Асфальт і світло для сільських доріг

Громада у Кіптях дружна

Наприкінці 2015 року на Чернігівщині створили Кіптівську об’єднану територіальну громаду

Сьогодні вже немає сумнівів, що крок був правильним Із часу створення Кіптівської ОТГ, яка об’єднала 12 сіл Козелецького району та налічує 5,5 тис. громадян, зроблено чимало: у всіх 12 селах заасфальтували дороги, встановили вуличне освітлення, відремонтували школи й дитсадки, Будинок культури, придбали сучасні опалювальні котли, що працюють на твердому паливі. Вони дозволяють зменшити витрати на опалення принаймні на 1,5-2 млн грн за рік. У відремонтованому Будинку культури відкрили і Центр надання адміністративних послуг.

Гуртом отримують більше

– У селищі Прогрес, яке тепер входить до Кіптівської ОТГ, колись працював відомий на всю країну Інститут агропромислового виробництва, – розповідає голова об’єднаної громади Володимир Кучма. – Інституту разом із його дослідним господарством тепер немає, залишилися лише руїни. Окрім них, нам дістався в спадок у цьому селі занедбаний Будинок культури, дах якого протікав. Грошей на ремонт будівель не було – бюджет селища налічував усього 123 тис. гривень.

Після об’єднання сумарні доходи в бюджет Кіптівської ОТГ зросли багатократно й торік становили майже 20 млн грн. Ще 5,3 млн грн громада отримала як субвенції з Держбюджету на оновлення сільської соцсфери. Лише на ремонт Будинку культури в Прогресі виділили понад півмільйона гривень, тобто в кілька разів більше, ніж село мало на рік, живучи окремою громадою. Загалом же на оновлення, ремонт закладів соцкультпобуту в Прогресі об’єднана громада виділила 2,5 млн грн. У школі поміняли вікна й двері. У дитсадку – нова система опалення. Для потреб селян відремонтували свердловину і насос для водогону.

– Тепер усі розуміють переваги об’єднання у велику громаду, бо кожне наше село виграло від цього, – переконує Володимир Кучма.

Менше шкіл – освіта краща

У селах ОТГ налічується шість шкіл, три дитсадки, дев’ять ФАПів та одна медамбулаторія. Кілька шкіл все ж хочуть закрити. За словами Володимира Володимирович, це дозволить сконцентрувати зусилля і кошти, аби вивести решту навчальних закладів на сучасний рівень.

– Якщо в школі менше 25 учнів, нам не нададуть державну субвенцію, – пояснює голова. – Якось я заїхав в одну малокомплектну сільську школу. Зима, мороз надворі. У школі один клас. У ньому сидить вчителька і один учень. Удвох туляться до батареї, гріються. Хіба можна в таких умовах отримати якусь освіту? Але переконати селян, що школу з 1-2 учнями треба закривати, все ж непросто, – каже очільник громади. Не всі ще збагнули, що йдеться про марнування їхніх власних грошей. У нас у громаді 250 учнів. Відстань між школами невелика, тож можна підвозити дітей автобусами. Оптимізацію розпочали саме з Кіптів – школу там закрили. Дітей тепер возять за 9 км у Прогрес, де зробили опорну школу. Кошти вкладаємо туди. Торік школа отримала комп’ютерний клас (130 тис. грн на них спрямували за українсько-китайською міжурядовою програмою). Тепер плануємо придбати інтерактивну дошку, проектор. Подбаємо, щоб вчителі мали високий фаховий рівень і зарплату вищу за мінімальну, – зауважує голова.

Молодь їде в село

У Кіптівській об’єднаній громаді працює багато молоді. Вони їздять на навчання, пропонують ідеї, не бояться змін і помилок. Приміром, одна працівниця склала іспит на фахівця з написання грантових проектів. Без роботи тепер не залишиться! ОТГ для серйозного розвитку надходжень до власного бюджету не вистачатиме, тож вони братимуть участь у конкурсах на отримання грантів. Молодими фахівцями укомплектували й виконком громади.

– Було непросто знайти хорошого бухгалтера. Фахівцем «поділилося» одне з фермерських господарств. А ще в нас у штаті тепер є юрист, який працював у столичному суді. Ми запропонували йому гідну зарплату, і він переїхав до нас разом із сім’єю, – відкриває таємниці своєї кадрової політики Володимир Кучма. – Молоді спеціалісти хочуть у нас працювати, бо їм цікаво, вони можуть застосувати на практиці здобуті знання, розвивати свої можливості.

Володимир НОВОСАД

 

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.