Весна: від обльоту до активного розвитку

Бджоли живуть за власними законами...

Мабуть, як компенсацію за холодну осінь та важку зимівлю, природа подарувала пасічникам цього року ранню весну. Перші масові очисні обльоти бджіл відбулися вже наприкінці лютого майже на всій території нашої великої країни. Для порівняння: якщо в останні три роки на Київщині перші обльоти збігалися із жіночим святом (8 Березня), то поточного року ця важлива подія трапилася на 10-12 днів раніше, ніж зазвичай.

На низькому старті

Перший обліт бджіл зазвичай символізує завершення їхньої зимівлі. Водночас факт обльоту не означає початок активного весняного розвитку бджолосімей. Так, у сім’ях з’являється розплід, але не масово. Дуже часто березень – це вже не зима, але ще й не весна. Бджоли, так би мовити, дозимовують. Типовим прикладом була весна минулого року, коли після першого обльоту до кінця березня льотних днів майже не було. Нинішній березень був трохи тепліший, проте говорити про якийсь аномально ранній старт не доводиться. Бджоли потужно стартують, коли до вуликів починає більш-менш масово та регулярно надходити свіжий пилок. Він – найкращий стимулятор весняного розвитку. У цьому плані рік на рік не випадає. Мабуть, ідеальним був минулий рік, коли вже з перших чисел квітня встановилася стабільна, майже літня погода (хоч і Пасха була пізньою). Але частіше трапляються роки, коли справжнє тепло приходить тільки в другій половині квітня. Крім того, багато що залежить від регіону. Наприклад, маткарі Закарпаття в кінці березня вже готуються до закладки перших маток, тоді як на півночі Луганщини – у березні було тільки 2-3 погожі льотні днини.

Це я все веду до того, що давати якісь конкретні поради, прив’язані до календаря, було б не тільки безвідповідально, але й небезпечно. Особливо це стосується весни, коли ціна помилки може бути високою. Відтак, пасічник має чітко розуміти біологічні процеси, що відбуваються у вулику. Це розуміння – запорука того, що він своїми діями принаймні не нашкодить бджолам. А універсальних порад у бджільництві не може бути за визначенням.

Втручаємося з розумом

Головний процес, що відбувається в перші місяці після обльоту – це заміна старих бджіл на молодих. Тривалість цього процесу також залежить від конкретних умов. Коли весна рання, як цього року, то заміна відбувається поступово, процес розтягується. Старі знесилені бджоли відходять, молоді – з’являються. Вважається, що кожна бджола, що зимувала, виводить собі наступницю. Тому процес заміни бджіл майже ніколи не супроводжується зростанням кількості особин (підсиленням сімей). Навпаки, нерідко на цій стадії бджіл у вуликах меншає.

Більш яскраво вираженою та швидкою є заміна бджіл у випадку пізнього та дружного весняного обльоту, десь наприкінці березня (були й такі роки). У цей період дуже важливим є тепловий режим гнізда, особливо для слабеньких сімейок. Навесні збереження тепла у вулику – вкрай необхідна річ! Це досягається компактністю гнізда (зайві рамки мають бути прибрані), скороченням льотку, гарним утепленням. Ну, і ясна річ, повинна бути забезпечена достатність кормів. Коли відбудеться заміна основної маси комах, що зимували, починається якісно новий етап у житті бджолосімей – розвиток і зростання. Як правило, це відбувається в другій половині квітня. Щоб не загальмувати розвиток, треба не квапитися з розширенням гнізд. Але робити це треба також вкрай обережно, аби не переохолодити вулик. Більш-менш універсальним сигналом для розширення є робота матки на передостанній рамці. Біля цієї рамки (перед останньою – кормовою) можна підставити ще один стільник. Але в жодному разі не слід ставити його між рамками з розплодом. Також не слід поспішати з навантаженням бджіл відбудовою штучної вощини.

Дмитро ГРИНЬКОВ, засновник «Пасічного Журналу»

25.04.2017

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.