Клювання в травні

Не впіймав!

За інстинктом продовження роду

Для риб є спільна тенденція – активно харчуються до початку нересту, а потім – лише через тиждень після У травні вже всі види прісноводних риб остаточно відходять від зимової сплячки. Деякі з них ще протирають очі спросоння, деякі вже готуються до шлюбних ігор, а деякі вже навіть встигли віднереститися і тепер пару тижнів відпочивають у своє задоволення. Таким чином, для всіх риб є спільна тенденція – активно харчуються до початку нересту, а потім – лише через тиждень після його закінчення. Зазвичай на початку травня температура води в Дніпрі біля Києва становить 10-14 градусів, наприкінці травня – 18-20 градусів, у водоймах інших регіонів України температурний режим може дещо відрізнятися.

КОРОП. Активне донерестове клювання починається під час вильоту мошкари, коли піднімається зелений очерет. Наживки – гнойовий черв’як, пучок опариша, мотиля або «бутерброд» із них. Підгодовувати місце ловлі варто сумішшю, яка не містить великих часточок (утворює під водою хмару із запахом, але не дає наїстися) – весняному коропу достатньо їжі зовсім мало. Тому для вдалого клювання їжа повинна бути тільки на гачку. Жилку можна використовувати тоншу, ніж улітку та восени – по-перше, вода набагато прозоріша, а по-друге, короп після зими ослаблений і чинить менший опір при виважуванні.

КАРАСЬ. Нерест відбувається в період квітування калини. А до цього часу за температури 12 градусів карась виходить підкріпитися. Наживки – такі ж, як і для коропа. Підгодовування – пшоняна або кукурудзяна каша. Можна застосовувати спеціальні суміші з магазину. Ароматизатори не обов’язкові. Місця ловлі – мілководні ділянки (до 1 м) глиняного або мулового дна біля очеретів. Першими нерестяться найбільші екземпляри, сам процес розтягується на тиждень-півтора. Тому часто буває так, що коли нереститься дрібний карась, великий уже відпочив і починає клювати.

ЛИН. У нього прокидається апетит у той час, коли на березі квітне бузок. Місця ловлі – там, де нещодавно ловився карась. Підгодовування – пшоняна каша з кисломолочним сиром. На гачку – один великий або кілька дрібних гнойових черв’яків. Великий лин може до 15 хвилин обсмоктувати черв’яка (поплавець дрижить, притоплюється, піднімається) і лише потім заковтнути гачка. Підсікати треба тоді, коли поплавець не менше 5 секунд плавно йде вбік і далі поступово занурюється; або пройшло не менше 5 секунд як він підійнявся і потім ліг на воду. Недосвідченим або нервовим рибалкам перед ловлею лина необхідно вживати настоянку валеріани або іншого заспокійливого.

ЛЯЩ. Активне клювання починається після формування колосків у жита. Найкращими місцями ловлі є мілини далеко від берега, особливо з корчами або повільною течією. Снасть – донна вудочка з годівницею. Поводок на обертальному відводі має бути 40-50 см. Наживки – пучок опаришів, мотиля або гнойових черв’яків. Підгодовування в годівниці – пшоняна або горохова каша, спеціальні суміші з магазинів. Сприятлива погода – без вітру або з невеликою хвилею в напрямку рибалки.

ЧЕХОНЬ. Дуже голодний перед нерестом. Подорожує зграями на швидкій течії і значних глибинах великих річок. Удень тримається в метрі вище дна, уночі опускається до дна. На гачок одягається шарик пінопласту, потім 3-5 опаришів. Удень довжина повідка має бути 80-100 см, уночі – 20-30 см. Серед інших видів наживок у травні – гнойовий черв’як або пучок мотиля.

СОМ. Як тільки спав весняний паводок, а шипшина дала перші квітки, невеликі соми (до 10 кг) виходять на мілини, де в цей час корму більше. Більші екземпляри вирушають на рівні плеса, де із задоволенням ласують равликами (розчавлюють мушлі зубами, розташованими в горлі). Спінінгом такі місця можна обловлювати важкими джигами або блешнями-коливалками. На гачок донної вудки можна начепити багато чого: пучок гнойових або дощових черв’яків, пучок із м’яса равликів (розбити мушлю каменем), живця з підрізаними плавцями, вовчка, жабеня, пучок п’явок, шматочки сирої курячої печінки.

ЩУКА. Після нересту в квітні починається тривалий період відпочинку. На полювання щука виходить із квітуванням шипшини та кульбаб, а фантастичний жор у неї починається із цвітінням дубів. У цей період плямиста хижачка розташовується на глибинах до 2 м, на шляху плітки й окуня, що прямують на нерест. Якщо паводок високий – краще ловити на живця або мертву рибку, якщо паводок низький – на все, що завгодно, зокрема, і на великі блешні-коливалки, воблери, віброхвости.

ПЛІТКА. Як тільки полетіли бабки (рос. стрекозы), плітка дивиться, чим поласувати. Тримається вона в прибережній смузі біля підводної рослинності. Наживки – такі самі, як і для карася або ляща. Але все має бути дрібно порізане й замішане з кашею. Підгодовування – різні види каш або магазинних сумішей. Найприємніший спосіб ловлі – поплавчаною вудкою. Досвідчені рибалки можуть за день наловити не один кілограм, а малодосвідчені – відпрацювати техніку закидання, підсікання і виважування, а ще на власному досвіді зрозуміти правильне регулювання поплавця і грузилка.

СУДАК. Йому до наших клопотів байдуже, а рибалка має орієнтуватися на кропиву, яка в цей час переростає з молодої у високу. У травні судак розташовується в річках на межі мілин і різких схилів глибоких ям. У денний час його ловлять на джиг, у нічний – на донну вудочку. На гачок чіпляють довготілого живця (верховодку, пічкура тощо).

ОКУНЬ. Активне клювання починається з початком сінокосу, під час вильоту мошкари. У травні окунь тримається берегової зони. Невеликого окуня можна зловити поплавковою вудкою на гнойового черв’яка, опариша, мотиля. Більш великого (до 1 кг або й більше) – спінінгом на мікроджиг або на маленькі сріблясті чи золотисті блешні-вертушки. ЯЗЬ. Почувається комфортно, коли вилітають бабки й цвіте калина. У травні харчується комахами різних видів, що падають у воду. Тримається під гілками кущів, що нависають над водою. Снасть для ловлі – махова вудочка. Наживка – живі або штучні комахи. Спосіб ловлі – сплавляти насадку необхідно по течії таким чином, щоб вона пропливла якомога ближче до куща, що над водою.

ЖЕРЕХ. Активно клює зі спадом весняного паводка. Найпродуктивніша снасть у травні – спінінгове вудлище з поплавцем-бомбардою (важкий ковзний поплавець). Наживка – живі або штучні комахи. Спосіб ловлі – сплавляти насадку по течії в проводку. Окрім жереха, на гачок можуть потрапити язь, головень, щука, сом.

ГОЛОВЕНЬ. На відміну від інших риб процес залицяння цього виду не впливає на апетит. Клювання припиняється на кілька днів після закінчення нересту й починається з початком сінокосу й квітненням черемхи. При ловлі поплавковою або донною вудкою гарною насадкою є консервована кукурудза або парений горох. Під час лову спінінгом краще застосовувати воблери червоного кольору або невеликі блешні-коливалки. Раз на кілька років наприкінці травня буває масовий виліт хрущів (рос. майский жук). Вечорами вони частенько падають у воду (за підвищеної вологості жуку літати важко), і це викликає підвищений гастрономічний інтерес у жереха, голавля, язя та інших видів риб. Виліт жуків припадає на період розпускання листя в берези, а найбільше їх літає коли цвіте бузок. Оскільки жерех, голавль та язь досить обережні та полохливі риби, сплавляти по течії жука із замаскованим гачком потрібно здалеку – або методом нахлисту, або довгою маховою вудочкою (від 7 м).

Народні весняні прикмети

Повіяв вітер із півночі – чекай травневих приморозків.

На 19 травня завжди вітряно і холодно. Зазвичай із 17 до 21 числа клювання немає.

 

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.