району об’єдналися 4 сільські ради, а це 18 населених пунктів, в яких мешкає 4082 громадян. На об’єднаній території функціонують дві загальноосвітні школи, дві школи І-ІІ ступенів, один навчально-виховний комплекс, чотири дитячі садочки, чотири Будинки культури, два клуби, один музей, шість бібліотечних закладів, одна амбулаторія й шість фельдшерсько-акушерських пунктів. Також тут здійснюють господарську діяльність два потужні й низка дрібних підприємств, які й формують місцевий бюджет. 2016 року він становив 22,5 млн грн.

А ще ОТГ отримала майже 6 млн грн освітньої субвенції, приблизно 5 млн грн – субвенції на розвиток інфраструктури та понад 2 млн грн – на медицину. Тож і не дивно, що до Білоцерківки проліг маршрут успіху, яким час від часу прибувають сюди делегації з різних областей України, аби перейняти досвід, зрозуміти перспективи об’єднання, отримати відповіді на гострі питання.

Починали наосліп

– Зараз є багато скептиків щодо децентралізації. Немало байдужих. Я особисто альтернативи об’єднанню не бачу, – зізнається Білоцерківський сільський голова Іван Лещенко. – Ми прожили вже більше року, маємо повний бюджетний цикл. Тому не з чужих слів знаю, що крок, що зробили, був правильним. Через відсутність чіткої законодавчої бази голови чотирьох громад – Білоцерківської, Подільської, Бірківської та Балакліївської – розпочали процес, можна сказати, наосліп, часом не розуміючи, як бути в тій чи іншій ситуації. Перш за все, намагалися розмежувати повноваження районних структур і старостатів. Зробили все для того, щоб розділити майно між районом і об’єднаною громадою – будівлі, техніку, аж до передачі навчального обладнання й бібліотечного фонду. Ще залишаються питання щодо земель, що перебувають за межами населених пунктів, тому що вони потребували врегулювання на законодавчому рівні. Є проблеми в передачі громаді повноважень і ресурсів у сфері автомобільних доріг: «Автодори» їх не ремонтують, ОТГ не має права, люди ж вимагають нормального пересування.

Суцільний будмайданчик

Головою обрали Іван Лещенко, який до того в жодній із колишніх сільрад не працював, і в перший місяць роботи навіть не знав, де і як йому отримувати зарплату. Віддали йому перевагу як людині, яка мала багаторічний досвід керівництва у Великобагачанській райраді та райдержадміністрації, а також Пенсійному фонді.

– Склали перелік того, що маємо зробити в першу чергу й позакачували рукави, – розповідає пан Іван.

Торік для Білоцерківської амбулаторії сімейної медицини придбали спеціалізований автомобіль швидкої допомоги, капітально відремонтували покрівлю амбулаторії, поміняли вікна й привели до ладу відкоси. Провели ремонтні роботи в дитячому садочку «Берізка» у с. Поділ; реконструювали частину приміщення Балакліївської ЗОШ І-ІІ ступенів під дитячий садочок «Малятко»; поміняли вікна в Білоцерківському Будинку культури та школах Білоцерківки, Красногорівки, Подолу і Бірок. А ще виготовили проектну документацію на будівництво нового Центру громадської безпеки. За власні кошти реконструювали вуличне освітлення в селах Балаклія, Огирівка, Білоцерківка; придбали житло для багатодітної родини з Подолу; відремонтували покрівлю котельні Балакліївської школи й опалювальну кімнату для репетицій в Огирівському сільському клубі; збудувати склад для зберігання твердого палива теплогенераторної станції дитсадка «Дюймовочка» в с. Білоцерківка.

– І все це завдяки тому, що внаслідок децентралізації нашій об’єднаній громаді було передано відповідні права й ресурси, – підсумовує голова.

– Раніше в кожній сільській раді ми з болем дивилися на те, як роками стоїть без ремонту школа й руйнується приміщення ФАПу чи дитсадка, а тепер лише за один рік зроблено стільки, скільки не було за всі останні 25 років, – долучається до розмови Балакліївський староста Анатолій Вільховий. – Ось подивіться як дитячий садочок обладнали! Не в кожному й міському садочку є такі умови, як у наших сільських малюків. А який новенький міст через Псел збудували минулого року! Раніше, бувало, як розіллється річка чи випаде рясний дощ, то слизькими дерев’яними колодами чи дошками практично не пройти. Міст збудували за спонсорські кошти з місцевих підприємств у рекордно короткий час – лише за три місяці.

Він добре освітлений уночі сучасними ліхтарями, а для місцевих мешканців став ще й місцем вечірніх зустрічей. Віднедавна на мосту вже висять і два замочки від весільних пар. Дали проявитися талантам В ОТГ повністю зберегли не тільки мережу навчальних закладів, а й педагогічні кадри. Більше того, у кожній зі шкіл учителям за кошти громади оплачується гурткова робота, якою охоплено 396 учнів. Звідси й призові місця в різних конкурсах, виставках, змаганнях, на олімпіадах і в малій академії наук, як районного, так і обласного рівня. Проводяться різноманітні екскурсії й туристичні експедиції. Організовано оздоровлення та харчування учнів. Гарячими обідами вартістю 10 гривень забезпечені 343 учні, а 156 із них – за кошти громади. Також минулого літа працювало 5 пришкільних дитячих таборів, де відпочило 120 діток.

Та найбільше, мабуть, за цей рік розкрилися мистецькі таланти мешканців об’єднаної громади. Звичайно, талановиті люди, як дорослі, так і малі були тут і раніше. Але вони не мали умов для повноцінних репетицій, не було музичних інструментів й сценічних костюмів. І кваліфіковані художні керівники, зрозуміло, у цих сільських закладах культури довго не затримувалися. Відтепер для аматорів сцени створені якнайкращі умови.

– А мистецькі заходи дуже згуртували наших селян, – каже керівник сектору культури Наталія Лук’янець.

Якщо ж говорити про медицину, то на рівні громади зберегли її первинну ланку, пояснив заступник сільського голови Петро Рибальченко. Фінансування відбувається через субвенцію від держави, кошти якої спрямовуються на оплату поточних видатків й зарплатню медичних працівників. Утримувати медичні заклади складнішого рівня, поки що не зможемо, тим більше, що зараз вирішується питання про утворення госпітальних округів. Якщо ж людина потребує лікування в стаціонарі та складніших медичних послуг, то вона може їх отримати у Великобагачанській чи Миргородській лікарнях.

– Об’єднуватися треба не заради об’єднання, а заради майбутнього людей. Селяни мають усвідомити, що воно їм потрібно, тоді й сенс буде, – переконаний Іван Лещенко.

Валентин ЯВТУШЕНКО

04.05.2017

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.