Пенсійна лихоманка

Пенсія настільки мізерна, що її немає сенсу розподілювати...

МВФ в обмін на фінансовий транш вимагає підвищити для українців пенсійний вік

Молоде покоління скорочується – українці, як і європейці, не поспішають заводити великі сім’ї. Як результат, населення старіє. І це народжує ще більшу проблему: працюючі громадяни неспроможні прогодувати, окрім себе, непрацюючих. Ситуація в Пенсійному фонді критична. Цього року при необхідних 250 млрд грн дефіцит у ПФ становить 141 мільярд. Воно й не дивно. Економіка в жалюгідному стані. Наразі гроші від МВФ нам би не завадили. Але є умова від кредитодавця – підвищити пенсійний вік.

На думку очільника Мінсоцполітики Андрія Реви, вихід із ситуації полягає в тому, щоб змусити платити податки всіх 26 млн працюючих громадян. Адже наразі платять лише 10,5 млн, а пенсіонерів у країні – 11 мільйонів. Але наскільки продуктивно саме підвищення віку? Демографи підрахували: якщо в Україні виходитимуть на пенсію в 62 роки, кількість працюючих збільшиться на 500 тисяч, якщо в 65 – на один мільйон. Водночас збільшиться кількість платників єдиного соціального внеску. Але така розкладка доречна в ідеальних європейських умовах. В Україні ж існує вікова дискримінація – людям старше 60 років складно знайти роботу. Відповідно, вони поповнять ряди безробітних. У результаті очікуваний «плюс» перетвориться на небажаний «мінус».

Другий аргумент проти підвищення такий: в Європі кількість людей поважного віку росте за рахунок якості медичних послуг, у нас же частка населення у віці, старшому за 65, значно нижча. Велика кількість українців, чесно сплачуючи соціальні внески впродовж 40 років роботи, помирає в інтервалі від 60 до 65 років. «Щасливчики» живуть на пенсії 15-20 років.

– Правду кажучи, наша пенсійна система в значній мірі досі «жива» тільки через невелику тривалість життя українців після виходу на пенсію, – резюмує старший науковий співробітник Інституту демографії і соціальних досліджень Лідія Ткаченко.

В ЄС середній вік виходу на пенсію досягнув 65 років, проте Єврокомісія рекомендує підвищити його до 70. Німці вже зараз виходять на заслужений відпочинок в 67 років. У Білорусі, яка довго тримала найнижчий пенсійний вік, його таки підвищено на три роки – до 63 для чоловіків і 58 – для жінок. З усіх європейських країн раніше за всіх пенсійний вік настає в українців – в 60 років. Але й пенсія найнижча.

Інна ПЛЮТА 

02.03.2017

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.