Як народжується довіра

Люди потроху почали вірити у добрі наміри влади

Комиш-Зорянська ОТГ Більмацького району на Запоріжжі стала черговим доказом того, що завдяки децентралізації зрушили з місця «бородаті» питання

Нагальних питань у кожної громади накопичилося безліч. За словами секретаря Комиш-Зорянської селищної ради Катерини Мухи, для сіл їхньої об’єднаної територіальної громади, найнагальнішими є установка водоочисних систем, ремонт доріг. Проте на них потрібні мільйони: для поліпшення питної води тільки в одному селі – 5 млн грн, а таких сіл із десяток. Тому, отримавши субсидії (7,610 млн грн – від держави і 0,833 млн грн – від області), почали з малого, але не менш важливого – дитсадків і шкіл. Збулася мрія багатьох молодих матусь із трьох сіл Комиш-Зорянської ОТГ: у дитсадках «Чебурашка», «Смерічка» та «Веселун» відкрилися додаткові групи.

– Раніше працювала тільки старша група, де дітей готували до школи, а тепер є і ясла, – радіє Наталя, мама півторарічної Софійки. – Значить, буде можливість раніше вийти на роботу.

Відчутне поліпшення торкнулося й шкіл, яких у громаді чотири. Усі нині відремонтовані, опалені, а в трьох відновили автономне харчування. Це значить, що більше не будуть укладатися договори за тендером, а селяни самі визначатимуть, які продукти потрібні їхнім дітям. Щоправда, безкоштовне або пільгове харчування отримали лише школярі певних категорій, за інших батьки погодилися платити по 12 грн на день.

Як пояснив голова Комиш-Зорянської громади Ігор Гнатуша, туман із суцільних проблем трішки розсіявся після того, як 60% ПДВ і 5% акцизного збору стали спрямовуватися саме до місцевого бюджету, а не районного, обласного чи державного. П’ятірка великих фермерських господарств, що займаються рослинництвом на території ОТГ, чітко бачить, як «працюють» їхні податки. Тому є стимул працювати прозоро. І громадськість задоволена. Загалом, річний місцевий бюджет зріс утричі: з 11 до 33 млн грн. У ОТГ з’явилася можливість напряму співпрацювати з міжнародними організаціями, залучати кошти завдяки різноманітним грантам.

Справжній подарунок отримали під ялинку місцеві медики: відтепер сімейні лікарі з чотирьох амбулаторій, одного ФАПУ та двох фельдшерських пунктів їздитимуть до пацієнтів на новеньких авто. Громада виділила на їхнє придбання 1 млн 200 тис грн. Веселіше стало й у шістьох будинках культури, де зробили ремонт і опалення, замінили покрівлю.

– Люди майже рік ходили, балакали між собою, мовляв, об’єдналися, а зрушень ніяких, – згадує Катерина Муха. – Аж поки ми не почали здавати під кінець року перші об’єкти – один за одним! Ось тоді народилася тоненька довіра.

– Попереду ще багато роботи, – усвідомлює голова Ігор Гнатуша. – Зокрема, доведеться потроху змінювати підсвідомість населення, навіть у дрібницях. Ось, наприклад, договір про вивіз сміття. Це не примусова річ, за бажанням. Але зараз 40% мешканців кажуть, що не укладатимуть його, бо не мають відходів. Єдине, що я можу зробити, це штрафувати людину, коли помітив, що вона викидає сміття на вулицю. От якби правила були такими, щоб усі без винятку укладали ці договори та сплачували за послуги, ми б швидко налагодили прибирання. Та нічого, потроху все вирішимо.

Німецький досвід – на Запоріжжя

Нещодавно голова ОТГ Ігор Гнатуша разом з іншими представниками громади побував у Німеччині – цікавилися досвідом місцевих органів самоврядування та подумки «приміряли» його на себе. – Звісно, там усе давно налагоджено, адже децентралізація триває вже 25 років. Хоча є землі, де цей процес ще не завершений. А ми тільки на початку шляху, – каже очільник громади, який повернувся додому, кажуть, із бойовим духом. – Загалом я впевнений, що нічого космічного за кордоном немає, усі ці зміни ми можемо зробити й у себе. Потрібна лише гарна законодавча база та спільна праця всієї громади. Вразило українців те, що в Німеччині немає комунальних підприємств. Узагалі! При кожні сільраді просто працюють будівельні бригади. Дороги та інший ремонт робиться за власний кошт і своєю технікою.

Наталія ФЕДОРОВА

26.02.2017

 

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.