Ловити можна, але не скрізь!

Навесні свої правила риболовлі, так що будьте пильні

Із 1 квітня (і це не першоквітневий жарт!) в Україні введені певні обмеження як для любительської та спортивної риболовлі, так і промислового вилову риби. Адже триває нерестовий період.

ТЕРМІНИ. На річках і річечках не можна ловити до 20 травня; на водоймах, що входять в їхню систему (придаточні ставки і озера) – до 30 червня; на водосховищах – до 10 червня; у деяких приморських лиманах – аж до 31 липня.

ЩО ЗАБОРОНЕНО. У цей період на водоймах також не можна: проводити роботи з поглиблення дна; вибухові роботи; гідротехнічні роботи; видобуток гравію й піску; пересуватися водою на плавзасобах (виняток – рибоохорона та водний патруль); рибалити за межами населених пунктів (місця, де дозволено риболити, визначаються наказами місцевих органів рибоохорони); рибальство на території нерестилищ і зимувальних ям (навіть якщо вони в межах населеного пункту).

ЩО ДОЗВОЛЕНО. Обмеження не означає повну заборону. У період нересту дозволено: риболовлю з берега; використання 1 вудки (махової або донної) із 1 гачком або 1 спінінга з 1 гачком; рибальство в межах населеного пункту; вилов до 3 кг риби одному рибалці за один світловий день; відпочинок на березі водойми, але без галасу й шуму.

Голод – не тітка

Перелік видів риб, у яких пробуджується апетит, зростає: до плітки, ляща, карася, окуня і щуки додаються короп, жерех і сом

ПЛІТКА. Із кінця березня сріблясті косяки плітки, краснопірки та тарані рухаються проти течії в напрямку нерестилищ. Ослаблені після зими, вони зазвичай обирають маршрут із повільною течією. Дорогою підкріплюються майже всім, на що потраплять. Залюбки беруть такі насадки на гачок – пучок мотиля, опаришів, гнойового черв’яка або їхні комбінації – так званий «бутерброд». А ще тісто або манку. Обов’язковим атрибутом має бути прикормка. Саме вона вказує на присутність риби. Якщо після закидання донної вудки з годівницею впродовж 15-20 хвилин немає жодної покльовки – можна йти далі в пошуках перспективнішого місця. Міграція плітки починається зазвичай за температури води 8 градусів, яка встановлюється в період збирання березового соку, а закінчується в період цвітіння абрикосів і кульбаби. Для клювання плітки вирішальним є тривалий період теплих днів – незалежно від напрямку вітру, опадів чи фаз місяця. Схоже, після зимових дрижаків ця тендітна пані не тямить себе від щастя поніжитися в теплій водичці.

КАРАСЬ. У квітні ловляться найбільші в сезоні екземпляри – від 500 до 1500 грамів. Адже першими на розвідку, щоб подивитися, що там і як, а також підготуватися до травневих шлюбних ігрищ, виходять голодні «аксакали». На поплавчаній вудочці поводок із жилки не повинен бути тоншим за 0,15 мм. Залежно від ваги місцевих карасів і чистоти дна, може бути до 0,2 мм із розривним навантаженням до 4 кг. Номер гачка – від 5 до 8 за вітчизняною класифікацією, оскільки риба трапляється велика і, відповідно, рот у неї великий. Враховуючи прозорість води і гуртові запливи карасів у мілководні затоки і бухточки, поплавець із пір’їни краще пофарбувати в нейтральний білий колір – він не викликає в риби відчуття небезпеки. Наживки і підгодовування – такі самі, як і для плітки, за винятком дуже дрібних наживок на гачок.

ЩУКА. У цієї зубастої хижачки залицяння до собі подібних починаються вже за температури води 4 градуси і тривають до 13 градусів. Старожили на нерест ідуть останніми – пропускають уперед нетерплячу молодь. Це період припадає на березень-квітень. Зрозуміло, у такому стані риба забуває про небезпеку. На жаль, безпечністю смугастих рибин часом користуються браконьєри, і б’ють їх, повних ікри, на мілководді вилами і гарпунами. Звісно, від такого неподобства риби в річках і озерах не більшає.

ОКУНЬ. Період нересту окуня майже збігається зі щучим, але з невеликою затримкою на пару тижнів. Перед ікрометанням окунь ловиться майже на все живе, або що здається йому живим – черв’яки, опариші, блешні-вертушки, воблери. Враховуючи більшу цінність інших видів риб, що ловляться в цей період весни, вихід на окуня не актуальний. Після відпочинку окунь стає активним у період цвітіння шипшини.

ЖЕРЕХ. Жерех хоча і відноситься до сімейства коропових родичів, але якийсь він задерикуватий. З одного боку, ніби біла риба без хижацьких зубів, а з іншого – розбишака-розбишакою. Ганяється за дрібнотою, як не наздожене – ударить хвостом по воді. Якщо якогось малька оглушив – одразу і з’їдає. Любить швидку течію, нереститься майже одночасно з окунем, у другій половині квітня, набагато раніше за інших родичів коропових. Має надзвичайно гострий зір і параноїдальну обережність щодо рухів і звуків рибалки. До періоду свого нересту охоче може ухопити сріблястий плаваючий воблер, що імітує верховодку.

КОРОП. Після зимової сплячки починає активно харчуватися за температури води 12 градусів. Як і карась, виходить грітися на мілководдя з темним дном зі стоячою водою або повільною течією – такі ділянки прогріваються швидше. Снасть – така сама, як і на карася, тільки трохи міцніша. Для підгодовування використовуйте пшоняну кашу, хліб, кукурудзу. Застосовувати ароматизатори не рекомендується – усе має бути виключно натуральним. Наживка – гнойовий черв’як, і тим він товстіший, тим краще.

СОМ. Нерест сома стартує за температури води 15 градусів. Це зазвичай кінець квітня – початок травня. І хоча його переднерестовий апетит важко назвати жором, шанси зловити цього хижака з берега є. Якщо влітку соми активні вночі, то навесні в ясні сонячні дні молодь наближається до берега на глибину 2-3 метри біля обривистих берегів із повільною течією. Але це не трофейні екземпляри. Старожили вагою понад 20 кг тому й стали старожилами, що навіть навесні майже не залишають своїх обжитих глибинних гнізд або нір серед корчів. За цілеспрямованого вилову сома як приманку навесні застосовують пучок великих черв’яків; одного або пучок виповзків (черв’яків, схожих на дощових, тільки більших); раків; м’ясо молюсків; живців білої дрібноти, приміром, пічкури (дрібної рибки з роду коропових). Краще сом бере на великих живців вагою 200-300 грамів.

Народні прикмети

Прилетіли жайворонки і журавлі – зима вже не повернеться, а риба починає нереститися.

Перші земляні черв’яки виповзають назовні – до теплого дощу і чудового клювання.

Як закувала вперша зозуля, буде гроза і хороше клювання.

Якщо хмари перед заходом сонця сині – погода зміниться, клювати наступного дня не буде.ри

Якщо береза розпускає листя раніше клена – літо буде сухим і вдалим для рибалок.

Туман над водоймою стелиться на світанку – буде хороша погода і гарне клювання; піднімається вгору – буде дощ, але все одно хороше клювання.

Якщо туману немає, клювати буде слабо.

Західні хмари забарвлюються в червоний колір – наступного дня буде сильний вітер і на риболовлю можна не йти.

 Усміхніться!

Сидить дід на березі, рибу ловить. Підходить перехожий. – Доброго дня. На карася сидите? На що ловите? Чим годували? Зловили вже щось? – Та зловив одного. Але в річку викинув. – Мабуть, маленький був? – Та не так щоб дуже. Десь такий, як ти. Так само все випитував.

 

Богдан СЕМЕРАК

 

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.