Держава стала монополістом на банківському ринку. Прогноз-2017

Privatbank 1.jpg

Через тотальну зачистку на українському ринку залишилися працювати 93 банки. Три роки тому їх було вдвічі більше – 180. А після націоналізації "ПриватБанку" держава стала монополістом на українському банківському ринку.

"Після переходу "ПриватБанку" до державної власності частка державних банків у чистих активах збільшилася до 51,3% (від 28,1% на початку 2016 року), за депозитами населення – майже утричі, до 59,5%", - констатують у Нацбанку.

Регулятор запевняє, що масових та гучних "лускань" банків уже не буде.

"Минулий рік став поворотним для банківського сектору – поступово добігає кінця очищення банків, у грудні 2016 року до капіталу ПАТ КБ "Приватбанк" увійшла держава. Практично усі банки повною мірою виконали плани капіталізації, розроблені за результатами діагностичного обстеження, більшість виконали трирічний план достроково. Очікуване зниження відсоткових ставок за депозитами державних банків здешевить банківське фондування, відрахування до резервів також суттєво знизяться – відтак сектор може стати прибутковим (без урахування фактору "ПриватБанку")", - говориться в огляді НБУ.

Протягом 2016 року вклади в банках зросли на 117,6 млрд грн в еквіваленті переважно за рахунок припливу коштів суб'єктів господарювання. У структурі зобов'язань банків домінують внутрішні ресурси, частка коштів населення та бізнесу у пасивах банків протягом року зросла від 64% до 73,4%.

Нацбанк констатує, що завдяки поверненню до банків коштів клієнтів та зниженню облікової ставки протягом року від 22% до 14% були створені передумови для зниження ставок за депозитами.

"Відсоток за 12-місячними депозитами фізичних осіб за рік знизився на 3,8% до 17,5% річних у гривні та на 2,2% до 5,7% річних у доларах США. Вартість депозитів у доларах та євро досягла історичних мінімумів, оскільки попит банків на валютне фондування залишається низьким. Зниження вартості фондування створило для банків можливість у другому півріччі знизити відсоткові ставки за кредитами для бізнесу вищим темпом, ніж дешевшали депозити населення", - пояснили в Нацбанку.

Водночас "у 2016 році зафіксовано історично високий збиток банківського сектору – 159 млрд грн, що зумовлено резервуванням кредитного портфеля "ПриватБанку" наприкінці року. Для решти банків відрахування в резерви значно знизилися, а сукупні збитки зменшилися до 23 млрд грн порівняно з 66 млрд грн у 2015 році. Закладено передумови для виходу сектору на прибуткову діяльність у 2017 році (без урахування фактору "ПриватБанку"). Протягом 2017 року триватиме "перезавантаження" банківського сектору. НБУ очікує на прискорення темпів приросту вкладів порівняно з 2016 роком".

Регулятор сподівається на відновлення активного кредитування реального сектору та домогосподарств і запевняє, що банки налаштовані оптимістично. За даними опитування НБУ, понад 70% фінустанов очікують на зростання кредитного портфеля підприємств протягом року.

"Вирішення проблеми платоспроможності "ПриватБанку", який пропонував вкрай високі проценти за вкладами населення, закладає передумови для суттєвого зниження депозитних ставок та здешевлення кредитів протягом 2017 року", - пояснили в НБУ.

Детальніше про роботу банківського сектору України можна почитати в спецпроекті Нацбанку.

tsn.ua
8.02.2017

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.