Нестача кальцію в кіз

Здорова коза - щасливий господар!

– Гіпокальцемія (молочна лихоманка) – ще одне захворювання молочних кіз. У корів воно теж зустрічається, але рідше і переважно в первісток. А з козами все складніше: їхні організми чутливіші до нестачі кальцію. Через його брак, наприклад, можливі викидні в другій половині вагітності, – пояснює Катерина Приходько, ветлікар, власниця ферми англо-нубійських кіз «СтреКоза».

За її словами, симптоми гіпокальцемії проявляються, коли рівень кальцію в крові вже суттєво знизився. Тварина втрачає апетит, страждає від здуття живота. Хода стає хиткою та непевною. Далі – падіння температури тіла, конвульсії та смерть. З економічної точки зору доцільніше попередити гіпокальцемію в стаді, ніж лікувати її. Господар кітних кіз повинен пам’ятати, що тваринам обов’язково потрібен кальцій як для підтримки власного мінерального балансу, так і для формування скелету плода. Оптимальне співвідношення кальцію та фосфору становить 2:1, причому ці речовини мають бути в легкозасвоюваній формі. Приміром, кальцій у люцерновому сіні засвоююється в невеликій кількості. Але якщо його давати цілорічно, воно підтримуватиме необхідний рівень цього елемента.

У деяких областях можна додавати до корму дікальція фосфат або вапняк. Перед лікуванням фахівець радить зробити аналіз крові. Нормальний рівень кальцію для кіз – 6,5-10 мг/моль, у хворих він знижується до 3-5 мг/моль. Класична схема лікування хвороби передбачає внутрішньовенні ін’єкції кальцію бікарбонату (по 60-100 мл 25% розчину). Дуже важливо вводити препарат повільно, бо надто швидке підвищення кальцію може призвести до зворотного результату. Разом із тим треба знати, що надлишок кальцію, як і його нестача, не менш шкідлива. Шукайте золоту серединку.

Наталія ФЕДОРОВА

26.04.2017

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.