Кого першим побачив – той і мама!

Дитинчата тварин мало відрізняються від дітей...

Механізм приручення тварин тісно пов’язаний із природними інстинктами

Чому курча відчуває себе курчам, а козеня – козеням? За свідченням учених, новонароджені активно зосереджуються на тому об’єкті, що першим потрапляє в їхнє поле зору. Зазвичай це мама, але може бути й інша тварина, людина, навіть картонна коробка чи м’яч. Дика природа пам’ятає чимало курйозів, коли крихітні зебри чи буйволи ганялися за автівками, бо думали, що це їхні матусі… І жодна сила не здатна була відігнати бідолах від цих псевдоматерів. Смішно, але така в малят перша любов, перше захоплення, що впливає на все наступне життя!

Глибока прив’язаність (фіксування) потрібна, щоб дати тварині вижити. Природа ніби підказує: «Йди за матір’ю – і не пропадеш!» Причому період фіксування (він ще називається критичним або чуттєвим) є недовгим – від кількох днів до кількох тижнів. Стосовно кіз та овець, це приблизно три доби. Далі сприйняття світу розширюється, маленька тваринка активніше починає сприймати інші подразники, отримувати власний досвід. Дуже цікавий також механізм запам’ятовування тваринами саме своєї рідні. Скажімо, як купка козенят розрізняє своїх матусь у великому стаді? Адже кожна коза годує виключно своє дитинча. Знову ж таки, природа про все подбала. Малята ніби «сканують» усі характерні риси своєї мами: ніс, вим’я, ходу тощо. Величезну роль у цьому процесі відіграють запахи. Так само й мами запам’ятовують дітлахів одразу після народження. Недарма кажуть, що козі треба відразу дати облизати та обнюхати новонародженого, щоб запустити певні хімічні процеси в організмі обох. Без цього самиця може відмовитися від свого приплоду, навіть якщо минуло лише кілька годин.

Ось так, крок за кроком, маленька тварина починає відносити себе до певного виду, копіювати його особливості поведінки, а з часом і шукати собі статевого партнера серед «своїх». А що ж буде, коли першим лоша побачило, скажімо, пса чи кота? Неприродний об’єкт фіксування значно менше впливає на тварину, хоча деяка плутанина все ж таки можлива.

Наталія ФЕДОРОВА

21.04.2017

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.